Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още 100 милиона получи Видин от ЕС, има ли ефект?

Снимка: Радио ВИДИН

Видинският бизнес е получил одобрение на 47 проекта на стойност почти 37 милиона лева в настоящия програмен период на Евросъюза, а Община Видин- за 16 европейски проекта на стойност 58 милиона лева или близо 100 милиона лева от ЕС са влезли в града през последните години. Какъв е ефектът от тези средства и направиха ли живота ни по-добър? Отговора потърсихме в "Посоките на делника".
 
"През втория програмен период има едно голямо нарастване при видинския бизнес. През първия програмен период бизнесът в област Видин имаше само 7 проекта на стойност 11 872 530 лева. През новия програмен период проектите са 47, с тях са закупени машини, обновена е инфраструктурата на бизнеса. Иначе най-големият бенефициент в областта е Община Видин. Най-много средства акумулира проектът за доизграждане на пречиствателната станция за отпадни води- 22 милиона лева. СнимкаНай-големият като пакет проекти е по Оперативна програма "Региони в растеж"- за основната реконструкция на централната пешеходна зона (около 12 милиона лева) и "Подобряване състоянието на образователната инфраструктура" (17 милиона лева) за ремонт на СУ "Цар Симеон Велики" и ППМГ "Екзарх Антим I". Има и няколко в социалната сфера. Надявам се проектната активност в областта да донесе реални ползи на всички. Необходимостта от интервенция в региона е видима и трябва да продължи", обясни Цветомир Ценков, експерт в Областния информационен център.

През първия програмен период- 2007-2013 година, във Видинска област са усвоени от европейските структурни и инвестиционни фондове други 145 милиона лева. Какъв обаче е ефектът от тези никак не малко средства? Милиардите, които Брюксел ни предостави по различни европрограми, не помогнаха за премахване на икономическата пропаст между Северна и Южна България и влошиха съотношението София-провинция. Регионалното ни развитие е по-скоро провал, е мнението на икономиста и финансов експерт Румен Гълъбинов.

Снимка"Ако има европейски политики, в които България категорично се е провалила, то това е регионалната политика. Три региона в България остават най-неразвитите в целия Европейски съюз. Ford тъpcи дa нaeмe още 1700 paбoтници зa зaвoдa cи в град Kpaйoвa, Румъния. Близо е до Видин", обясни многозначително Румен Гълъбинов и добави:

"Българската държава дори вече и във втория си период на усвояване на еврофондове не може убедително да докаже пред българските граждани, че тези средства са употребени законосъобразно и целесъобразно. При всички положения има съмнения за сделки, които не са особено прозрачни, има сигнали за корупция при усвояването на еврофондовете. Не случайно и европейската служба за контрол ОЛАФ разследва някои от случаите. България не успява да убеди европейските си партньори, че еврофондовете действително допринасят за по-добрата конкурентоспособност на българската икономика и за подобряване на стандарта на живот на българските граждани. Има доста примери и за абсурдни проекти. Тепърва ще излизат и още случаи и това няма да е добър атестат при кандидатстването ни за третия период на финансиране от 2021 до 2027 година."

Повече по темата, какви проекти се изпълняват в по-малките общини в област Видин и какво мислят видинчани за ефекта от усвояването на евросредства, чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Евелина Славкова

Евелина Славкова, "Тренд": Представянето в предизборната кампания ще е ключово за подредбата на партиите

Близо 10% е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния старт на..

публикувано на 02.05.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Фундаменталната промяна идва от обществото, не от елита

Близо 10 % е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния..

публикувано на 02.05.24 в 10:00

Мит ли е днес българското трудолюбие?

Денят на труда и международната работническа солидарност се отбелязва ежегодно на 1 май. На тази дата много страни по света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света, това е и ден на международното работническо движение и на левите движения...

публикувано на 01.05.24 в 10:45

Възможни ли са изненади на предстоящите избори?

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие в предсрочния парламентарен вот и евроизборите, които ще се проведат на 9 юни, съобщиха от Централната избирателна комисия. Броят им е значително по-голям от този на предишните парламентарни избори - през април миналата година. Тогава участваха общо 21 формации - с 13 по-малко от сега. Освен..

публикувано на 30.04.24 в 12:01

Конкурс търси решения как да спасим градската природа

Днес над 55% от хората на планетата живеят в градове, превръщайки градската среда в основен хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване, бавното възстановяване и неуверените стъпки за приемане на устойчиви решения, природата в градовете все повече остава на..

публикувано на 29.04.24 в 16:59

Презастрояването в градовете и ролята на озеленяването

Населението на България основно е съсредоточено в градовете и това е тенденция от години. Градските територии особено силно се урбанизират, а това води до пренаселването им. Това, обаче, не върви ръка за ръка с устойчиво развитие на градовете. Презастроява се градската територия, но всички други комплекси на града изостават- обществено обслужване,..

публикувано на 29.04.24 в 16:37

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45