Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Държавата е всеки от нас"

Снимка: Радио ВИДИН

Масовото недоволството от ниските доходи и високите цени доведе до протести в много градове през последните дни и седмици и блокиране на пътища на територията на цялата страна. Протести имаше и в Северозапада. Снощи отново протестираха в Лом и Монтана, като за 2 часа бе блокирано движението по главния път Е-79. Във Видин и Враца протестираха в неделя.

"Промяната започва от всеки от нас, но големият проблем е, че в България хората вече нямат доверие на политиците", коментира за Радио ВИДИН доц. д-р Момчил Дойчев, университетски преподавател по политология.

От управляващата партия ГЕРБ заявиха, че част от протестиращите са политически манипулирани и че недоволните се поддават на некоректни внушения.

От опозицията- БСП пък твърдят, че не участват като подбудители на антиправителствените действия, но подкрепят недоволството на хората.

За коментар по темата потърсихме Момчил Дойчев, доцент по теория на политиката:

"Намираме се в състояние, което някои автори наричат инептокрация- власт на неподходящи, негодни, неопитни, некадърни, наивни, безпомощни, неумни хора. Това се получава, защото демокрацията ни е в тежко болестно състояние, всъщност тя никога у нас не е била установена като система от институции, които гарантират реда, сигурността и свободата, а също и свободното икономическо предприемачество. Една демокрация, която определяме, като фасадна и която в състояние на криза много лесно може да се прероди в т. нар. инептокрация. Причината за това е настъплението на популизма, който предлага лесни решения, които всъщност не са решения и отрича всичко, но не предлага нищо рационално.

Призивите на протестите не са лечение на обществото, а лекуват симптомите. Лечението на болестта, която е много тежка, ще бъде трудно и продължително, за съжаление. Казват, че проблемите ще се решат, като няма партии. Има ли поне една успешна страна, с богат и осигурен народ, в която няма партии? Искат пряка демокрация- няма такъв случай. Тези, които сочат Швейцария за пример, просто не знаят каква е системата на управление там- тя е парламентарна република, с много сложна система на управление. Предлагат ни да сменим парламентарната с президентска република- също голяма глупост, защото да не би при парламентарните системи Великобритания или Германия са много зле? Проблемът не е във формата на управление, не е във формалните елементи, а в същностната работа на нещата. Болестта трябва да бъде атакувана в дълбочина, а не видимите с просто око проявления на тази болест.

Хората с основание имат право да бъдат недоволни, има защо да бъдат недоволни, но трябва много ясно да си дават сметка за какво протестират, как протестират, кого искат и какво избират. Сега протестират срещу 240 народни представители, но забравиха, че те са ги избрали преди две години. Хората би трябвало първо да протестират срещу собствената си инертност, против собственото си нежелание самите те да се променят- от тях да започне промяната. Промяната започва от личността, тя не може да започне някъде отгоре. Политиката е работа за общото благо- не може да избирате политици, които не мислят за общото благо. Проблемът е, че хората не могат да различат тези политици, защото вече нямат доверие  на никого. Ето това е големият проблем."

И ако Кралят Слънце Луи XIV казва: "Държавата- това съм аз", то днес по-актуално е твърдението: "Държавата е всеки от нас".


Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

Проф. Светослав Малинов: При обща кампания евроизборите няма да бъдат видени и чути

Провеждането на избори 2 в 1 има както позитиви, така и негативи, коментира политологът и два мандата евродепутат проф. Светослав Малинов. Според него, от една страна може да се прогнозира, че сливането на двата вота ще доведе до рекордна за нашата страна активност на евроизбори, същевременно е възможно кампанията за евровота да бъде погълната..

публикувано на 10.04.24 в 15:21