Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Дъбравка и Граничак искат път- разбили го румънски камиони

Снимка: Радио ВИДИН

Две от съставните села на община Белоградчик са Граничак и Дъбравка. Те са с един кметски наместник, защото хората, които са останали да живеят там, са малко.

Живко Димитров е от село Дъбравка. Тежи му, че хората в селото са забравени:

"Кметицата е номер едно в България. Тя идва пеша от село три километра сутрин на работа и си отива. Постоянно връзка с нея имаме."


В района идват туристи, но никой не се занимава с туризъм, казва възрастният мъж:

"Бог ни е дарил природа, но трябва и много средства."

В селото живеят предимно пенсионери. Налага се да пътуват до Белоградчик, когато искат да отидат на преглед при лекар.

Снимка"Кметът ни е добър и се справя. Нямаме друг начин, трябва да се справяме. Като на никого не му е зор, ще се справяш сам", каза Василка Живкова.

В село Граничак живеят 8 човека, от които четирима пенсионери. Един от тях е Никола Александров. Бил е овчар до есента, но се отказал, защото годините му тежат.

"Пенсии мънинки, няма доходи. Магазин няма, от Белоградчик патронажа ни докарват. И сам човек не може да се справи с 200 лева. Е и пътя тука румънците го съсипаха. Возиха дърва. Резаха горе бук", обясни Никола Александров.

Тина Ангелова е кметски наместник на селата Граничак и Дъбравка в община Белоградчик. Живее в село Граничак, но кабинетът й е в съседното село Дъбравка. За да стигне дотам ходи пеша по 3 километра в едната посока.

СнимкаРодното й село е било с 8 махали. Сега са останали 8 човека. Къщите не се поддържат:

"Продадоха ги хората на безценица. Счупиха ги хора, които изкупуват. Обезлюдяхме."

Пътищата се чистят редовно от снега.

"Те сега пътя ни съсипаха това лято румънци."

Сградата на кметството в Дъбравка е голяма, но празна. В селото през лятото живеят 48 човека. Сега са останали 40, от които има три дечица. От 6 месеца работи Дом за възрастни хора с деменция.

Снимка"Имаме 14 легла, които в момента са запълнени. Персонал имаме работещ и това е една придобивка за селото. Имаме постоянно медицински работник тука и ако се наложи от селото някой да търси помощ, не отказват", допълни Тина Ангелова.

В началото на селото работи частна мандра, ферма за отглеждане на пилета, овцеферма с 350 овце.

"В Граничак имаме също двама братя, които преди години отглеждаха 70 крави и ги продадоха, и от две години отглеждат 200 овце", допълни кметският наместник.
 
Проблем е транспортът до общинския център. Има и интерес към купуването на къщи за вили за отдих.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00