Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честито Рождество Христово!

Снимка: архив

Празнуваме Рождеството Христово! Семействата се събират заедно на празнична трапеза, децата отварят подаръците, които Дядо Коледа е донесъл тайно през нощта. Но преди всичко този свят празник се свърза с християнската религия и култура- с рождението на Спасителя Иисус Христос. То е описано в евангелията на Лука и Матей- библейски книги от Новия завет.

"Благословени празници желая на всички! Нека Христовата любов, която Го накара да слезе от висините на Своето божество, да стане човек, да се принизи, винаги да ни съпътства, да се доверим на тази любов, да възприемем това, което Господ е дошъл да донесе! Нека Бог ни помага!", пожела Видинският митрополит Даниил.

"Посланието на този голям и най-светъл празник е всички да бъдат смирени, да подражаваме на Богомладенеца Христос, защото Господ се явява и открива само на смирените", припомни отец Илия Симеонов.

Според народните традиции днес не се работи, всички ходят на църква за тържествената празнична служба. Прави се традиционно общоселско хоро.

"От късната вечер тръгват коледарските дружини. Обикалят от дом на дом и пеят коледни песни, благославят раждането на Младия Бог или на Младото слънце, защото това е времето на слънцеповрат- увеличава се денят. Срещу своята благословия коледарите получават дарове. Извършва се и обредно засяване- стопанинът трябва да вземе пшеница и да я засее символично на двора. Може и да хвърли шиника и по това дали ще падне с отвора нагоре или обратно се гадае каква ще е годината. В този празник са съчетани както езически елементи, така и християнски. Над езическите се надграждат християнските ритуали и така по-лесно езичниците приемали новата световна религия. Това са истинските човешки ценности- хората да живеят добре, да се почитат традициите, да се почитат прадедите, да бъдат семействата заедно. Защото човек най-добре се чувства в семейството и истинското щастие е в семейството и в продължаването на рода. Коледа се е празнувала три дни. На следващия ден се посещават кумовете, а на Стефановден се чествали имените дни", обясни етнографът във видинския исторически музей д-р Сашка Бизеранова.

Повече за празника, изпълнения на църковния хор към Видинската митрополия и наричания на видински коледари- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00