Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква година изпращат кметове от Северозапада

| обновено на 28.12.18 в 15:30
16
Снимка: Радио Видин

С каква равносметка изпращат 2018 година кметовете в Северозапада? Кои бяха личните им победи и загуби? Как виждат развитието на региона и в какво смятат, че държавата трябва да ги подкрепи? Доволни ли са от постигнатото и как ще продължат да са в полза на народа? Накъде върви Северозападът и ще стигне ли скоро поне другите региони в страната? Отговорите търсим в рубриката "Добро утро, кмете" от кметове и кметски наместници на населени места в региона, а така също и от жителите им.

СнимкаПървата ни среща е в Старопатица. Селото е едно от двете места в България, където са намерени корали от праисторическо време. То е разположено върху територията на коралов риф от някогашно море. Откритието е направено преди доста години, но досега на иначе интересната находка не е обърнато необходимото внимание. С провал завършил и опитът на местната власт да изготви проект за проучването им и популяризирането на Старопатица. Отказано е финансирането му и инициативата пропаднала. Поне за момента, защото местното ръководство не се е отказало от идеята да привлече инвестиции.

Липсата на средства, а може би и липсата на внимание към проблемите на малките населени места от Северозапада са сред основните проблеми тук. Ето защо през 2018 година кметовете им поискаха собствени бюджети, за да могат да покриват спешни или най-належащи нужди.

"Това би ни направило по-ефективни в работата ни", обясни кметът на Старопатица Николай Николов.

СнимкаОт Старопатица отиваме в китното планинско селце Песочница, разположено на 12 км от Берковица, на брега на река Пескаица. Смята се, че именно тя е дала името на селото. От всички страни Песочница е заобиколено от хълмове, на които растат иглолистни и широколистни гори. Според жителите на селото, лятото там е тихо и прохладно, а зимата - мека. С една дума- идеални условия за живот. За съжаление, обаче, селото се обезлюдява, а възможностите за стартиране на бизнес намаляват с всяка година.

Отиваме в друго монтанско село, което посетихме през октомври тази година- Студено буче. Там по това време продължаваше мащабната рехабилитация на част от третокласния път, основна връзка на селата Студено буче- Доктор Йосифово- Смирненски- Славотин- Дъбова махала с Монтана, Лом и Видин.

Снимка"Ремонтът създава неудобства за пътуващите от селото, но трафикът от тежкотоварни автомобили е намалял драстично, за радост на местните", каза тогава кметът Петър Александров.

Следващата спирка са селата Добри дол, Сливата и Орсоя, където също бе започнал ремонт на пътя между тях. Компрометираният участък е с дължина около 8 километра, за лошото състояние на който преди време протестираха жителите на трите села. Ремонтните дейности бяха започнали, но трафикът от тежкотоварни камиони не бе спрял и пречеше както на работата на строителните групи, така и на жителите, защото облаците от прах, вибрациите и няколкотонните тежки машини им идваха в повече. Ето защо жителите на Добри дол настояваха спешно изпълнителят и Пътното управление да изготвят обходен маршрут и да изведат тежкия трафик от населените места.

Само 65 души живеят в малкото крайпътно селце Пишурка край стария главен път до пристанището на река Дунав при Лом. Кръстено е на известния поет и народен будител Кръстьо Пишурка. Създадено е от преселници от Босилеградско, днешна Сърбия и от Банатския край. Сега там са останали предимно възрастни хора, на които основна грижа е медицинското обслужване. Животът в селото тече на бавни обороти, до обяд работи и смесеният магазин, пред който обичайно още отрано хората се Снимкасъбират за покупки и раздумки. После селото притихва. Причудлива табела доскоро е била визитната картичка на Пишурка. Надписът ѝ "Карай бавно! Селото е малко и няма да го видиш" разсмивала, но и предупреждавала за бдителност през населеното място. С нея местните хора се надявали да спрат шофьорите, които карат бясно. Табелата била поставена от предишния кмет, но от пътната служба наредили да се премахне. Сега кметицата на селото Иванка Миланова с гордост показва и парка пред сградата на училището, и кметството, и пощата, наречена "Пощенско агентство".

Продължаваме с още едно дунавско село. То се нарича Остров и е част от община Оряхово. От намерените на територията на селото антични предмети е установено, че от 1900 г. до 800 г. пр.н.е. там е съществувало тракийско селище. Селото продължава съществуването си и днес, с население от около 1100 души. За съжаление, и там демографските процеси не са ги подминали, а причината си е една и съща- липсата на работа и поминък за младите.

СнимкаВръщаме се отново в област Видин, за да кажем "Добро утро" на кметския наместник и жителите на село Големаново- малко село на границата ни със Сърбия. В близост до него има два язовира, които са били подходящи за риболов, няма канализация, но пък има пет паметника на загинали във войните, две училища, читалище и църква, построена през 1886 г. Това малко живописно селце, захвърлено в най-северозападната точка на България, има почти четиривековна история. Днес първото впечатление за селото е, че умира. Липсата на средства и най-вече на хора веднага се забелязва от всеки, дръзнал да дойде в тази най-западна част от страната. Както и тишината. Единственият шум и индикация за някакъв живот бе от група от малцинството, която стоварваше от конска каруца дърва в кален двор и с охота обясниха, че сега най-печелившият бизнес в селото е събарянето на къщи и разпродаването на материала от тях...

Това ли е истината за този район в Северозападна България? Защо е неглижиран? Защо го забравиха? Защо умишлено или не го пренебрегват? Тук на доизживяване са оставени хубави села с интересно минало, помнещи и едни доста добри времена, защото този край навремето бе доста богат - нещо, което надали интересува вече някой, освен статистиката.

Отговорите на тези и други въпроси, свързани с миналото, настоящето и бъдещето на Северозапада през погледа на жителите му и представители на местната власт, чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00