Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карамановден- празник на биволовъдите или не съвсем

5
Снимка: Радио ВИДИН


Карамановден е, празник на биволовъдите. Редица ритуали са изпълнявали хората в миналото, за да отдадат почит на животното, което съществува в бита на българина от дълбоки старини. Биволът като животно е вдъхновявал редица художници и писатели. И днес отбелязват празника, но с малко по-свити сърца, защото проблемите са много. Най-големият от тях- преработвателите не изкупуват биволското мляко. За това вероятно си има причини, смята проф. Цонка Пеева- председател на Българската асоциация за развитие на биволовъдството:

"През последните години има много мерки за субсидиране на биволовъдите. Те могат да участват по Мярка 10 - "Агроекология", по Наредба 3- за подкрепа, обвързана с производството, по мярка 4.1- за модернизация на фермите, сега се отпускат и над 1 милион за направа на минимандри. Има предостатъчно механизми за финансиране. Бедата е там, че биволофермите в страната са все още много малки като размер.  Доскоро преобладаваха фермите с до 10 животни, през последните години се наблюдава ръст на капацитета на фермите, вече са с над 20 животни, което означава, че има интерес. Проблемът е, че млекопреработвателите нямат интерес към биволското мляко, защото е в малко количество. Освен това, пазарът е все още свит, защото биволското мляко е може би 1,5 пъти по-скъпо от кравето. Няма износ навън, защото няма количества, а интерес към биволското мляко има- от Германия, Италия...
Количествата, които се произвеждат, са малки, фермите са разпокъсани, разстоянията между тях са големи, транспортните разходи са високи, а това оскъпява себестойността на продуктите... "

СнимкаПразник или не съвсем е днешният Карамановден за биволовъдната ферма в ломското село Сливата? Управител на фермата от ноември 2017 година е Анатоли Иванов, проблемите при него не са по-различни от проблемите на останалите животновъди.

Фермата е член на Асоциацията по биволовъдство и на националния генофонд. Отглеждат се 100 животни от породата българска мура. Анатоли Иванов недоумява как никой в държавата не прави нищо, за да се помогне на хората, които отглеждат породата, известна в цял свят. Недоумява и как няма механизъм, който да задължи преработвателите да изкупуват тази толкова ценна суровина- биволското мляко:

"Проблемите в сектора не са от година- две. Основният проблем е изкупуването на млякото- това е основната дейност на фермата. От 20 юли 2018 година нито един млекопреработвател не иска да изкупува млякото...Причините- скъпа суровина, внасят се евтини продукти от Полша и Румъния..."


21 са дойните животни във фермата, за тях се грижат трима души. Към момента млеконадоят от тях е 40-50 литра. С част от млякото се поят малачетата, а останалото се хвърля. В края на февруари се очаква фермата да се увеличи с най-малко 40 малки, а към средата и края на май млеконадоят достига между  4, 500 и 5000 литра мляко.

"Не мога да дам прогнози какво ще се случи...."- сподели Анатоли Иванов. Той е убеден, че държавата не прави нужното за защита на сектора, а европейските изисквания убиват родното животновъдство.

Престъпление е това богатство-биволското мляко да не се изкупува, а животновъдите да са принудени да го изхвърлят, смята и проф. Цонка Пеева:

"Според мен, тук трябва да се намеси и министерството на земеделието. На правителствено ниво да се реши въпросът с изкупуването на млякото, а преработвателите, които  имат големи мандри, да бъдат задължени да изкупуват не само кравето, но и биволското мляко. Друг вариант- там, където има повече биволи, да се направят млекосъбирателни пунктове, да се събира млякото от региона, и когато е по-голямо количество, ще предизвика интересът на преработвателите. Има варианти, но все още липсва инициативност- и от страна на местната власт, и от страна на развъдните организации... Като че ли все още липсва диалог между тях. Такъв трябва да има, за да се реши въпросът с отглеждането не само на биволите, но и на другите селскостопански животни, защото все още нашето животновъдство е далеч от това, което беше преди реформите."

Въпреки съпътстващите проблеми, от няколко години в бройките на отглежданите биволи се наблюдава ръст и засилен интерес, констатира проф. Пеева. Не са малко и фермите в Северозападна България. Според нея, за проблема с изкупуването на млякото, е необходима воля- и от държавата, и от самите животновъди:

"Общият брой на биволите от порода Българска мура към момента е 12 004, 8800 са дойните. През последните години има непрекъснат ежегоден ръст между 5 и 7 процента в поголовието на биволите. Наистина интересът към това животно е голям, защото субсидията, която получават фермерите, никак не е малка- между 800 и 1000 лева на глава. Най-големият проблем си остава изкупуването на млякото- особено в Северозападна България, където фермите са малки и няма мандри, които имат линия за биволско мляко."

СнимкаВъв Видинско се отглеждат около 70 животни в лични стопанства, във Врачанско биволовъдните ферми са най-много- 16, в Монтанско са 12. Всички те, обаче са с малък капацитет- от 20 до 25 животни. Единствените ферми с по около 100 животни са в Монтана и село Сливата. Това е и най-добрата ферма като генетичен материал- първите закупени животни са от племенното стадо в село Горна Росица.

"Най-добре е фермата да съществува, защото в селото има 100 % безработица. При нас постоянно заети са трима гледачи, а в активната кампания се наемат още 10. Отделно от това, трябва да си пазим това богатство... Не е нормално обаче, килограм биволско сирене в магазина да струва 17 лева. През зимата от 3,800 кг. мляко се прави килограм сирене. Не може да вложиш 4 лева и да го продаваш на 17 лева, това не е нормално. Не е нормално и това, което прочетох- че през 2017 година в продукти е преработено 4000 тона сухо мляко. При толкова много млекопроизводители... ето тук е проблемът и няма кой да помогне"- недоумява Анатоли Иванов.

Колкото до животните- те са топлолюбиви и влаголюбиви. През лятото голяма част от ежедневието им преминава във водоеми, където се чувстват добре. Наглед са спокойни животни, но само, докато не се наруши личното им пространство. И са чувствителни към всякакви промени- право да са около тях имат само хората, които се грижат за тях.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00