Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите в овцевъдстото у нас- безпородие, непродуктивност, селекция на ниско ниво

Снимка: Радио ВИДИН


Криза в овцевъдството има и тя е очевидна, затова и в края на миналата година на Общо събрание на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация /НОКА/, бяха представени насоки, които да подпомогнат министерството на земеделието, храните и горите с изготвянето на Сратегия за сектора. В 130 страници са посочени основните проблеми, на които ще се търси решение, дават се и насоки за бъдещето на сектора. В "Земята, която ни храни" събеседник е авторът на документа- проф. Иван Станков- изп. директор на  Асоциацията.

"Поводът е тежкото състояние на сектора, освен това според Резолюция, приета в Европейския парламент от 30 май миналата година, се отчита, че овцевъдството в Европа има много сериозни проблеми. Отчита се, че спрямо 80-те години, в Европа дребните преживни животни са намалели с около 25 млн. , само в България намалението е с 9 милиона- това е катастрофа за нас. ...От началото на прехода броят на овцете у нас е намалял около 6,2 пъти, месото- 17, 2 пъти, а  млякото- 3,4 пъти. Подобни са и резултатите в козевъдството... В нашия анализ, освен, че посочваме конкретни цифри как се е развивало през годините, даваме и други констатации какво е положението с промяната, настроението на хората да приемат тези продукти... Доста подробен анализ, в който посочваме, че по време на Османската имрперия само във видинския пашалък е имало над 1 милион овце и голям брой кози, а сега в цяла българия са малко на да 1 милион... Затова и ние предлагаме визията за развитие на овцевъдството и козевъдството в България, като на първо място поставяме породния състав. В България бяха създадени много породи- четири тънкорунни, две полутънкорунни, имаше и две цигайски, имаше и млечна популация, която не стана порода. Породите изчезнаха, остана само тази млечна популация. Голям дял имат автохтонните породи, които не са високо продуктивни и не могат да задоволят потреблението. Затова предлагаме конкретни неща какво трябва да стане с всяка една порода, не само да поддържаме глади, а да търсим продуктивност... Освен това селекцията у нас е на крайно ниско ниво...Предлагаме една нова структура- да се отделят нуклеусови стада- 3-4 %, от които да се произвеждат кочове. Предлагаме да се създаде един център за развъдна дейност в град Павликени. Искаме фермерите да работят само с такива, които са с доказани качества. Така ще започнем подобряването на българското овцевъдство..."- посочи проф. Иван Станков.

проф. Иван СтанковБезпородие, висок дял на автохтонните породи, които са непродуктивни, селекция на крайно ниско ниво- това са част от акцентите. Обръща се голямо внимание на технологиите, защото овчарят с гегата е вече в миналото, категоричен е проф. Иван Станков:

"Сега нещата са много променени. Не можем да разчитаме на овчаря с тоягата да тръгне по пасищата и да пасе овцете по традиционния начин. Тук говорим за оборно отглеждане на най-високопродуктивните породи, балнсирано хранене... Детайлно разглеждаме и нормите за хранене..."

В изготвянето на Стратегията работи екип от специалисти от Тракийския университет и от Селскостопанска академия. Анализирано е състоянието на овцевъдството, набелязани са мерките за неговото устойчиво развитие. Разработени са мерки за цялостно развитие на специализирания пазар. Големи надежди се залагат на организациите и групи на производители, които ще могат по-успешно да отстояват справедливи изкупни цени.

"Това ще ни помогне и за нови пазари, но трябва да знаем, че най-добрия пазар на този етап е българският, а фермерските пазари са мястото, на което се намира истинският български вкус"- категоричен е проф. Станков.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00