Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Юлия Тодорова: Хората често неглижират симптомите на загуба на слуха

| обновено на 05.03.19 в 10:43
Снимка: Радио ВИДИН


Хората над 50-годишна възраст трябва да проверяват слуха си веднъж годишно, а работещите в шумна среда поне два пъти. Препоръката е на специалиста по "Ушно, носно, гърлени болести" в Университетската болница "Д-р Георги Странски" в Плевен д-р Юлия Тодорова. Водеща причина за намаляване на слуха са хроничните отити, както и работата в шумна среда. Слуховата загуба настъпва с определени симптоми, но те често се неглижират от хората, обясни специалистът:



"Това са появата на шум в ушите, трудност при чуването на високите честоти, това са чуруликането на птичките, звънецът на вратата, алармата на телефона. Тези хора имат трудност в разбирането на говора по телефон или в шумна среда, като ресторант, магазин, усилват повече звука на телевизора, приближават се към събеседника, за да могат да чуят. Много често близките на пациента забелязват намалението на слуха... Загубата на слуха нормално е свързана и с остаряването на целия организъм. Това е един бавен и постепенен процес, който започва още от 30-ата година, но в много малка степен. При добра хигиена на слуха и живот без рискови фактори това намаление се усеща чак след 50-ата и 60-ата година. При възрастните е особено важно в каква работна среда са, като работещите в шумни производства, на летища, барове, строителите са силно застрашени от намалението на слуха, като при тях това настъпва в по-ранна възраст."



Работещите в шумна среда е задължително да използват лични предпазни средства, работното им време трябва да бъде съобразено с нивата на шум, необходимо е да има стая за почивка, в която е тихо. Почивката е много важна, затова вкъщи не трябва да се усилва музиката, както и да не се използват слушалки. При появата на най-ранните симптоми е добре да се потърси специалист, преди уврежданията да са станали необратими и намалението на слуха да е постоянно, съветва още лекарят.


Правилното поддържане на хигиената на ушите също е важно. Използването на клечки и восъчни фунийки е опасно, предупреди д-р Тодорова:


"Клечките за уши са опасни и почистването с тях по-скоро пречи, отколкото да помага. Нормално при дъвкане ушната кал се избутва навън към външния слухов проход и след баня е достатъчно да се забърше с пръст или кърпа, без да се бърка с клечка, защото тя набутва още по-навътре ушната кал и в даден момент се образува т.нар. запушалка, слухът намалява с около 20%, усеща се неприятно заглъхване в ухото, хората казват, че не чуват и това е едната причина. Другата е, че с клечките може да бъде наранен каналът, тъпанчевата мембрана, особено родителите, когато почистват ушите на децата си, когато те се въртят, много често нараняват канала. Другото, което бих препоръчала е, ако се налага такова почистване и се е получила тази запушалка в ухото, да се потърси специалист и да не се предприема нищо в домашни условия, защото е опасно. Хората често си купуват т.нар. восъчни фунийки, фитили, с които изгарят канала, изгарят тъпанчевата мембрана и допълнително увреждат слуха си."



Лекарят посъветва да не се подценяват ушните инфекции, да се обръща внимание на първите симптоми, слушането на музика да не е повече от 60 минути на ден. Когато вече е установено постоянно намаление на слуха, което не може да бъде лекувано със слухоподобряващи операции и медикаменти, специалистът препоръчва използването на слухов апарат:


"Моите наблюдения са, че българинът е много консервативен, притеснява се от това, че ще носи слухов апарат, че ще го гледат. Много хора имат проблеми със слуха, но заради притеснения, че що ги сочат с пръст, не използват своите слухови апарати или ги ползват само вкъщи. Пациентите стават затворени, не общуват, депресират се и това много влошава качеството на живота им. За мен е нещо естествено да се използва слухов апарат, за да можеш да общуващ нормално с хората, с твоите родини и приятели."


 
Хората от малките населени места, където достъпът до медицински специалисти е затруднен, могат да използват мобилни приложения, с които да тестват слуха си и при установен проблем да потърсят професионална помощ. Тези приложения са достъпни безплатни и са добър начин за скрининг на слуха, обясни д-р  Юлия Тодорова.

  Повече по тази и останалите теми може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45