Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За пощенските картички с носталгия

Картичка от архива на библиотека Видин
Снимка: Ваня Минева

Въпреки че днес почти никой не праща традиционните пощенски картички, хубаво е да отбележим, че 25 март е техният рожден ден (1869). Родно място на картичките се смята Австро-Унгария. Измислени са тридесет години след изобретяването на фотографската снимка. Инициативата за създаването на пощенските картички е на преподавателя във Военната академия Емануел Ферман.

Пощенската картичка е обикновено правоъгълна картонена карта, използвана за кратка кореспонденция, често неопакована в плик. Едната страна на картичката е разделена на две области: вдясно е предназначено място за адреса на получателя, а вляво - на подателя, както и място за залепяне на пощенските марки. На гърба обикновено е отпечатано изображение. Пощенските картички са обект на желание на много колекционери, т.нар. делтиолози. Колекционирането на картонените карти и изгледи е начинът да се запази ценната информация за важни исторически и културни събития, която те носят, да се съхранят за поколенията паметниците на културата. Чрез тях пред нас оживяват градове, сгради, улици, площади, личности, които вече отдавна не съществуват или времето е променило до неузнаваемост.

Видинчани изпитват носталгия по пощенските картички, показа нашата анкета:

"Да, изпращахме преди години. Моят син, който е роден 1975 година, по едно време се беше "запалил" и събираше картички и марки. Беше му хоби. В онези времена беше традиция да се пращат картички по всякакъв повод - за празници, рождени дни, имени дни, Нова година, просто традиция. Сега е различно, а на мен ми липсват тези времена. Бих се зарадвала да получа картичка днес", с умиление разказва наша съгражданка, а друг жител на града иска да види възстановена тази някогашна традиция:

"Ползвахме ги тогава, но такива бяха времената. Днес е различно. Поздравления се пращат по имейли, по телефони. Картичките са спомен - в дома, в семейството. Хубав спомен от близки и роднини, от България и чужбина. Носталгията си остава. Хубаво би било да се възстанови тази традиция, въпреки напредването на IT технологиите. Според стандарта на живот навремето, картичките бяха на нормални цени."

"Всички пращахме някога по пощата, беше нормално. Няма ги вече, защото онлайн заля всичко. По-добре е да има пощенски картички още, но все още по пощите могат да бъдат намерени", казва жена, която продължава да праща поздравителни картички по различни поводи.

"Ползвал съм преди, но вече нямам контакт с пощите. Вече няма и на кого да пратя, но се сещам, че като цена не бяха скъпи, някои даже бяха безплатни. Изпращали сме за празници, честитки, за сватби, получавах и доста", връща се назад във времената видинчанин. Възрастна жена е на мнение, че "младите не се интересуват от картички, а от интернет".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00