Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вносът" на работници- екзотична идея или неизбежна необходимост?

Снимка: БГНЕС

Недостигът на човешки ресурси е сред най-сериозните проблеми за бизнеса в България, отчитат браншовите организации. По данни на Асоциацията на индустриалния капитал в следващите години се очаква сериозен недостиг на квалифицирани кадри за машиностроенето и металообработването, електротехниката и електрониката, информационните технологии, транспорта, енергетиката, туризма и селското стопанство. Облекчаването на трудовата имиграция е сред предложенията за справяне с проблема.

Това е една от причините КНСБ да инициира проект, наречен "Възраждане". Целта му е в следващите 3 до 5 години от Украйна, Молдова и Западните покрайнини да бъдат привлечени 150 хиляди работници от българската диаспора. Така ще се запълни недостигът на работна ръка и ще се оживят западащи села, обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров, който обсъди идеята с Националното сдружение на общините на среща в Монтана:

"Идеята не е да внасяме работници, а да потърсим механизъм за устойчиво заселване на българи, които живеят в Украйна, Молдова и Западните покрайнини, говорим за хора с квалификация. По неофициални данни в Молдова живеят около 300 хил. българи, а в Украйна официалното преброяване показва малко над 200 хил. всъщност реалните числа никой не знае колко са точно. Нашите допускания са, че наистина говорейки за 600-700 хил. души за хора с българско самосъзнание, поне 100 хил. на първо време биха могли да бъдат привлечени, ако държавата, всички институции, местната власт, бизнесът и синдикатите имат единодействие."

За целта обаче на първо време ще са необходими около 100 млн. лв. за около 30 хил. души и още толкова за ремонт и придобиване на къщи. Проектът е представен на премиера и на финансовия министър, обсъден е и с представители на местните власти, които трябва да осигурят жилища за желаещите да се преселят у нас.

Какво е мнението но видинчани за идеята:

"Одобрявам я, защото вече няма достатъчно кадри. Особено в Северозападна България няма хора. Нека се заселят тук хора с български произход от Украйна, Банат. И да дойдат инвеститори тук, сега няма кой да работи... Според мен това не е редно, защото за нас няма работа, а да вкарваме други хора... Фирмите да плащат повече на хората, за да не ходят в чужбина и да си стоят в България... Ако са българи и искат да се върнат в България, съм съгласна... Ако искат да се върнат, защо- не... Разбира се, че трябва да им се помогне, те са си наши- българи..."

Недостигът на персонал е задържащ фактор на растежа на икономиката в България. Страната ни е на второ място след Румъния по остър недостиг на човешки ресурси - 68% от българските работодатели изпитват системни трудности при наемане на работници, отчитат работодателски организации. Какво е мнението на бизнеса за тази инициатива?

"Смятаме, че привличането на работници е най-бързата стъпка, която може да даде резултат. Миналата година на черноморието работиха около 7 000 украински работници в туристическия сектор. Влизат в сила и се работи по споразумения и с други страни. Сега е подходящ моментът за предложения и обсъждане на такива предложения в министерството на икономиката, защото е създадена междуведомствена група по Закона за придобиване на българско гражданство", обясни председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00