Това е една от причините КНСБ да инициира проект, наречен "Възраждане". Целта му е в следващите 3 до 5 години от Украйна, Молдова и Западните покрайнини да бъдат привлечени 150 хиляди работници от българската диаспора. Така ще се запълни недостигът на работна ръка и ще се оживят западащи села, обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров, който обсъди идеята с Националното сдружение на общините на среща в Монтана:
"Идеята не е да внасяме работници, а да потърсим механизъм за устойчиво заселване на българи, които живеят в Украйна, Молдова и Западните покрайнини, говорим за хора с квалификация. По неофициални данни в Молдова живеят около 300 хил. българи, а в Украйна официалното преброяване показва малко над 200 хил. всъщност реалните числа никой не знае колко са точно. Нашите допускания са, че наистина говорейки за 600-700 хил. души за хора с българско самосъзнание, поне 100 хил. на първо време биха могли да бъдат привлечени, ако държавата, всички институции, местната власт, бизнесът и синдикатите имат единодействие."
За целта обаче на първо време ще са необходими около 100 млн. лв. за около 30 хил. души и още толкова за ремонт и придобиване на къщи. Проектът е представен на премиера и на финансовия министър, обсъден е и с представители на местните власти, които трябва да осигурят жилища за желаещите да се преселят у нас.
Какво е мнението но видинчани за идеята:
"Одобрявам я, защото вече няма достатъчно кадри. Особено в Северозападна България няма хора. Нека се заселят тук хора с български произход от Украйна, Банат. И да дойдат инвеститори тук, сега няма кой да работи... Според мен това не е редно, защото за нас няма работа, а да вкарваме други хора... Фирмите да плащат повече на хората, за да не ходят в чужбина и да си стоят в България... Ако са българи и искат да се върнат в България, съм съгласна... Ако искат да се върнат, защо- не... Разбира се, че трябва да им се помогне, те са си наши- българи..."
Недостигът на персонал е задържащ фактор на растежа на икономиката в България. Страната ни е на второ място след Румъния по остър недостиг на човешки ресурси - 68% от българските работодатели изпитват системни трудности при наемане на работници, отчитат работодателски организации. Какво е мнението на бизнеса за тази инициатива?
"Смятаме, че привличането на работници е най-бързата стъпка, която може да даде резултат. Миналата година на черноморието работиха около 7 000 украински работници в туристическия сектор. Влизат в сила и се работи по споразумения и с други страни. Сега е подходящ моментът за предложения и обсъждане на такива предложения в министерството на икономиката, защото е създадена междуведомствена група по Закона за придобиване на българско гражданство", обясни председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с..
Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..
Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..