Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Студено буче - пазител на автентичния фолклор

3
Снимка: Радио Видин

Днес гостуваме  на хората в монтанското село Студено буче. Село, което е само на пет километра от Монтана, а в същото време жителите му, които нямат собствен транспорт, трудно се  придвижват до областния град. Причината е липсата на обществен транспорт, автобуси не идват заради лошите пътища. Това е болката на всички местни хора, с които разговаряхме.

Общата площ на землището на селото е около 25 хиляди декара, като обработваема от нея е 16 800 декара. То е много богато с подпочвени води. Рядкост са къщите в селото без кладенци, или както там се наричат "герани". Студено буче както повечето села преди години е било голямо, сега въпреки близостта си до областния град, запустява. В селото живеят повече възрастни хора, повечето са над 65 години. Има и деца, те ,обаче, учат в близкия областен град Монтана. В селото има магазини, читалище, църква, която е ремонтирана наскоро, кметство, чешма.

На въпроса как се живее на село и кой е основният проблем, който тревожи местните хора, те споделят: "За сега селото ни е в бедно състояние, път нямаме, много ни е лош пътя, автобуси нямаме, пенсионери сме няма как да отиваме в болницата. Нищо не става от нас. Шосето да направят. Е, как ще имаме автобуси, като имаме дупки. Иначе сме много добре, празнуваме всички празници."

Кмет на селото е Петър Александров Петров, който е родом от селото. Той е запознат с проблемите и се опитва да ги решава, доколкото е възможно.  Говорейки за проблемите, които съществуват в село Студено буче, кметът Петър Александров подчертава ,че основният проблем е пътят:

"Проблемът ни е пътят и транспортът. И като добавим и това, че нямаме и транспорт, хората ходят със собствени коли, уговарят се, пътуват с една кола. Хората се издържат от пенсия, а по-младите пътуват до Монтана и там работят. Тук хората са добри хора и много обичаме да ходим на различни изяви по села и градове. Гостоприемни сме. Идват гости от различни държави по случай празника на Монтана, Свети Дух. Поддържаме темпото и живината в селото... Иначе всички обществени сгради са ремонтирани - черква, площада, читалището, кметството, гробищния парк. В момента правим заграждането на гробищния парк. Престъпността е в рамките на нормалното, познаваме си се кой обича да пипа. Нямаме кражби по домовете...  За съжаление няма работа в селото. Имаше кооперация "Агротруд", докато тя работеше имаше база, трактористи и 5-6 семейства се изхранваха. Предимно хората ходят в Монтана. През 2008 година се закриха и училището и детската градина. Имаме 40 деца, които пътуват с автобус до Монтана. И работните места са там. 6 човека имам по програма за 14- дневки работят по почистване на улици, гробищен парк. Едно време имахме и за озеленяване, но ги спряха тези програми. 14 човека получават всеки ден храна по програма "Топъл обяд"... Кражби няма, но няма и работа за местните хора, които са принудени да пътуват със собствен транспорт до Монтана и там да работят. Винаги има бракониери в гората, те са роми. Постоянно на работа полицай нямаме, такъв идва от Монтана в определени дни, ако има жалби и оплаквания. Черквата ни е в много добро състояние. Отец Ангел идва на празника Свети Архангел Михаил, празника на черквата. Тази година дадохме и курбан чорба на населението."

Жителите на селото макар че са над 65 години, не отстъпват по нищо на младите, особено за нещата, свързани с празници, концерти, културен живот. Жените се опитват да съхраняват народните традиции и да запазват и предават обичаите на своите деца и внуци. Севдалинка Цекова е председател на читалището в селото, тя разказва за дейността на читалището, което е построено през 1923 година и съхранява българския дух на хората в селото. През годините е имало много певчески групи, танцов състав. От 2009 година активността на читалището се възражда. Самодейките репетират активно и го правят с желание.

"Искаме да предадем на поколението това, което е било едно време. Нашите песни са от автентичния фолклор. Преди години участвахме в един проект и се класирахме на трето място, така посетихме Крайова. Зарадваха ни с новината, че ще ни направят носии и това е нещо много за нас. Имаме детска танцова група." 

Всички жители на селото идват в пенсионерския клуб, в него се събират на раздумка, за разтуха, споделят свои радости и скърби.  Председател на пенсионерския клуб е Стоянка Целова Павлова, тя сподели за работата на клуба и необходимостта от него:

"Клубът е действащ, всяка сутрин клубът е отворен. Обменяме приказки, кой какво правил, поговорим си, почерпим се. Участваме в певческата група, повечето от певческата група са от клуба на пенсионера. Ходим на екскурзии, на море.“

Храмът "Свети Архангел Михаил" също е действащ и събира на църковни празници жителите и гостите на селото. Георги се грижи за храма. Преди две години му е направен основен ремонт и в момента е в много добро състояние. Има посещаемост, прави се курбан по време на празника. Вярващи хора има, сред тях има и млади хора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00