Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бакшиш на сервитьорите- да или не?

Снимка: Радио ВИДИН


Почти всеки един от нас е посещавал заведение или ресторант. Поводът може да е различен, понякога не е нужно и да има такъв. След консумацията идва и по-неприятната част за клиента- да се плати сметката. В България много хора при плащане закръглят сумата и по този начин остават така наречения "бакшиш" на сервитьора, който ги е обслужвал. Разбира се, има и такива, които не оставят нищо допълнително, дали защото не са доволни от обслужването или просто защото смятат, че не са длъжни.

Освен във видински ресторанти Дилян Николов е работил в заведения на морето, както и в зимни курорти. Той споделя, че си обича професията и точно това е ключът към бакшиша:

"По принцип хората не са длъжни в България да остават бакшиш, това го решава самият клиент. Това не е даденост, а поощряване. Много сервитьори вече нямат класа. Значи, не си ли обичаш работата, по-добре не се хващай с нея. Трябва да си много общителен. Какъвто и да е клиентът, трябва да си психолог, да го разположиш, тогава дори и храната да не е хубава, ако му обърнеш достатъчно внимание, човек си оставя бакшиш."

Разбрахме че средната класа българи са тези даващи най-много бакшиши, а сега да разберем от Дилян Николов и кои са чужденците които са най-щедри към сервитьорите:

"Повечето, които остават са чужденците, не всички, но ако знаеш език е добре. Най-щедри са руснаците, румънците също, англичаните оставаха повече бакшиш, но последно време и те се дръпнаха. Французите и Гърците при тях не признават бакшиша."


Много видинчани смятат, че ако имат възможност, биха оставили бакшиш. Не липсват и такива, които не мислят така, показа анкетата на Николай Хараламбов:

"Кой както прецени, аз лично оставям понякога, когато ми допада обслужването, отношението и това оказва влияние... Нямам възможност... Ако съм доволна да, иначе по-скоро не... Като има някакви 1, 2 лева, що да не оставя, хубаво е, да... То е неписан закон, всичко зависи от сервитьора, ако иска да си ходи с пари, прави всичко възможно."

Традицията да се оставят "чайни" се е появила в Британия. Там покрай обичайните сбирки за пиенето на чай се е зародила идеята да се оставят пари на слугите в къщата на домакина за обслужването. В повечето страни в днешно време е прието да се заделят 10% нaд cмeтĸaтa зa блaгoдapнocт пpи дoбpo oбcлyжвaнe. Заведенията в САЩ имат регламентиран процент възнаграждение за обслужващия персонал (такса за обслужване). Очаква се клиентът да плати допълнително сума между 15-25% от цената на консумацията. Процентът е регламентиран в меморандума на Националната асоциация на ресторантьорите в САЩ. Разбира се, има и такива страни като Япония, където ще ви догонят на улицата, за да ви върнат оставените на масата допълнителни монети.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00