Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Врачански тиквеник" е книга за живота

Снимка: личен архив

В рубриката "Думата имат старейшините" ви представям една будна, смела, активна и борбена жена от врачанския край. Това е Мариета Цолова  от село Търнава. До 16-та си година тя живее в родното си село. След това завършва Техникум по електротехника в Монтана. Висшето си образование започва в специалност "Машинен инженер" във ВМЕИ "Ленин", а след това го завършва в Технически университет. Мариета е омъжена, има двама сина и е баба на внучка. Определя себе си като щастлива майка и баба. Последните 40 години живее в  Перник, където има собствен бизнес за недвижими имоти.


Независимо, че е машинен инженер, оказва се, че има талант да пише вълнуващи истории, свързани с душевността на нейните съселяни. Вълнуващото в живота на Мариета е, че тя е автор на книгата "Врачански тиквеник", която предизвика голям интерес и за една година тиражът й бе изкупен.


Мариета Цолова споделя с нас спомени за родното село Търнава, с гордост от това, че селото все още е пълно с живот, както  и мъката от това, че младите хора напускат България, българските села опустяват и остават забравени и самотни. Какво мога да предложа на децата си тук - този въпрос си задава не само Мариета Цолова, но и много други българи на нейната възраст.  В книгата си "Врачански тиквеник" тя описва истинския живот, манталитета и характера на врачаните през битието на главния герой Марин Чорбаджийски.


"А за книгата, всеки може да се разпознае в поднесената от мен история, да поразрови жаравата на спомените, да се посмее от сърце над житейските нелепости и да се зареди с настроение и да му стане благо на душата. Защото това е книга за живота, а той, животът, е тиквеник, увъртеле са се едни кори, коя прегорела, коя длетава, но най-важното е, че има и благо. В мен е останал врачанския диалект. Исках да покажа, че можеш да говориш на диалект, без да си прост. Диалектът е онова зрънце което прави нашия говор уникален. .."


Мариета Цолова ни представя врачанския диалект с неговото многообразие, с неговата отличителност и същевременно с неговата точност в изказа за определени предмети. В момента се опитва да направи родословно дърво на баба си и дядо си. 


Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00