Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рациария продължава да се разкрива

Скоро ще е музей на открито

9
Снимка: Красимир Каменов

Античният град Рациария, който преди години се превърна в символ на иманярски опустошения, разкрива безценни сведения за науката. За седма поред година на обекта се провеждат археологически разкопки, с финансиране от Министерството на културата. Всяка година в Рациария се откриват десетки зидове и нови квадрати от уличната мрежа, казва доцент Здравко Димитров. Той ръководи разкопките в централния сектор от столицата на римската провинция Крайбрежна Дакия, на километър от видинското село Арчар:


"Продължаваме проучването на централния сектор на столицата на Крайбрежна Дакия - Рациария, което е всъщност една огромна сграда на север от резиденцията на провинциалния управител и завършваме проучването от южната страна на късно античната баня, разкрита още 2013 - та, 2014 - та година, което е най-добре и най-високо запазеният архитектурен комплекс в римския град."


В центъра на римската провинция целта е не само да се направи пълно археологическо проучване, а и подготвянето на терена за консервация и реставрация, обяснява доцент Здравко Димитров. Добавя, че Рациария е от най-големите археологически обекти в България:


"Ние успяваме да постигнем значителни резултати и от гледна точка на местната общественост, тъй като тук може да се направи музей на място. Отделно пък има програми, които се занимават специално с реставрацията на вече разкриваните структури. До година ще започне реставрацията на резиденцията на Рациария, която е разкрита още преди повече от 30 години и се нуждае от едно възстановяване и опазване."


За втора  по ред година археолози работят и на друг обект в село Арчар, където са открити храм на римската богиня Диана и ранно християнски некропол. Разкопките там започнали през 2013 година. Тъй като са в самото населено място, са пощадени от иманярите, смята доцент Иво Топалилов, който ръководи екипа там:


"Идеята е да получим повече информация за периодите на римската колония, на късноантичната столица Рациария и да проследим самия край на града.", разказва доцент Иво Топалилов и допълва: "Тук намерихме две ари, посветени на Диана. Едната от тях е поставена от неизвестен до сега легат. Втората ара е поставена от освобожденец, който е живял в Рациария. Тези две ари ни дадоха една насока, че тук е имало храм на Диана. През миналата година разчистихме един иманярски изкоп и намерихме останки от голяма обществена сграда, която смятаме, че е храмът на Диана. Тази година решихме да продължим с проучванията, за да докажем или отхвърлим тази теза и за наше щастие част от хипотезите се потвърдиха. Откриваме останки от римската епоха, освен тази голяма сграда, откриваме останки от двор, който е бил към нея, така наречения теменос. В последствие в края на римската епоха, в края на 4-ти , началото на пети век, когато християнството взема превес над езичеството, храмът е изоставен. Тук се разпростира късноантичната столица и този сектор от свещен става едни от кварталите на късноантична Рациария... След хунското нашествие градът се свива, този сектор е изоставен и мястото се покрива от ранно християнски некропол"


Изненада за археолозите тази година е откриването на материали от бронзовата епоха:

"Материалите са от раннобронзовата епоха, култура "Куцофени 2". Любопитното е, че става въпрос за вкопавания в ранноримската епоха- засипвания, които е трябвало да бъдат запълнени и древните са взели тази пръст от намиращо се в близост селище от бронзовата епоха."


След разкопките на терен работата за археолозите продължава. Предстои анализ и датиране на находките, които са намерени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00