Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози търсят западната порта на крепостта Бонония във Видин

Снимка: Радио ВИДИН


Започна новият археологически сезон в римската крепост Бонония във Видин. Проучването се ръководи от доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който бе начело на археологическия екип и през предходните години. Задачата на екипа през този сезон ще бъде да разкрие западната порта на Бонония, обясни археологът:

"Започваме един напълно нов сектор, той се намира точно до кула №8, която проучваме от 2014 година. Имаме големи надежди в следващите години да направим една сериозна научна програма с цел пълното разкриване на западната крепостна сетна на Бонония, след което да последва и нейното експониране и социализиране. Преди години, когато е строено училище "Вела Пискова" /днес ПТГ "Михалаки Георгиев"/, е открита кула №5. Кула №8 е открита през 1989 година при строителството на един блок. Между двете кули трябва да се намира западната порта, тоест в терена, в който започваме работа днес, трябва попаднем на западната порта на Бонония."

За първи път проучването на римската крепост е подкрепено от Министерството на културата. 10 000 лева са отделени от държавната целева субсидия за археологически разкопки с продължителност около месец. Бонония е изключително интересен обект, каза доц. Димитров:

"Тя по подобие на Рациария започва още от 1 век. Първите данни, които имаме, са от втората половина на 1 век, от династиите на Флавиите. Тогава Бонония се създава като военен лагер, като център на отбраната на Римската империя. От това време са и едни от най-хубавите находки, открити от Йорданка Атанасова, която е била уредник в Регионалния исторически музей и е извършила много спасителни разкопки, сред които е известната бронзова глава на император или висш военен. През 2-3 век е най-големият разцвет на Бонония, който превръща този бивш римски център в сериозен римски град и през 4,5 и 6 век Бонония става най-сериозно укрепeният център по долнодунавския бряг. Стените, които ние проучваме в монета, са с ширина от 4 метра, което е уникално за българските земи..."

След като бъде проучена напълно, Бонония може да бъде социализирана и превърната в археологически парк, добави археологът.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00