Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Максим Ешкенази от Лос Анджелис:" С Видин ме свързва моята баба Виолета, която е родена там"

"Кандидатствах като на шега, но ме приеха с пълна стипендия в няколко университета в САЩ."

Това каза в "Другата истина" известният у нас и в чужбина музикант и диригент, определян като най-ярката звезда сред съвременното поколение млади диригенти. За него вестник "Лос Анжелис Таймс” пише, че е "харизматичен и вълнуващ”.

Максим Ешкенази живее и работи в Лос Анджелис и отдава голяма част от енергията си на работата с млади музиканти. Той е музикален директор и диригент на Камерния оркестър, Музикален директор и диригент на Симфоничния оркестър на училището за сценични изкуства Колбърн, както и асистент диригент на Оркестъра на Консерваторията Колбърн.

Максим Ешкенази е също Музикален директор и диригент на Младежкия симфоничен оркестър на Бейкърсфийлд, с който през 2011 година осъществява изключително успешно турне в Южна Корея, както и на Irvine Classical Players Orchestra & Seraphim Symphony, с който през 2012 година осъществява концертно турне във Великобритания- в Лондон, Единбург, Бристол и Оксфорд. Гост - диригент на Уест Симфони, гост - диригент на Симфоничния оркестър на Хънтсвил, Алабама и Сибелиус оркестър. Виртуозен диригент и цигулар, Максим непрекъснато пътува, изнасяйки концерти в цял свят.

Започва да учи цигулка на петгодишна възраст при своя баща. Завършва НМА в София и заминава да специализира цигулка и оркестрово дирижиране в Университета на Южна Калифорния, САЩ. Възпитаник на няколко диригентски школи и симпозиуми, включително школата на Пиер Монтьо в Мейн, Ешкенази е удостоен с аспирантура по дирижиране в новосъздадената Американска академия по дирижиране към Музикалния фестивал в Аспен през лятото на 2000 година.

Максим Ешкенази е запален спортист и лицензиран пилот.

Ешкенази е чест гост-диригент на най-големите оркестри в България. Отдаден на популяризирането на новата музика, той участва редовно в изпълнения на музиката на съвременни композитори.

Само професионални ли са причините да напусне България и как дели времето си между България и Щатите?

"През 1997 - 1998 година завършвах Консерваторията в София и успоредно ходех на турнета с един младежки интернационален оркестър главно в Германия. В него имаше и няколко американци, които ми предложиха да ида да уча в Америка. Аз се замислих и си казах, защо не? Кандидатствах, приеха ме и заминах. Когато си млад много не ти пука и задръжките ти не са много... В началото беше повече авантюра, но после ме приеха на няколко места с пълна стипендия. От тях най-добрите училища бяха в Бостън и в Лос Анджелис. Аз метнах монета на ези -тура и се падна да отида в Лос Анджелис. Честно казано, моите предпочитания тогава бяха повече за Бостън, защото той много наподобява европейски град. Лос Анджелис за мен като европеец бе труден в началото за свикване, защото той е една джунгла от пътища и бетон. Въпреки това, не съжалявам за избора си...

Започнах с цигулка в Университета на Южна Калифорния. Това е най-голямото и най-доброто музикално училище в Лос Анджелис. Още докато бях ученик получих стипендии и за цигулка, и за дирижиране. Междувременно започнах да получавам и предложения за работа като диригент в младежки оркестри. Така след като завърших ме наеха като втори диригент на третия по големина оркестър в Калифорния. А Калифорния е най-големият по население щат- 30 млн.  Това естествено ме наведе на мисълта, че може би трябва да остана, поне докато имам работа. И така- поне докато имам работа и все имам работа, и все съм в Лос Анджелис и в Калифорния, вече повече от 20 години.

Къде е моят дом ли? Въпросът е много сложен и дори аз не мога да си отговоря. България е моята родина, защото съм се родил там и завинаги ще е такава. Като сляза от самолета на летището и си поема въздух, знам че съм си вкъщи. Това не може да се опише. Това е чувство, заложено в ДНК-то на всяко човешко същество. То знае кое е вкъщи. В Лос Анджелис пък живея и ми е много приятно да се прибера, защото там си почивам, там ми е моторът и нещата, които ме забавляват. Така че и на двете места като си ида, се чувствам комфортно...

През последните години пътувам най-много по работа в САЩ, но съм имал турнета и в Южна Корея, Япония и Европа. По-точно в Австрия, Германия, Италия и Англия. Силно ме впечатли отношението към класическата музика в Южна Корея, където тя е на много голяма почит. Винаги, когато ходя там, след концерта по час и половина давам автографи и се снимам с пищящи фенове. Нещо, което не е характерно за Европа и Америка, но пък е много приятно.

Не приемам, че моторът, самолетът и хеликоптерът водят до екстремни преживявания. Аз ги ползвам за да се успокоявам. В тези играчки за възрастни аз намирам своя покой- с тях мога да се отпусна и да се съсредоточа над важните неща от живота.
Кое е най-интересното място което съм посетил ли? Честно казано, обичам много Европа.  В Америка, като наследници на европейска колонизация, пак е същото. Много впечатляващи са шинтоистките и будистките храмове в Япония с огромните статуи на Буда, колкото 18-етажни сгради, природата в Азия, в Китай. Обикновено повече се впечатлявам от природни образования, отколкото от построеното от човека...

А що се отнася до Лос Анджелис, той е град, в който в един и същи ден може да се озовеш на прекрасен плаж, а след час и половина кормуване, да караш и ски в планината. В същото време тук имаме доста земетресения и пожари..."

По какво се различава животът в Америка от този в Европа, какво е отношението към работата и почивката там, Как младите хора възприемат класическата музика у нас и в Америка, по какъв начин може да се предизвика интересът им към нея, както и подробности за живота на един човек на изкуството в Лос Анджелис- в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00