Средно училище "Св.св. Кирил и Методий" във видинското Ново село трета година работи по програмата на Министерството на образованието "Иновации в действие", с идеята да се осигури по-високо качество на учебния процес. Според изискванията на програмата училището трябва да има двама партньори от страната – училище, което също използва иновативни методи в своята дейност и училище, което не е иновативно.
В последните две седмици СУ "Св.Св. Кирил и Методий" в Ново село бе домакин на две срещи за обмяна на опит. В навечерието на Деня на будителите то бе посетено от учители от ОУ "Христо Смирненски", в пловдивското Ново село, което е признато за иновативно училище. На срещата присъства и Веселка Асенова – началник на РУО Видин. Двата колектива са разменили групи педагози, които са посетили учебни занятия в различни възрастови групи. В тях се прилагат новости, помагащи за усвояването на българския език, който не е майчин за учениците в двете училища. Новоселското училище демонстрира познанията на своите ученици от горния курс на теста "Какво знаете за живота и делото на българските будители", който се проведе в часа по български език на Петрана Кайцанова. Другият урок бе на тема "Сказуемо" в 4 клас, с класен ръководител Латинка Борисова:
"Децата се справиха добре. Аз и колегите ми използваме много интерактивни игри, които ни подпомагат, за да представяме уроците по раздвижен и приемлив от децата начин, по- близък до тяхното мислене, чрез който да научат трудния български език. Първата игра, която използвахме беше "Вълшебен кръг". С нея подготвяме децата за работа, за тяхната концентрация. Едно дете казва съществително име, а другарчето до него определя род и число. Друга игра, която използваме доста чест,о е така наречената "Светкавица". Тя е за да се концентрират децата и да отговарят много по-бързо на въпросите. С играта "Светофар" проверяваме вярно или невярно. Завършихме учебния час с една игра, която е много важна, а именно "Аз съм". Тя ни показва емоциите на децата по време на часа. На листчетата, на които са написани имената им, те си рисуват тъжни или весели емотикончета, сърчица и ги залепят на точно определеното място на дъската. Една много често използвана интерактивна игра е "Работа по групи". Тук децата се учат да работят в екип, да изслушват другото дете, да са по-толерантни към другите. По този начин децата се раздвижват, не са на едно място, не губят концентрация, а постоянно са заети с нещо, което да правят, да мислят и разсъждават заедно. Така децата, които по-трудно усвояват материала, се увличат от групата и започват и те да вдигат ръка и да се включват активно. Когато бяхме в пловдивското Ново село, там те използваха различни иновации и колегите споделиха, че наистина тези методи помагат много за обучението на децата, особено за деца от ромски произход, които научават българският език малко по- трудно", каза Латинка Борисова.
Впечатленията на гостите от пловдивското Ново село обобщи директорът Ваня Лазарова, която бе и ръководител на групата.
Училището в Белослав, Варненско, е "неиновативно", то гостува на в Ново село 8 ноември. Двете учебни заведения са средни и носят едно име – на солунските братя. Съществена разлика е, че в белославското училище има над 500 ученици, които са от едно селище, а в новоселското учат едва 128 от цялата община и специализираните институции. Новоселското училище предлага и професионална подготовка по специалността "Логистика на товари и услуги", но в белославското в последните години чрез проекти на общината са влезли 1,5 млн. евро. Най-новата придобивка там е изграждането на интерактивен център по природни науки с холограми.
За своите гости от Варненска област учениците от 4 кл. бяха подготвили час на приказките. Те драматизираха народната приказка "Сливи за смет", организираха фабрика за изработване на книжка по приказката, която прочетоха, оцветиха и събраха.
Галя Павлова- ст. експерт от РУО Видин, проследи инициативите по програмата "Иновации в действие". В края на занятието директорката на училището от Белослав Веска Вълканова сподели, че нейният екип е срещнал "новинки", които може да приложи на своя територия.
Днешният ни гост е Владислав Георгиев от Видин , брейк танцьор, който в годините след 2000-та беше един от най-добрите в нашия град. След завършването си, решава да замине за Прага, където живее около три години. Там среща любовта в лицето на екзотична девойка с корени от Мадагаскар, но родена във Франция, където семейството ѝ е емигрирало...
Учители и ученици в ПГ "Васил Левски" Мездра ще могат да учат и да преподават в напълно оборудван и модернизиран учебен център. Така нареченият STEM център предстои да бъде открит официално от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика, обясни..
Възстановяването на разкопаното пътно платно на булевард "Панония" във Видин е приоритет при реконструкцията на канализационен колектор на града. Физическият напредък на проекта е на около 55%, обясни за Радио ВИДИН управителят на ВиК Видин инж. Илко Илиев. До няколко месеца, в зависимост от атмосферните условия, може да се очаква движението по..
Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..