Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откраднаха парче от историята на видинско училище

| обновено на 02.12.19 в 13:05
Снимка: Архив


Металната табела от стената на старата сграда на училище "Св. св. Кирил и Методий" във Видин е открадната, съобщават от учебното заведение. Ръководството на средното училище се обръща към гражданите с молба да бъде върнато историческото свидетелство за най-голямото наводнение в историята на града. Полицията не е уведомена, каза директорът Бисерка Каменова.

"Табелата има надпис, който гласи "През наводнението водата достигна дотук". Има и стрелка. Не можем да я възстановим лесно. Призивът ни е за отговорност. Ако някой е забелязал гражданин, позволил си да я премахне, нека се свърже с нас. Не очаквах да се посегне на такова историческо наследство. Свързах се с фирмите, изкупуващи желязо. Ако беше при тях, аз щях да си я изкупя. Засега няма информация. Доколкото разбирам, в града хората са запознати с личностите, интересуващи се от подобни исторически предмети. Надявам се идеята им да е за съхранение, не за продажба. Оставам оптимист, вярвам че ще си получим табелката. Съвсем случайно видяхме, че липсва, защото от моя кабинет виждам, че има табелка, а се оказва, че това е просто останалото петно. Ако не я намерим, ако не ни я върнат, ще я възродим по съвременен начин. Нашата цел е да има стена, колона и място ще има, табелка - също".

Старата сграда беше съборена наскоро, след взето решение на заседание на Общински съвет-Видин.

Историята на видинското училище е почти 150-годишна. Създадено през 1885 година, то стартира с над 260 ученици в шест паралелки, от първо до четвърто отделение. През 50те години на миналия век местните ученици започват да учат във вече несъществуващата стара сграда. Инициативата за създаването на възпоменателните паметни знаци, напомнящи за най-голямото водно бедствие в историята на града, е на видинския кмет Бърни Бончев, управлявал от 1934 до 1938 година. Поставя ги градоначалника Цоко Байчев, малко след бедствието.

"Училището е създадено през 1885 година. Първоначално се помещавало в сградата на черквата "Св. Димитър". След това се прехвърля в новата за онова време сграда, която днес е позната като старата сграда. Това се случва през 1953-54 година. Старата сграда, която в момента е разрушена, е построена за начално училище през 1910 година. Имала е пет класни стаи. Историческата справка показва, че в годините на Балканските войни занятия са се провеждали. През март 1942 година училището се наводнява от река Дунав, затова от 2 март спират учебните часове. Материалите, пособията, като цяло цялата база била унищожена. Училището започва да се обитава от семейства от квартала, които били с разрушено имущество от наводнението. През лятото т.нар стара сграда е ремонтирана, а учебните занятия започват наново на 15 септември. През 1952-53 година е упоменато от тогавашния директор, че "училищната сграда, макар и стара, е годна". Обучението в старата сграда се извършва до 1969 година, когато се построява новата постройка - т.е сегашната. До лятото на 2018 в старата имаше учебен процес. Аз констатирах като директор, че няма вода, няма тоалетна, покривът се рушеше, а дъждът си пробиваше път вътре към самите инструменти. Сега е останала само част от стена, която аз искам да е част от паметник. Историята не можем да я забравим".

Табелата ще бъде част от паметна плоча в памет на патрона на училището - светите братя Кирил и Методий.

"2020 година училището чества 135 години от създаването си. Искаме да имаме тази площ, която окончателно ще се открие при пълното премахване на старата сграда. Ще има паметник на Светите братя Кирил и Методий, а в стената да има табелка, упоменаваща наводнението. Съответно сме замислили и пейки за гражданите. Коледният ни концерт, който ще е на 19 декември, ще има благотворителна насоченост - входът ще е 1 лев, те ще са дарение. Започваме тази акция, надяваме се хората да дарят. Във Видин няма паметник на Светите братя. Нека запазим историята, нека уведомим гражданите. Предстоят разговори с ръководството на Община Видин".

През 2017 година неизвестни вандали откраднаха парченце от историята на Видин: същата табела от фасадата на театъра. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50