Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се развива религиозен туризъм в Бъняса

16
Снимка: Радио ВИДИН

В предаването "Еко Свят" миналата седмица ви разходихме из румънския курорт на Черно море Аджиджа. Днес ще ви разкажем за два от големите манастири в съседната община Бъняса, за археологическия музей в село Адамклиси, в който са изложени експонати от крепостта на император Траян, от паметника на владетеля и находки от близки римски селища. 

Аджиджа и Бъняса се намират в окръг Констанца. Групата от български журналисти и туроператори гостува в Румъния заедно с представители на община Берковица, които работят по съвместен проект с румънските общини, както и с представители на друга българска община- Шабла. Целта на общата инициатива представи Филиз Паркалабу от община Бъняса. Преводът е на Ивелина Вайкова:

"Joyride е пилотен проект, по който се обединяват четири туристически информационни центъра. Ролята им беше да предоставят по-пълна и компетентна информация за всеки турист."


Бъняса е един от регионите с най-много религиозни обекти в цяла румънска Добруджа. Тук се намира резерватът за муфлони- диви овце, наричани добруджански антилопи. Районът е често посещаван от туристи, които търсят спокойствието. 


Манастирът "Свети апостол Андрей" е второто свято място след Йерусалим за християнския свят, разказа брат Йон. Монахът е на 86 години, от 30 години е в манастира на светеца. Показа ни пещерата, в която е служил апостол Андрей и разказа историята на манастира: 


"Когато апостолите е трябвало да тръгнат и да проповядват светото писание, на свети апостол Андрей се е паднало да дойде по тези места. Тук е пристигнал през 46-та година след Христа. Намерил е народ, който се е покланял на други богове. 5 години е останал да проповядва. Тук са били кръстени първите свещеници на светата църква. Манастирът се е разраснал. Когато турците са пристигнали тук през 1421 година, са намерили манастир с над 5 000 монаси и много послушници. Всички те са били избити, манастирът е бил разрушен. 450 години не е имало нито една служба."

Пещерата е открита отново през 1947 година. Адвокат сънува мястото, идва и открива пещерата и за да се увери, че правилно е разбрал виденията си, проверява в Йерусалим дали тук е проповядвал апостол Андрей. Тогава брат Йон е бил на 14 години и след като става свидетел на тези събития, решава да остане в манастира. От 30 години в пещерата идват много поклонници. Вярва се, че мястото изцелява болни, помага и на бездетни семейства.


След 1990 година започват да се строят прилежащите сгради. В църквата се пази частица от мощите на свети Андрей. Апостолът е смятал, че не е достоен да бъде разпнат на кръст, като Спасителя и е пожелал неговият да бъде под формата на хикс- такива са и кръстовете в храма. Аязмото на манастира е било от 9 извора, сега водата е уловена и тече от чешми.


Другият най- посещаван манастир в румънска Добруджа е Дервент. Намира се на около 20 километра от границата с България. Посрещна ни игуменът- отец Партений. Разказа, че в манастира се съхраняват много мощи. И тук има извор, който е продължение на благословената вода от река Йордан:

"Двамата братя- светите апостоли Андрей и Петър са проповядвали край река Йордан. Свети Андрей е стигнал до бреговете на Дунав. Тук е основал православните църкви и манастири. Тук, на Дервент, са първите мъченици от румънска страна. Историята на този манастир започва през 19 век, когато се полагат основите на този манастир."


Светата обител предлага подслон на туристи. Манастирското аязмо е с вода, за която се вярва, че  помага на хора с проблеми с очите. В градината на манастира са пренесени и се отглеждат над 100 вида дървета. Тук са канонизирани първите четирима румънски мъченици. Светата обител пази единия от кръстовете на четиримата мъченици. Пази се и частица от гроба на светата майка.

"Тук имаме епитрахил от свети Григорий Декаполит, тук са мощите на светите Епиктет и Афион от Добруджа."

Археологическият музей в село Адамклиси е построен под формата на лапидариум, за да се покажат много по- добре останките от монумента на император Траян. В община Адамклиси има три исторически и значими за румънската история обекти. Тези три туристически обекта са останките от крепостта, от стар римски град, историческият музей и реконструкция на Тропеум Траяни- един огромен монумент построен в чест на битките, спечелени от император Траян. Марияна Петруц е консерватор в музея на Адамклиси:

"Този музей е отворен през 1977 година, когато се открива реконструкцията на монумента Тропеум Траяни."

Показани са оригиналните фрагменти, стояли в основата, въз основа на които е реконструиран монументът. Оригиналният монумент е бил изграден от император Траян през 106-109 година. Бил е построен по заповед на императора, за да увековечи победата на римляните над даките. Не се знае обаче защо е бил унищожен. През 19 век румънски археолог намира плочите, заровени в земята и поставя началото на възстановяването на паметника.

В музея в Адамклиси могат да се видят находки от гръцки мозайки, погребални урни, намерени в местни некрополи, масленици- това са светилници, женски украшения, каменно изображение на бог Бакхус, релеф на бог Танатус с обърнат надолу факел, стъклени съдове за козметика, лакримарии- съдове използвани при погребения за събиране на сълзите на тъгуващите, глинени съдове, част от водопроводната римска система от стария град- тръба, която е довеждала чистата вода от 7 километра. От 1974 до 1977 година музеят и реконструираният монумент са били построени и открити на една и съща дата. Музеят се посещава от много туристи, над 30 000 души само миналата година са дошли в Адамклиси от всички краища на страната, а и от цял свят.


Марияна Петруц показа на групата български журналисти и туроператори монумента, издигнат в чест на император Траян. Намира се на изхода от селото, на хълм, на който е било римското селище. Висок е 40 метра, толкова е и диаметърът. По времето, когато е бил открит паметника, са искали всички плочи да бъдат пренесени в Букурещ. Започнало е изнасянето на елементите и е било решено монументът да бъде реконструиран там. Приоритетите на държавата се сменят и решават да върнат плочите обратно в Адамклиси.



Иво Йорданов е журналист от Враца. Прави му впечатление наследството от Римската империя:

"За разлика от България, Румъния е доста по-назад, особено този земеделски район, в развитието на туристическите атракции. Прави впечатление планирането към макар и не достатъчно развитите туристически обекти. Има хубави пътища, безплатни паркинги."

Паметникът издигнат в чест на император Траян би представлявал интерес, смята Анелия Стефанова- управител на туристически агенция от Монтана:

"Според мен трябва още малко да се пипне от местните представители на туристическия бранш, за да станат привлекателни за българския турист."

Дарина Аргирова е туроператор от Каварна. За нея интерес представляват манастирите:

"Много българи пътуват до Дервент с лечебна цел. Водя групи тук, защото българите се интересуват от религиозен туризъм."

Даниела Тодорова е ръководител на "Зелен образователен център" в град Шабла- вторият партньор от българска страна. Центърът е създаден по проект, финансиран от норвежка програма за сътрудничество с България в периода 2009-2011 година. Функционира като туристически информационен център. Разработили са еко пътеки, работят с деца, организират се изложби и концерти.

"Пътеките сме ги разработили около четирите защитени местности, като всяка включва културен и природен обект. Едната е около Тузлата и включва фарът като културно- исторически обект. Другата е Тюленовските скални образувания. Третата ни пътека е Шабленското езеро, другата е Дуранкулашкото езеро", каза Даниела Тодорова.

За района на Констанца сподели:

"Удивителен от гледна точка на духовно преживяване."


От 9 до 11 декември в град Шабла ще се проведе еко рейнджър форум, който ще бъде обобщаващото събитие по съвместната инициатива. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40