Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъдем ли по-добри?

Снимка: Радио ВИДИН

Искаме да прекарваме повече време с близки хора, по-често да се усмихваме и да казваме "обичам те". Това показват резултатите от януарското представително за цялата страна изследване на "Галъп интернешънъл", в което агенцията попита какво си обещават българите в началото на 2020 г.

"Данните сочат, че хората са склонни на прага на новата година да си обещават неща, които биха подобрили начина на живот, ще окажат влияние за едно по-добро общество, което се състои от по-щастливи хора. Нещото, което събира най-голяма популярност, като обещание сред българите, е да прекарваме повече време с близките си хора, а следващото по популярност твърдение е, че по-често ще се усмихваме. Това, което прави впечатление, е, че хората са склонни да дават обещания, свързани с добри постъпки. Стремим се към изграждане, защото винаги има какво да се желае, за да станем по-добри. Тези данни дават надежда, че има желание в хората за един по-добър живот и остава да си пожелаем тези желания да станат реалност", обясни социологът Юлиана Гальова.

Добри и положително настроени хора ли сме ние, българите, след като ни липсва времето със семейството, признаваме, че не се усмихваме често и не показваме положителните си чувства?

"Българите са древен народ, имат корен. Лошото е, че са добри, но вече са изгубили способността да си налагат мнението, превзе ги апатия. Много неща са изгубени- семействата ги няма, къде са ни децата- в чужбина, как да общуваме? Мъчно ми е за този български народ. 147 години от обесването на Васил Левски- от вчера мисля, след като конвоят му е бил толкова слаб от Къкринското ханче до София, защо българи не са направили опит да го спасят? Българинът знае кое е доброто, но чака някой на тепсия да му го поднесе... Българите сме хора, като всички хора- има и добри, и лоши. Имаме историческа обремененост и може би заради това, че сме по-бедна държава, сме донякъде завистливи... Добри хора сме, как да не сме?.. Превърнали сме се в консуматорско общество- искаме от живота само да вземаме, а забравяме, че трябва да дадем", казаха видинчани в анкета на Радио ВИДИН.

Темата коментираме и с психолога в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин Боряна Ангелова:

"Резултатите от изследването показват, че може би българинът има нужда да работи повече върху себе си, да се самоусъвършенства, за да може да общува и създава контакти и връзки със своите близки, тъй като поддържането на тези връзки в съвременния свят става все по-трудно. Преживяването на самота всъщност е една епидемия на нашето съвремие... Да, ставаме по-добри, но имаме нужда от авторитети, които да ни водят, в които да повярваме, че има смисъл. Имаме нужда от положителни герои, защото, както в приказките винаги доброто побеждава, така е и в живота- винаги добрите каузи и добрите авторитети си проправят път."

Цели 74% от анкетираните в социологическото проучване на Галъп за обещанията, които си даваме за 2020 година, се заричат, че ще казват по-често "обичам те". Трудни за произнасяне ли са тези думи?

"Трите най-важни думи в човешките взаимоотношения са: извинявай, благодаря и обичам те. Да кажем "обичам те" не е просто нещо, но и не е необходимо да имаме богат речник, за да го изразим. Когато чуем тази дума от близки хора и в семейството, ставаме по-уверени и решителни, настроението се променя. Чувствайки, че обичаме, не е нужно да отлагаме казването и показването на това чувство. "Обичам те" е израз, който удовлетворява и ни радва, че за някого все пак сме нещо или всичко. Моето послание е: "Бъдете хора, които казват повече "Обичам те", съветва Силвия Иванова, социолог в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин.

Почти 70% от българите заявяват в началото на годината, че ще ограничат вредните си навици. Осъществяването на поне една своя мечта пък си обещават 73 на сто. 68% твърдят, че ще засядат дърво, 63 на сто смятат, че ще вземат участие в поне една благотворителна инициатива.

Сред най-непопулярните обещания тази година сред българите са: да осиновят бездомно животно, да харчат по-малко пари и да четат повече.

Още по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00