Отговорни и дисциплинирани ли сме в условията на извънредно положение? Спазваме ли стриктно наложените мерки или постъпваме безотговорно и твърдоглаво? Това попитахме в "Посоките на делника".
Сондаж на "Галъп интренешънъл" показа, че огромното мнозинство твърдят, че са готови, или дори твърдо готови, да понесат и известни ограничения с цел спиране на вируса. Само 7% твърдят, че още не са взели никакви мерки.
"Резултатите показват широко предразположение сред българите по отношение на извънредните мерки. Сондажът е правен през миналата седмица и още тогава огромната част от запитаните казаха, че вече са взели някакви мерки. Само 6-7% отговаряха, че още не са взели мерки. Разбира се, в такава ситуация отговорите съдържат и голяма част декларативен елемент, което означава, че част от хората може да не са докрай искрени. В общи линии изводът е, че обществото е заживяло с тази тема и свиква с мисълта, че трябва да си наложи някакви ограничения. Не бих бързал с големите изводи, но 83% от респондентите отговориха, че биха се лишили дори от своите права, ако това ще помогне срещу разпространение на коронавируса. Това означава, че хората съзнават, че в тази ситуация известни ограничения ще бъдат нужни", обясни изпълнителният директор на социологическата агенция Първан Симеонов.
Ситуацията с извънредното положение и разрастването на епидемията от коронавируса поставиха българското общество пред сериозно изпитание. Сега ясно се вижда дали сме способни да спазваме правила, да мислим не само за себе си, а и за околните, дали можем да се вслушваме в съветите и призивите на нашите лидери. По темата разговаряме и с психолога Валери Димитров:"Дисциплината е сестра на отговорността. Хората, които са отговорни, са и дисциплинирани. Към момента дисциплината, според мен, е на задоволително ниво, но би могло да се очаква и повече. Другият вариант обаче също не е препоръчителен- нещата да стигат до паника и психоза. Бих се обърнал и към нашите лидери: при цялото ми уважение, последното, от което се нуждаем в момента, е да виждаме на екрана едни хора, които наричат себе си "лидери", а изглеждат и се държат като траурни агенти на погребална церемония. Нека тези хора си дадат сметка, че всички ги гледаме и че последното, от което се нуждаем в момента, е пораженчество. Ако не могат да покажат мъжество, сила, твърдост и желание да се борят и справят с проблема, по-добре да не се изправят пред камерите."
Валери Димитров е на мнение, че заплахата от коронавируса не бива да ни паникьосва излишно. Да, трябва да спазваме мерките и ограниченията, които ни налагат от медицинския щаб, но това не означава, че светът и животът са свършили, съветва той.
"Нормално е да се страхуваме- това е инстинкт за самосъхранение. Лошото в случая с коронавируса е, че заплахата е невидима. Моят личен пример е да се опитвам в поведението ми да няма разлика от преди- продължавам да се усмихвам, да се шегувам, да се държа нормално, въпреки че според някои хора това не е съвсем приемливо, но се чувствам комфортно. В крайна сметка животът ни е нещо, което ни е дадено, възползваме се от него и в един момент то си заминава. Точно в такива случаи няма нужда да се самозатваряме. Да, спазвайте тези инструкции, които са дадени- те са важни, но не се поддавайте на тотална изолация, защото няколко крачки по-напред идва враждебното поведение, което би могло да настъпи от всеки към всеки. Кому е нужно това? Сега е моментът, в който хората трябва някак си да са "заедно". Има всякакви начини- социални мрежи, телефони, виртуални контакти, медиите. Продължавайте да се усмихвате, да се радвате на живота си. Паниката в никакъв случай не може да отклони нещо, ако то е неизбежно, само усложнява нещата. Не прекалявайте с информацията за коронавируса, няма смисъл непрекъснато да сте нащрек- това само вплътнява вашето лошо самочувствие."
Не се отчайвайте, но и не пренебрегвайте правилата за собствена, на близките ви и на обществото безопасност, съветват още психолозите.
"Аргументите, които биха дали едни такива хора, които отказват да спазват мерките, за своето поведение, са безбройни, но каквито и да са, е нещо, което е безкрайно осъдително. Тук трябва да дойде това, което се нарича ред, правила, дисциплина и наказания, когато те биват нарушавани. Ние, хората, така сме устроени- за да започнем да правим нещо, което не ни е приятно или не искаме, единственият начин да го направим е страхът от наказание. За нарушаването на тези инструкции и указания, които се дават в момента и които следва да се спазват, трябва да има наказания и публичност. Хората трябва да разберат, че тези и тези, и тези... са нарушили правилата и инструкциите и са наказани по такъв и такъв начин. Това е най-сигурният начин", обясни Валери Димитров.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с..
Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..
Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..