Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големите кучета в градски условия

Снимка: Вартан Папикян - личен архив

Как да отглеждаме и дресираме кучетата си в градска среда, за да не са агресивни? За това говорим в "97 лапи и 1 опашка". Със съвети ще ни помогне Вартан Папикян от Видин, който е собственик на кучето Кан, което е порода Кане Корсо. Поводът- зачестилите случай на нападнати хора и деца от агресивни кучета. 

Кан е на 3,5 години и размерите му са внушителни. Теглото му е 70 килограма, но Вартан споделя, че въпреки стряскащите си размери, то е добродушно и обича децата. Мнението му е, че в 99% от случаите, агресията която проявяват кучетата, се дължи на агресивното и арогантно поведение на стопанина спрямо други хора и начина, по който е възпитал домашния си любимец. Ето какви съвети даде Вартан Папикян, за да отгледаме едно куче в градски условия, така че то да не е агресивно.

"Както при хората - всеки човек е с индивидуален характер и лични и индивидуални качества, така е и при кучетата. Има кучета, които са с по висок коефициент на интелигентност - лабрадори, ретривъри, белгийската овчарка например в момента е изключително търсено куче. Податливи на дресиране, с много малък процент на агресия. Не се изключва при нито една порода. Живи същества са и те и ние, но има кучета, които по- лесно са податливи на злоба и агресия, но това е много малък процент. Основната вина на трагедиите, които се случват - ухапани хора, деца, убити хора от кучета, напоследък нашумяха случките около Кане Корсо, основната вина е на стопанина. Няколко са правилата за отглеждане на куче, особено в градски условия и в апартамент, които ако не се спазват, от Чихуахуа и Пудел, до Санбернар проблемът ще е налице. Първо - огромна грешка е да се отнасяш с кучето си, колкото и да го обичаш, да се отнасят като към равен, като към човек. Спят заедно с кучето си в леглото. Хранят се заедно на една маса с кучето. Говорят сякаш кучето разбира всички думи. Ние искаме кучетата да са равни с нас. Искаме да ни разбират, да са ни най- близките приятели, но често това не се случва, защото разбирайки езика на кучето, разбираме на тях колко малко им трябва. Няма нужда да четем приказки всяка вечер на тези кучета. Когато кучето разбира човешкия език и човека разбира кучешкия, тогава всичко е наред. В момента, в който това куче седне на маса и се храни с мен, в момента, в който то спи с мен в леглото, то се чувства равно с мен и реагира, както човек - хапе, дави, убива. Това не бива да се допуска. Кучето, колкото и да го обичаме да си знае мястото, в стаята, в двора, в къщичката на кучето. Втора грешка е, че ако едно куче, особено от силните породи, живее в градски условия, ние стопаните трябва да сме наясно, че това куче трябва да е социализирано. Това куче излиза на разходка сред хората, най -често сред децата. Децата много често не осъзнават границите на страховете и лесно скачат да галят кучето. Тичат рязко към кучето, вдигат рязко ръце, правят опасни движения. Ако отглеждаш голямо куче в градски условия, трябва да положиш всички усилия още от първия ден да социализираш това куче, особено към деца. Третото правило - много трябва да се внимава с кучето. Това, което се случва е невидимо. Всички кучета придобиват нравите на стопаните си. Нрав и характер. Ако едно куче е агресивно, злобно, вероятността това да е попито от стопанина, е 99%. Много често се дължи и на начин на дресиране. Ако ние излизаме от вкъщи с горда усмивка, разхождаме се с елитно куче за да ни забележат всички и прибирайки се вкъщи мачкаме това куче, държим го гладно, бием го, тормозим му психиката, разбира се, това куче е идиот вече и ще направи необмислени неща. Ако ние сме агресивни към хората, ако нашият характер е злобен и агресивен, кучето се превръща в наш огледален образ."

Според Вартан Папикян задължително е, когато се отглежда куче в градски условия, то да е социализирано. Споделя, че ако въпреки всички усилия положени от собственика да социализира кучето продължава да проявява агресия, то не е за градска среда. Не е доволен и от проблема с намордниците, за които според него правителството не е намерило подходящо решение.

"Или в градски условия, но в къща, двор, висока ограда, но това куче рано или късно ще направи беля, ако е агресивно. По -добре на село, някъде на полето. Съжалявам, че го казвам, но в най- лошия случай- да се приключи с това куче, ако е агресивно, защото то ще навреди и на стопанина си и на семейството му. Разбира се намордниците са едно много важно решение за опазване на здравето на околните, но след сериозните спорове в Народното събрание, така и не успяха да постигнат решение... Да аз разбирам и много съжалявам за притеснението и стреса, които изживяват хората, които са ухапани. Тук стопанина трябва да носи всякакъв вид отговорност. Няма нужда да убиваме и да измъчваме спокойните, добронамерените животни. На плюс 35 навън, не можеш да разхождаш куче с намордник, то ще умре. Физиологията на кучето е, че тялото им диша, охлажда си мозъка чрез езика- като изкара езика навън, така охлажда мозъка на големите жеги и под лапите, само там няма козина и от там диша. Въпреки всичко...закона не се получи успешен. Глобата е 1 000 лева. Аз съм съгласен да бъде и 5 000 лева глобата за агресивни кучета, но тази жена примерно, конкретно за последната случка, където е ухапано 10-годишното дете, до колкото разбрах кучето е женско Кане Корсо. Ако е женско куче по време на разгонване- в този период те са невероятно агресивни и много често раздразнителни, би трябвало стопанката да познава нрава и навиците на кучето си. Точно в този момент да го изкара с намордник и ли да не го извежда там, където се разхождат много хора. Не си познават кучетата хората и изведнъж се оказват неприятно изненадани, че кучето е реагирало по някакъв начин. Има и вероятност и детето, без да иска разбира се, да е поставило ситуацията в опасност, рязко доближавайки се до кучето, ръкомахайки. Зависи как е обучено кучето, но според мен не е обучено никак, щом се е получило това нещо. 
Независимо на колко години е детето, то има детско излъчване. Животните усещат. Има ли детско излъчване, това куче трябва да бъде "мишка" пред детето. И да тежи 150 килограма, пак трябва да седи като мишка пред детето. Това е закон! Аз така съм си възпитал кучето. Имам малко дете на 4 години. Понякога повече ме е жал за кучето, това което се случва с него от детето вкъщи. Измъчване, игра и груба игра, но кучето просто става и се мести и ляга на друго място, за да не понесе поредния удар по главата с играчки от детето, нищо друго. Няма как да си позволи друго!."

За да оглеждаш домашен любимец куче в градски условия е необходимо животното да се социализира още от първия ден, категоричен е Вартан Папикян. Според него, повечето нападения от домашни кучета, докато ги разхождат собствениците им, се дължат на неправилното възпитание и лошо поведение на притежателите. Най- важното е да не се отнасяме с кучето, като с равен и да го социализираме още от най -ранна възраст!

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00