Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четем ли все още вестници?

Снимка: Радио ВИДИН



Преди интернет да стане толкова достъпен, колкото е сега и дигиталният свят да ни заобиколи отвсякъде, вестниците бяха един от източниците на информация. Но времената се менят и печатните издания вече не са толкова популярни. Има хора, които все още не са загубили навика си да разлистват страниците на добрият стар вестник, други пък са го заменили с онлайн издания, сочи анкета на Радио ВИДИН:

"От много години не си купувам вестници, информацията си я получавам онлайн... Свекърва ми чете всеки ден, тя е от старото поколение. За нея вестника е като традиция, сутрин става, купува си го, пие си кафето... Има интересни вестници, по-скоро те са специализирани. Аз лично следях едно списание за кучето, което вече не се издава... В интернет може да намериш информация от няколко източника, докато в един вестник има само гледната точка на неговия издател... Като ученичка съм била дописник. Имаше кръжок млад дописник, пишехме, четяхме... Чета от 60 години. Като бяхме млади пионерчета получавахме вестник "Септемрвийче". Преди като имах възможност купувах по 10 вестника на ден, по 30 ст. бяха. Сега продължавам традицията, хубаво е човек да се разнообрази и да чете."


На хората им е скъпо да четат вестници, преди години са се продавали много повече вестници, разкри за Радио ВИДИН жена, която от дълги години работи в павилион за вестници:

"Преди години много се продаваха и купуваха. Хората имаха работа и пари. Почти всички четяха, нямаше разлика във възрастта. Може би и интеррнет им дава някаква информация в момента. По принцип четат хората над 40 години. Спад на търсенето на вестници има от 3- 4 години. По-големият спад се усети от 2010, 2011 г. Преди ежедневниците ги продавах по 50, 60, 100 броя, докато сега не мога да продам 20 броя. Оборота се срина много, скъпи са вестниците, хората си казват 1лв.-  с 1лв. ще си взема един хляб, ще го хапвам 2 дена."


Едва ли вестниците ще изчезнат, но е факт, че те вече не са така търсени, като преди. И все пак, чувството да станеш сутрин, да идеш до най-близкия РЕП, да купиш любимия вестник и да разлистиш страниците му, докато пиеш кафе, никога няма да бъде забравено от хората, за които това е навик.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05