Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местни общности с възможност за развитие на туризма

Дунава и града
Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин


Възможност да осъществите идея, за която сте мечтали, но не сте имали възможност да реализирате, дават от Фондация "Америка за България". Организацията предоставя финансиране за развитие на туризма в Северозападна България.

Стремежът на Фондацията е да подкрепя местни общности да създават конкурентоспособни туристически преживявания, да подобряват своя имидж и да предлагат продуктите си на туристическите пазари, обясни програмният експерт "Културно-исторически и природен туризъм" Юлиана Дечева.

"България има изобилие от природни, културни и исторически ресурси, които могат да бъдат комбинирани с продукти, услуги и преживявания, за да направят едно пътешествие незабравимо. Днес, тръгвайки да пътуваме, не търсим къде да отседнем просто, къде да ядем, а планираме една почивка спрямо дейностите и преживяванията, които можем да осъществим. Една обиколка на забележителностите не е достатъчна, но пък може да бъде представена по нов и атрактивен начин. Целта на този конкурс е да помогне за развитието на местните икономики, създавайки туристически услуги, продукти и преживявания, които са добавената стойност на едно пътуване. Поканата е отворена към кандидатите от цялата страна, но проектните дейности трябва да се осъществяват в големите области от Северозапада - Видин, Враца и Монтана. Могат да кандидастват туристически асоциации, агенции, туроператори, собственици на хотели, малки и средни бизнеси, неправителствени организации, читалища, музеи. Важното е да се предложи туристически продукт. Проектите ще се реализират в рамките на 2 години, като ние гледаме ясни цели, поставени очаквани резултати, какви са целевите групи. Ще оценим даден проект според това дали ще засили туристическия поток към Северозападна България. Икономиката трябва да бъде стимулирана по този начин. Проектите трябва да увеличат работните места, а наше желание е да бъдат въвлечени и местни жители. Съветвам за ясен план и устойчивост. Размерът на един проект е от 5 до 15 000 лева. 20 % от финансирането ще се набави от кандидатите. Кандидатите могат да използват 10 % от средствата за административни разходи, останалите 90 % са за покриване на преките разходи по проекта". 

Желаещите да кандидатстват могат да отправят своите въпроси на e-mail адреса на Фондацията.

Стартът на програмата беше даден в понеделник. На 3 юли ще се проведе уебинар, който ще отговори на най-често задаваните въпроси и ще даде допълнителни разяснения за процеса на кандидатстване, продължи Дечева. От Фондацията вярват, че потенциалът на културно-историческия и природен туризъм в Северозапада трябва да бъде реализиран.

Нашата мисия е да работим с местните общности, да насърчаваме развитието на туризма там, където има шанс за алтернативен и интересен. България е известна с черноморските и ски курорти. Вярваме обаче, че имаме уникални културни забележителности в цялата страна - трябва да бъдат видяни, а и допринасят за повишаване качеството на живот на местните общности. От 2017 година работим силно с общността във Враца. За нас Северозападна България е място с потенциал, заслужаващо развитие. Откакто обявихме програмата, получаваме много въпроси от хората. Събираме всички въпроси, за да направим голям уебинар на 3 юли.

Конкурсът е отворен за кандидатстване до 15 юли. След това предстои селекция, обявяване на успешните проекти и попълване на допълнителна форма за следене на резултатите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50