Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Одобрени са училищата в Северозапада за изграждане на STEM среда

2
Снимка: МОН
Вече е известен списъкът с училищата, успешно преминали през първия етап на кандидатстване по Национална програма  "Изграждане на училищна STEM среда" .


Училищата, одобрени да кандидатстват на втория етап, са общо 262. Сред тях кандидатствалите с проект в голямата категория са 115, а в малката категория- 147.


STEM не е нов подход. Той се развива под една или друга форма още през 90-те години на миналия век, но в последните години придобива все по-широка популярност и привлича вниманието на родители и педагози.


Като учебна програма STEM е основана на идеята за фокусирано обучение по четирите направления - наука, технология, инженерство, математика- в интердисциплинарен и приложен подход. Вместо да се преподават четирите дисциплини като отделни и дискретни предмети, тя ги интегрира в последователна парадигма на обучение, базирана на реално приложение.  Това е философия на образованието, която обхваща преподавателски умения и учебни предмети по начин, който прилича на реалния живот.

Един от най-големите проблеми, които споменават учителите при въвеждане на обучение по STEM, е липсата на ресурси. Финансирането на най- новите технологии и умението как да се използват те като средство за обучение, са неща, с които учителите непрекъснато се борят. Затова чрез този проект се дава възможност училищата да се оборудват със съвременна техника и нови кабинети.


Няколко  училища в област Видин кандидатстваха по НП "Изграждане на училищна STEM среда", от тях три бяха одобрени и продължават към втори етап. В "Голяма категория" с финансиране до 300 000 лв. за училища с над 300 ученици е одобрено видинското основно училище "Любен Каравелов".

 
ППМГ "Екзарх Антим Първи" се класира в "Малка категория"  за училища с над 300 ученици, в които вече функционира съвременен STEM център. а ПТГ "Васил Левски" се класира в "Малка категория" за училище с под 300 ученици - каза директорът Маруся Петрова:


"За специалността "Автомобилна мехатроника" ще кандидатстваме за лабораторни макети, които ще имитират електронното обзавеждане на автомобила. Електронното обзавеждане на автомобила е много скъпо, можем да си позволим такъв макет и така засилване практическата насоченост на обучението. Смятам, че нашите паралелки са фундаментални за развитието на регион Видин. Това са "Автотранспортна техника" и "Сухо строителство" и се предлагат само в нашето училище."


В област Враца са одобрени 8 училищаЧетири са училищата в голямата категория с финансиране до 300 хил. лв. и над 300 ученици- професионална гимназия по търговия и ресторантьорство- Враца, профилирана езикова гимназия "Йоан Екзарх"- Враца, средно училище "Никола Войводов" Враца , професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров"- Бяла Слатина.


В малката категория с финансиране до 50 000 лв  с ученици под 300 са 4 учебни заведения: начално училище "Цани Гинчев"-  Бяла Слатина, обединено училище "Свети свети Кирил и Методий"- Девене, средно училище "Свети Климент Охридски"- Зверино, професионална гимназия по транспорт "Коста Петров"- Борован. В тази гимназия за новата учебна година се предлагат две специалности- помощник възпитател и транспортна техника, обясни директорът Десислава Василева:

"Проектът е насочен към създаване на лаборатория за виртуална реалност. Ще се оборудват два кабинета- единият за екипна работа, а другият за индивидуална работа на учениците. Ще бъдат ремонтирани прилежащите фоайета и ще се обособи хубав кът за отдих. Ще се закупят очила за виртуална реалност. Имаме две специалности - "Автотраспортна техника", учениците придобиват професия "Монтьор на траспортна техника". От 2018 година имаме нова паралелка "Помощник-възпитател". Вторият етап е план за изграждане на архитектурната среда."
 
Това, което отличава STEM от традиционното образование и наука е смесената учебна среда и демонстрира на учениците как научният метод може да бъде приложен в ежедневието. STEM отчита факта, че непрекъснатия напредък на технологиите променя начина, по който децата учат, свързват се с другите и взаимодействат помежду си всеки ден.

Вариант на STEM е STEAM, който включва А /Arts/ - изкуства, дизайн. Художественият дизайн и изкуствата са важна част от STEM-базираното образование, тъй като творческото мислене и разгръщането на творческите заложби са от съществено значение за развитието на иновации. Голяма част от STEM-уроците включват изграждане на модели и симулация на ситуации.


Ползите от STEM- обучението са няколко- учениците развиват творческо мислене, проявяват критичен анализ и инициатива, засилва се математическата им грамотност, научават се да работят в екип.


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40