Настъпва ли гореща политическа есен?
Управляващата партия ГЕРБ, донякъде успешно, отмести обществения фокус от продължаващите повече от 50 дни протести върху изненадващото си предложение за свикване на Велико народно събрание и изработване на нова конституция. Това се очакваше да е и в центъра на дебататите в есенна сесия на парламента, където започнаха консултации за набирането на необходимите 120 подписа за внасянето на проекта.
Вчера обаче ДПС обяви, че няма да подпише внасянето на нова Конституция и няма да гласува за свикване на Велико народно събрание. Изявлението напрактика обезсмисля дебатите за свикване на Велико народно събрание, защото без техните гласове и тези на БСП, които вече обявиха, че също няма да покрепят това предложение, управляващите няма да могат да съберат необходимите 160 депутати. Днес във Видин премиерът Бойко Борисов заяви, че са изобличени лъжите, че всички искат Велико народно събрание и че ДПС подкрепя ГЕРБ.
Коалиционният партньор НФСБ подкрепи създвадането на нова конституция. Какви са очакванията за новия парламентарен сезон?
"Очакваме да си довършим започнатата работа, защото сме влезли в парламента с ясни цели и програма. Пътят Видин-Ботевград, газифицирането на Видин, да стане факт повишаването на пенсиите. Аз лично не смятам, че свикването на Велико народно събрание и нова конституция е толкова важна към момента тема и не виждам как ще се събере необходимото мнозинство, за да стане това факт", обясни народният представител от НФСБ от Видин Росен Живков.
От ВМРО обявиха, че имат редица забележки към предложения проект за нова конституция.
"Както завърши предишният парламентарен сезон- с доста напрежение, граждански протести, недоволство, така вероятно ще започне и новият. Във връзка с коронавируса ВМРО предложи и редица мерки, които да подобрят икономическото състояние на българските фирми и граждани, и мерки за безопасност и насърчаващи българското производство, дребните и средни производители. това са важни неща, които ние ще продължим и през новия политически сезон. ВМРО направи няколко изключително разумни предложения за включване в проекта за нова конституция- образователният ценз, задължителното гласуване, връщането на наборната военна служба и пр. Проектът на герб е доста несъвършен и имаше дмного грешки. А иначе ще продължим да настояваме за повишаване на доходите, както е залегнало в управленската ни програма", каза народният представител от Враца Красимир Богданов.
БСП също обяви, че няма да подкрепи свикването на Велико народно събрание и приемането на нова конституция. Левицата има и редица собствени проблеми преди изборите за нов председател на социалистите, и засега не стои като достатъчно солидна опозиция.
"Според мен тази сесия ще е последната на този парламент. Моята прогноза е, че справедливите протести на българските граждани няма как да не доведат до оставка на министър-председателя на това правителство и какъвто и инструментариум управляващите да използват, за да удължат тази тяхна агония, тя ще приключи. Очаквам един много ескалиращ през есенните месеци протест, която при всички случаи ще се отрази и на дневния ред на политиците. За съжаление в момента състоянието на БСП не е добро като кондиция, намираме се в кулминацията на вътрешнопартийния избор, тече вътрешнопартийна кампания, която все повече разделя, отколкото да обединява. Трябва да си дадем отговор на въпроса готови ли сме да бъдем алтернативата, която българските граждани очакват. Наистина ни предстои гореща, но и тежка за българските граждани, есен", са очакванията на народния представител от БСП във Враца Николай Иванов.
"Започва интересна, важна есен и, по всичко личи, в по-дългосрочен план интересна и важна, а не просто като поредната политическа есен... Позицията на ДПС е много важна, защото тя обикновено има двойна употреба- когато ДПС каже "не", това обикновено означава, че някакви неща не се случват- думата им тежи, а в същото време, когато ДПС ти каже "не", това е хубава реклама. Обикновено Борисов се опитва да се възползва от моментите, когато е в противоречие с ДПС, за да се опитва да разсейва информацията за скрита коалиция с ДПС...
Докато не разберем дали на 2 септември ще се съберат много хора на протеста, докато не знаем дали Борисов няма да даде някакви изпреварващи действия, е трудно да кажем каква есен ще имаме. Всичко зависи от тези няколко дни...
Не съм сигурен, че Борисов има много ясен план. Възможно е да направи няколко неща. Едното е оставка и нови избори. Второто е да мисли за втори кабинет, в който той няма да е начело. Третият вариант е с прибежки, хитрости и надлъгване, както досега успя да спечели два месеца, да се опита да спечели още месеци до редовните избори. Има и още един вариант- да измисли нещо пак хитро и оригинално, като предложението за конституцията, с което успя да изненада много хора.
Голяма част от неизвестните ще станат ясни само след дни, а може би ще последва нова завръзка. Много необичаен момент, но и ключов за развитието на страната генерално, защото с или без протести Борисов вече мислеше за край на премиерския си стаж. Намираме се в ключова точка за българската политическа история- интересни времена, за добро или зло", коментира политологът в агенция Галъп интернешънъл Първан Симеонов.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..