Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отживелица ли е учтивата форма на обръщение

Снимка: Радио Видин

Всеки един от нас е ставал свидетел на ситуация, при която напълно непознат служител на гише в дадена институция или обикновен продавач- консултант в някой търговски обект се обръща към клиента си, говорейки му на "ти". Трябва ли да се обръща внимание на тази дреболия или това е особено важен момент при общуването между хората? Остаряла ли е вече учтивата форма на обръщение и има ли все още норми, които сме задължени да спазваме, когато разговаряме помежду си- това попитахме видинчани:

"Прави впечатление, че учтивата форма много рядко се среща у младите хора. Предимно са хора, които са възпитани по потекло, по манталитет ... Никой не използва учтивата форма. Направо говорим на "ти" даже някой път не и обръщат внимание, че сме влезли вътре в магазина. Възпитанието не е толкова от училището, колкото е от улицата ... Така ни учеха навремето и въобще в училището имаше някакъв морал и във всеки урок се търсеше етика."- коментираха видинчани.

Да говориш на "ти" с непознат е феномен, който толкова настъпателно навлезе в бита ни, че вече се e превърнал едва ли не в норма. Учтивата форма не е просто някакво граматическо правило, но и културна категория. Може ли обръщението на "ви", обаче да отпадне като цяло от нормата? Разговаряхме с Нина Хамилтън, телевизионен водещ и представител на Център за обучение на деца на добри обноски":

"Моите наблюдения са, че Фейсбук и социалните мрежи по такъв начин повлияха на хората, че те едва ли не, си мислят, че щом си говорят с непознати хора от отсрещната страна на компютъра, таблета или на телефона си, то те вече са си близки и могат да си говорят на "ти" ... Оттам тръгва това, че и на улицата хората съвсем спокойно могат да си говорят на "ти" ... Ние се опитваме с колегите педагози да обясним на децата, че между тях в детската градина или в училище, или в предучилищна възраст спокойно могат да си говорят на "ти", но когато са в автобус, когато са на обществено място те трябва да имат уважение към по- големите."

Според Нина Хамилтън добрите маниери са доказателство за добро възпитание. Те са задължителни, ако държим околните да се отнасят към нас с уважение. Много е важно качествата да се изграждат още от ранна детска възраст. На "ти" или на "вие"? До неотдавна общоприетата форма на обръщение в службата или към непознати хора беше "Вие". Днес тя като че ли вече излиза от употреба. Това, обаче не прави общуването по- лесно. Тъкмо напротив. Според златното правило на добрите обноски трябва да се реагира според ситуацията- нека тя да диктува кое е правилното обръщение- на "ти" или на "вие".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47