Какви са предпоставките за обявяването на Независимостта?
След събитията в края на 19 век България живее почти три десетилетия живот на сравнително свободна държава, израснало е ново поколение политици, които имат и способността, и желанието да извършат величествен акт, какъвто е Независимостта. Второто нещо, което се е променило, е, че България вече има една от най-сериозните армии на Балканския полуостров. България има и икономика, която довежда в 1908 година до най-високия стандарт на Балканския полуостров. България стои много стабилно във вътрешнополитически план. Остава последното решение- да намери върха на своята държавност- да обяви своята независимост и да се завърне там, където ѝ е мястото на картата на Европа- като самостоятелна държава. В 1908 година и шансът е на страната на България. Княз Фердинант успява да направи успешна дипломатическа совалка и международната обстановка е благоприятна към България."
Последиците от този акт
"В крайна сметка в Търново е обявен манифестът за независимостта на България и Фердинант получава титлата Цар на българите. Това е апотеозът, крайната точка, до която се стига в българската държавност и вече 112 години ние вече сме наистина европейска държава, независимо от спадовете, възходите и перипетиите, които преживяваме в исторически план.
Пряка последица от 1908 година е обединената маса народ, която стои зад своите идеи, която подкрепя всички действия на своето управление. Но малко по-късно ще се стигне до разединението на българския народ. Войните, които водим, докарват период на страхотно разединение на българите. От 1918 година насетне в България няма мир, което не е свършило и до днес. Този дух на българите за обединение изчезва и ние днес трябва да го намерим отново, ако искаме да се върнем на позициите, в които можем да правим такива събития, като 22 септември 1908 година."
Посланието на празника
"В събития, като 22 септември, трябва да се загледаме много по-внимателно и да си направим преценка за това днес къде сме и какво правим. Трябва да намерим сили в себе си да променим духа си и най-вече да променим поведението си, да заровим веднъж завинаги противоречията и противопоставянето, да вървим по нов път."
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..
Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет. Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..