Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Закрилници за хора с интелектуални затруднения в Монтана

Снимка: Сдружение Закрилници

Сдружение "Закрилници" в Монтана помага за социалната интеграция и личностната реализация на деца, младежи, възрастни и семейства в неравностойно положение. Наскоро отвори малък цех, в който се сгъват кашони за опаковане на акумулатори. Социалното предприятие е в партньорството с Общината и с фирма "Монбат". В него работят трима  младежи от защитено жилище в града. 


Сдружението е създадено преди  пет години, когато започва работа по програма за социално предприемачество. Моделът е насочен към конкретните потребности на уязвими групи, разказва председателят Милен Гечовски. Към социално предприемачество се насочват преди две години и половина, когато започват да правят сувенири. След това се насочват към пчеларството:


"Опитваме се да ангажираме тяхното ежедневие, като основната цел не е само те да получават пари. Това е краен продукт. Основната цел е да изграждаме навици, които те не са имали в ранното си детство, юношество и през целия им живот…Основата ни цел е да насочваме вниманието към това, което те могат, а не към техните дефицити."


Георги е един от младежите, които работят в цеха за сгъване на кашони в Монтана. Казва, че се надява да откриват още дейности. Радва се, че успява да се реализира в живота. Радва се на това, че вече работи и може да е самостоятелен. Със заплата си от цеха за сгъване на кашони си купил нов плазмен телевизор.


За социалното предприемачество, отношението ни към хората с интелектуални затруднения и промяната в мисленето разказва и Тони Тодоров. Освен социален работник, той е  и консултант в работата по отглеждането на пчелина, но за хората с интелектуални затруднения е преди всичко приятел. Обяснява колко е важно за тях да получат внимание.


"Знаете ли колко е важно за тях да им отделиш малко време и да бъдеш равен с тях. Това е част от професионализма- умението да играеш с дистанцията, защото има и една граница, която не бива да се преминава, защото както Милен каза, ние не можем и трябва да сме тяхното семейство. Ние трябва само да ги подкрепяме като техни приятели, но в никакъв случай не можем да заменим семейството. Можем да се опитаме да компенсираме дефицитите от липсата му"-казва Тони Тодоров.


Двамата с Милен Гечовски наричат колеги младежите, с които работят.


"Не гледаме на тях като на хора с увреждания, а наблягаме на това, което те могат"- казва Милен Гечовски.


Чуйте звуковия файл!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12