Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политолог: Президентските избори ще бъдат "короната" на всичко, което ще се случи през 2021 година

Снимка: БГНЕС


Изтече една непрегната не само зарази световната пандемия година. Доста горещо беше през 2020-та и на политическата сцена. Освен COVID кризата, която напрегна обществото, се разразиха редица скандали и конфликти ситуации- около новия главен прокурор, компроматните снимки от спалнята на премиера Борисов, протестите, противопоставянето между президент и правителство, предложението за свикване на Велико народно събрание, летните сараи на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, възникването на нови политически субекти...


"Безспорно интересна година, която премина под знака на пандемията. Това беше и продължава да е тема №1 в световен мащаб. Позабравихме какво се случва отвъд пандемията. Всичко преминаваше през идеята за това какво се случва с коронавируса, а реалният политически живот беше поставен на втори план първоначално. Идването на летните месеци и отпускането на част от мерките започна да ни връща към нормалността, която изкара отново на преден план старите проблеми и това отново взриви общественото недоволство. 2020 година, въпреки пандемията, въпреки политическите сътресения, беше добра година за гражданското участие. Никой в България не си беше представял, че ще избухнат с такава сила протести, които не сме наблюдавали от 2013 година. В тях участва едно ново поколение, млади хора, които не си спомнят протестите от 1997, 2013 година. Тези протести за първи път от две десетилетия легитимираха партиите на протестната сцена. Нямаше "партиите вън", което чувахме в предишни протести. Въпреки че не успя протестът, това е един много добър начин за оздравяване на демокрацията и за развитие на гражданското участие, което дава основите да смятаме, че демокрацията ще върви напред и е в подем", коментира политологъ от агенция "Галъп интернешънъл" Светлин Тачев.

Два важни избора ни предстоят тази година- първо парламентарни, а след това и президентски. Каква ще е ролята на извънпарламентарните партии и новите политически субекти?

"Напомниха ми опитът на Унгария- мащабна опозиционна коалиция, която да свали действащият модел. Проблемът в България е, че тук е аморфна маса от раздробени субекти, които трудно биха се обединили в една обща цел. Смятам, че не са готови да се противопоставят на управляващата партия. Но някои от тях със сигурност имат много голям шанс да влязат в парламента и дори да бъдат балансьор в следващото Народно събрание, в което обаче ще бъде много трудно да се сформира следващ кабинет. Това означава, че можем да влезем в спирала от предсрочни избори. Очаквам отново коронавирусът да "движи" цялата предизборна кампания. Управляващите са в позицията да управляват кризата, а опозиционните играчи нямат възможността да развият своята агитация, своята кампания.


Относно президентските избори, много ще зависи как ще се развие ситуацията след изборите за парламент- дали ще може да се състави бързо правителство, в каква конфигурация ще бъде, дали ще може да се състави управление без ГЕРБ или ще има широка коалиция и с ГЕРБ, експертен кабинет или пък нищо няма да се получи и ще се пристъпи към предсрочни избори... Президентските избори ще бъдат "короната" на всичко, което ще се случи през 2021 година, тъй като това е година изборите и обществото ще се вълнува от тях. Очаквам да се засили напрежението между "Дондуков" 1 и "Дондуков" 2, между президент и премиер, което ще приключи с края на двата избора", предвижда Светлин Тачев, според когото ни очаква "гореща" политическа година.

Повече по темата и обзор на основните политически послания от 2020 година- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00