Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психичното здраве при работа от вкъщи

Снимка: Ройтерс


За да се съхрани психичното здраве на човека при продължителна работа от вкъщи, е важно да се запази режимът, спазван преди това - ранно ставане, обличане и приготвяне във вид, подходящ за реалната работна среда. Това препоръча в предаването "Направление здраве" психологът Елеонора Бойчева от Лом. По думите ѝ, рисковете за психичното здраве на човека по време на дистанциране зависят от типа на личността и от състоянието ѝ преди началото на трудовата дейност от дома:

"Рисковете за психичното здраве, които крие дистанционната работа, бих могла да отнеса до типа на личността - дали сме екстроверти, или интроверти, дали предпочитаме по-динамична, активна среда, свързана с ежедневни контакти с хора, или пък точно обратното - предпочитате уединението в изпълняването на работните задължения, самостоятелността, вместо работата в екип. Всичко това е относимо към екстроверта и интроверта съответно. По този начин аз бих могла да направя оценка за риска. Разбира се, всичко е субективно. Важно е да се подчертае и състоянието на личността преди затварянето у дома, преди налагането на работа от вкъщи, преди дистанцирането от обществото. Всичко това са фактори, които влияят и биха могли да сформират една представа за риска, който крие дистанционната работа."

Продължителна промяна в емоционалното състояние на човека може да е признак за настъпил проблем. В тези случаи е необходимо самият човек да прецени дали поговори с близък, дали да се наслади на дълго отлагана почивка или да се консултира със специалист, обясни психологът:

"В случай, че забележим, че дадено наше емоционално състояние продължава по-дълъг период и оказва по-силно влияние върху нас и вече то ни контролира, отколкото ние сме в способността си да контролираме него, ето тогава това е една червена лампичка. Дали ще е една тревожност, дали ще е едно безразличие към трудовия процес, към личните ни отношения, към отношението ни към нас самите или ще една нервна възбудимост - всичко това са едни емоционални състояния, които са абсолютно нормални, абсолютно естествени, но тяхната продължителност и техният контрол върху нас е всъщност сигналът за проблем. Всеки един от нас може да прецени кога има нужда да се обърне внимание на дадено състояние и е много важно да не се пренебрегва, да не се потиска, защото рано или късно то излиза на повърхността със своите последствия..."

На работещите от дома психологът препоръчва запазване на създадената преди това рутина и оценяване на позитивите от това да прекарват повече време вкъщи.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48