Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психичното здраве при работа от вкъщи

Снимка: Ройтерс


За да се съхрани психичното здраве на човека при продължителна работа от вкъщи, е важно да се запази режимът, спазван преди това - ранно ставане, обличане и приготвяне във вид, подходящ за реалната работна среда. Това препоръча в предаването "Направление здраве" психологът Елеонора Бойчева от Лом. По думите ѝ, рисковете за психичното здраве на човека по време на дистанциране зависят от типа на личността и от състоянието ѝ преди началото на трудовата дейност от дома:

"Рисковете за психичното здраве, които крие дистанционната работа, бих могла да отнеса до типа на личността - дали сме екстроверти, или интроверти, дали предпочитаме по-динамична, активна среда, свързана с ежедневни контакти с хора, или пък точно обратното - предпочитате уединението в изпълняването на работните задължения, самостоятелността, вместо работата в екип. Всичко това е относимо към екстроверта и интроверта съответно. По този начин аз бих могла да направя оценка за риска. Разбира се, всичко е субективно. Важно е да се подчертае и състоянието на личността преди затварянето у дома, преди налагането на работа от вкъщи, преди дистанцирането от обществото. Всичко това са фактори, които влияят и биха могли да сформират една представа за риска, който крие дистанционната работа."

Продължителна промяна в емоционалното състояние на човека може да е признак за настъпил проблем. В тези случаи е необходимо самият човек да прецени дали поговори с близък, дали да се наслади на дълго отлагана почивка или да се консултира със специалист, обясни психологът:

"В случай, че забележим, че дадено наше емоционално състояние продължава по-дълъг период и оказва по-силно влияние върху нас и вече то ни контролира, отколкото ние сме в способността си да контролираме него, ето тогава това е една червена лампичка. Дали ще е една тревожност, дали ще е едно безразличие към трудовия процес, към личните ни отношения, към отношението ни към нас самите или ще една нервна възбудимост - всичко това са едни емоционални състояния, които са абсолютно нормални, абсолютно естествени, но тяхната продължителност и техният контрол върху нас е всъщност сигналът за проблем. Всеки един от нас може да прецени кога има нужда да се обърне внимание на дадено състояние и е много важно да не се пренебрегва, да не се потиска, защото рано или късно то излиза на повърхността със своите последствия..."

На работещите от дома психологът препоръчва запазване на създадената преди това рутина и оценяване на позитивите от това да прекарват повече време вкъщи.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00