Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Недялка Великова: Колкото по-рано се постави диагнозата, толкова по-добра е прогнозата за пациента

Снимка: "Аджибадем Сити Клиник Младост"-София

Профилактичните прегледи са изключително важни за ранно откриване на онкологичните заболявания. Колкото по-рано се постави диагнозата, толкова по-добра е прогнозата и повече са възможностите за лечение, каза в предаването "Направление здраве" д-р Недялка Великова, специалист по лъчелечение, чиито клинични интереси са в областта на рака на млечната жлеза и на женската полова система. По думите ѝ, голяма част от пациентите, които са открити в начален стадий, могат да се излекуват напълно:

"При жените се препоръчва към 40-годишна възраст да бъде направена първата мамография, като ако не се открият съществени изменения при пациентките със стандартен риск, това изследване се прави на 2 години. Ако лекарят установи някакви изменения, се налага по-стриктно следене, като може да се препоръча и по-често проследяване с допълнителни диагностични методи като ядрено-магнитен резонанс или контрастно усилена мамография. Относно другите заболявания, тук е доста широк обхватът. При мъжете знаем за рака на простатата, там е важно първи преглед около 50-годишна възраст, там има и специфичен маркер, който може да се изследва при вземане на кръв. Първата колоноскопия се препоръчва към 50-годишна възраст, за карцинома на маточната шийка - всяка година цитонамазка, след 25-30-годишна възраст определено е много добър метод за профилактика."

Д-р Великова посочи и някои предупредителни симптоми за рак на гърдата, за които жените е необходимо да следят:

"Това са напипване на бучка или по-плътна формация в гърдата или подмишницата, също така трябва да се наблюдава дали има изменение на кожата на гърдата - зачервяване, уплътняване на кожата или отток, хлътване на зърното, светла или кървениста секреция от зърното. Това са основните признаци, които трябва да накарат жената да потърси консултация при специалист. Изключително важно е дамите да си обръщат повече внимание, особено ако имат фамилна обремененост - баба, майка, леля, сестра с рак на гърдата, да отделят по 10 минути всеки месец за самопреглед на гърдите, като това е най-добре да се прави някъде около 10 ден от месечния цикъл пред огледалото или под душа, като се опипват двете гърди и подмишниците. Всяко нещо, което ги притесни, или е нещо различно, нехарактерно, не са го усещали досега, може да бъде един признак, който да ги накара да се прегледат."

При съмнение за карцином, се извършва биопсия, която може да установи дали се касае за злокачествено образувание. Тогава се преценява и какво лечение ще се провежда. Лъчелечение се назначава след операция или след приключване на химиотерапия. Преценката се прави от лъчетерапевт, обясни още д-р Великова:

"Доста неща се вземат предвид преди да е вземе решение дали има необходимост от лъчетерапия, но в едно 95% от случаите, в които е запазена гърдата, пациентките имат нужда от лъчелечение, като целта на това лечение е да се намали рискът от локален рецидив, тоест да не се завърне туморът обратно в останалия паренхим на гърдата. В случаите, когато е премахната цялата гърда и е направена мастектомия, също има показания за провеждане на лъчелечене и там също доста голям процент от пациентките имат необходимост, но вече това се случва при по-големи тумори, при засегнати лимфни възли. В общи линии, една пациентка, която е оперирана за рак на гърдата, трябва да бъде консултирана от лъчетерапевт, защото това е специалистът, който най-добре може да каже дали има необходимост от провеждане на следоперативино облъчване или не. Нека не пропускат тази консултация. 

Д-р Великова обясни също, че пациентите с онкологични заболявания попадат в рисковата група за по-тежко протичане на коронавирусна инфекция, затова те трябва да се ваксинират срещу COVID19. Всеки конкретен случай обаче е добре да се консултира с лекуващия или наблюдаващия онколог, защото различните онкологочни заболявания са в различен етап от лечението си.

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45