Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бела Рада- мястото, което предлага близостта на града и спокойствието на селото

8
Снимка: Радио Видин

"Животът на село е по- спокоен. Ние тук сме приятели, роднини- една малка общност и когато човек има нужда от помощ, има кой да му се притече- ние тук сме израснали заедно и се познаваме от години.", обясни кметът на Бела Рада Красимира Стефанова.

"В селото живеят около 400 човека. То е на 10 км от Видин, което му дава и някои предимства. Лошото пък е, че в селото населението е застаряващо, но това е проблем и на цялата община. Голяма част от младите хора работят във Видин, други 10 пък се занимават със земеделие в селото- те са земеделски производители, които обработват по около 1000 дка земя. Те от своя страна наемат в такива кампанийни моменти други местни хора да им помагат. Така че, който иска, намира начин да си изкара по честен път прехраната. Е, имаме и хора, които чакат на социалните помощи, мизерстват, но пък не полагат и никакви усилия да променят положението, в което се намират. Животът както навсякъде, така и в Бела Рада, е борба за оцеляване. Особено в тези времена на пандемия е трудно, но пък младите са прикрепени към пенсионерите и така е добре, ако в една къща има двама пенсионери да покриват разходите. Сега хората си отглеждат по някой декар лозе, животни в личното стопанство, имат дадена земя под аренда, получават си или зърно, или рента. Това си е някакъв доход и им помага. По-възрастните кандидатстват и за отопление. Доста хора от селото получават и енергийни помощи, а това е добре за тях...

Имаме няколко възрастни, които са самотни и когато имат нужда от нещо, звънят в кметството. Ние им пазаруваме и изпращаме по някой от безработните или лично продуктите. Аз много често им купувам лекарства, защото лекарят идва два пъти в седмицата и като им напише рецептите, на мен не ми пречи да им помогна. Обгрижваме си ги. Няма човек, който да е имал нужда от нещо, да е звъннал в кметството и да не му е помогнато. Ние там сме екип от 3 жени, които винаги сме насреща и с каквото можем им помагаме. Това сме аз, секретарката и библиотекарката. Ами какво, ние сме състрадателни, все пак сме жени и майки. Разбира се, не искам да кажа , че мъжете са по-лоши от нас, но пък нашите телефони не спират да звънят. Един ще пита за съвет, друг звъни да му се вземе хляб, трети кога ще иде за лекарство, друг за личен лекар направление да му взема от Видин, на някой пенсията му да се получи...

Сега, с този вирус, е страшно. Всички гледат телевизия и се притесняват. Гледам, като се съберат на пощата за пенсиите, стоят на разстояние един от друг, носят си маски-страх ги е. Определено възрастните хора се страхуват. И като че ли те са по-стриктни, по-изпълнителни, докато младите подценяват нещата и мислят, че тях няма да ги хване, че това са пресилени мерки, но който не го е изпитал, той не знае за какво става дума. Що се отнася до ваксините, пак възрастните като че ли са по-положително настроени. Те са по-уязвими и с основание се тревожат ..."

Целите интервюта с кмета на Бела Рада Красимира Стефанова, секретаря на читалище "Пробуда 1928" Цветелина Иванова и жител на селото за възможността да подмени печката си на твърдо гориво с алтернативно отоплително устройство- в звуковия файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56