"Не на последно място ние не забравяме останалата част от света, пандемията е глобална. Останалите части на света, бедните такива виждат себе си изостанали в достъпа на ваксини срещу COVID-19. От началото ние инвестирахме в механизма COVAX. COVAX остава най-добрият път за универсална солидарност на ваксините. Но тъй като има глобален надпревара за ваксините предложих в ЕС механизъм за споделяне на достъп до част от нашите ваксини, докато COVAX e способен да достави на бедните страни голямо количество ваксини. Ваксините, които ние се съгласихме да споделим са част от TEAM Europe и биха могли да се отправят към COVAX. Ние можем и трябва да направим това без да нарушаваме продължаващите национални планове за ваксинация и координацията с компаниите. Това е също въпрос на личен интерес. Колкото по-дълго вирусът циркулира в света, толкова повече се увеличава рискът от мутации и рискът за собственото ни здраве. Следователно в наш интерес е да споделяме достатъчно рано ваксини с други региони по света."
ЕС е създаден, за да е в полза на гражданите, а примери за солидарност са общите действия за разработване на ваксините срещу COVID-19 и плана за възстановяване след пандемията, който включва рекорден финансов ресурс, каза Цветан Кюланов изпълняващ длъжността ръководител на Европейската комисия в България:
"Конкретните примери на солидарност са точно смисъла на съществуването на този съюз. Последните месеци наистина имаше голяма нужда от съюза и това той да функционира както всички ние искаме. Конкретно аз бих откроил 2 примера. На първо място това са общите действия за разработване на ваксини, които наистина позволиха да се разработят и то няколко на брой ефективни и безопасни ваксини в един период от време, който е рекордно нисък. Знаем, че в тази индустрия се инвестират огромни ресурси, дори и без координирани действия. Въпреки това отнема много повече време да се разработи една ваксина отколкото отне този път. Това е благодарение на общите действия, това е благодарение на солидарността на държавите и това е благодарение разбирането на държавите, че ако те влязат в конкуренция една с друга, коя да разработва и коя да поръчва по-големи количества ваксини, вероятно в крайна сметка всички ще изгубят. Още повече, че солидарността в този случай се разширява и към държави извън ЕС. Нашите съседи например от Западните Балкани, които по инициативата COVAX също получават подкрепа за ваксинации. И на второ място вече стъпките след надяваме се скорошното преодоляване на пандемията става дума за възстановяването-плана за възстановяване. Рекордна сума пари, рекорден финансов ресурс, който още в следващите 2, 3 години ще достигне до гражданите на ЕС. Ще достигне до хората, отново благодарение на солидарността между държавите членки, които още миналото лято се споразумяха. Парите ще бъдат насочени към тези, които имат най-голяма нужда, тези които са най-много засегнати от пандемията. Общият финансов ресурс е 1,8 трилиона евро. За България общо ще се насочат над 25 милиарда евро. Това, което е важно да се знае е, че ще има сериозна подкрепа."
Граждани на ЕС са обединение около мнението, че трябва да има солидарност по време на пандемия, показа анкета на Радио Видин:
.
"Разбира се трябва да има солидарност, това е 100 %. Аз съм винаги бил за нея и никога не трябва да делим хората по един или друг начин. независимо дали било то на религиозна, расистка или т.н. винаги трябва да сме солидарни един към друг... Аз мисля, че трябва да има солидарност... Аз мисля, че е добре, че сме в ЕС. Ние сме по-бедна, по-малка държава и това е добре... Ами трябва да има, за всички да има, за всички хора, така мисля. Солидарни трябва да сме заедно, нали така. Значи много европейски пари се дават и дето не ги оползотворяват те си ги взимат хората. Ето помагат тези безплатни ваксини. Доволна съм да ви кажа."
Европейската солидарност е от огромно значение, благодарение на нея всички държави членки имат равен достъп до ваксини. А пропорционалното разпределение на ваксините на база на населението на страните членки в ЕС е важно за достигането на колективен имунитет срещу коронавируса.
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..
За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..
В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..
Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..
В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..
Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..
Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..