Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Филипов: "Няма по-велико нещо от това човешкото същество да съгради семейство и да остави след себе си живот"

Филип Филипов в ролята на Христо Ботев
Снимка: фейсбук
Гост в "Калейдоскоп" е  Филип Филипов, актьорът, превъплътил се в образа на Христо Ботев, и създал няколко филма с нашия национален герой. Освен това от няколко години участва като Христо Ботев на бял кон  в Националния туристически поход "По пътя на Ботевата чета - Козлодуй-Околчица" и  така успява да предаде родолюбието и патриотизма на младите българи.


Филип Филипов е роден на 28 май 1958 година в град Айтос. Седем години семейството живее в Айтос, след което се премества във Врачанско. Израства и се възпитава в патриархално семейство с правила и порядки, в което възрастните се почитат и уважават. Филип Филипов събира информация за дядовците си и прадядовците си, за да  възстанови и съхрани  родовата памет. Родът на майка му се преселва от Егейска Македония, родът на баща му е от пиринска Македония. Неговият прапрадядо Васил е един от хората, които  събират четници за четата на Христо Ботев. Още от тогава връзката с Христо Ботев и силният стремеж към свобода и родолюбие е бил заложен в рода на моя днешен гост Филип Филипов. В 1884 година в Галатин прадядо му Василий Попконстантинов и дядо Атанасий, неговият осиновител,  построяват църквата "Свети Атанасий Велики". По-късно той става свещеник и служи в тази църква.  С една дума родът на Филип е изпълнен с будни и родолюбиви личности, които се стремят към свобода и образование.

Филип Филипов тръгва на училище в СУ "Христо Ботев" в град Айтос, а когато е на 7 години семейството му се премества във врачанския край.  След 8. клас записва престижния Механотехникум във Враца, специалност "Двигатели с вътрешно горене". Завършва с отличен успех техникума през 1977 година. Следват две години задължителна казарма. След казармата няколко години се занимава професионално с футбол. После завършва Националната спортна академия с профил "Треньорски факултет по футбол",завършва със златен медал и Димитровска стипендия. По-късно завършва Богословския факултет към Софийския университет. Стремежът му към образование и усъвършенстване го кара да продължи с "Психология и философски цикъл" към Великотърновския университет "Свети Свети Кирил и Методий".


През 1987 година, след завършването в  Националната спортна академия, заедно със съпругата си заминават за Варна, където им предлагат работа като треньори в "Черно море" Варна.  Минават 5 години усилена и сериозна работа във Варна. След като не му осигуряват жилище, решава със съпругата си да заминат за Кипър. През 1992 година те са вече в Кипър, където работят 5 години. Връща се във Враца и работи в областта на образованието, в различни врачански училища.  

В момента Филип Филипов  е преподавател по физическо възпитание в ППМГ "Акад Иван Ценов" във Враца. През 2013 година участва в първия художествено-документален филм за Ботев - "Ботев от Голгота към свобода". Там изиграва ролята на българския поет и революционер. Следват още три филма за Ботев  - "100 000 крачки с Ботев" , "Кой уби Ботев" и "В търсене на изгубения Ботев". Филип Филипов участва и във филм, който пресъздава живота и делото на Софроний Врачански "Грешникът светец". Идеята е съвременните деца да се докоснат до непознати и важни факти от живота на българските ни национални герои.


Семеен е, баща на четири дъщери, има пет внука и една внучка.

 
Филип Филипов, филм- Живот на кръстопът ФУТБОЛЪТ
"Аз и преди това бях минал през школата на "Ботев" Враца до известна степен като футболист . И това си ми беше в кръвта още от малък, на 14-15 години заиграх футбол в селските групи, а там се играе страхотно техничен, кървав футбол, Б окръжна, А окръжна група. Започнах работа в експериментална работилница и същевременно тренирах. И след половин година ме приеха като професионален футболист. Преди това играх в "Строител-Враца", приеха ме в "Локомотив -Мездра". Тогава отборът беше в северната Б- републиканска футболна група и се играеше много здрав и хубав футбол. 80% от футболистите на Локомотив - Мездра бяха футболисти от Ботев - Враца от А- групата. Така че играехме с много знаменити футболисти. И след две години и половина кандидатствах в Националната спортна академия с много известни футболисти от Локомотив - София - Бойчо Величков и Стойчо Стоев, сега той е известен треньор беше на Лудогорец- Разград."
 
ПРАВОСЛАВИЕТО

"Смятаха ме едва ли не за шпионин след като си вярващ християнин. Споделих ви какъв е родът ми. Дядо ми четеше словото Божие, Библията, някой път ми говореше за Тайната вечеря, как Юда е приел Христос... И какво лошо има в това. Аз като спортист се занимавах с всички видове спорт - източни бойни изкуства, културизъм, таекуондо, но се отказах, защото търсех философския модел на тези учения, защото исках да науча нещо за медитацията, Буда, Кришна, Конфуций, Мохамед, преданието на скандинавците, петте царе на китайците... Четях, мислех, но да ви призная честно, няма такова учение, което ми направи впечатление като християнството. Нито един не се разпъна от любов, колкото и мъдри да са били съветите им, както Христос увисна на кръста заради нашите грехове. Тази философия може пред нея само да се коленичи и да се мълчи. Влюбих се в християнството и така до ден днешен. Велико е християнството. Вярата ми помага неимоверно много в живота. Или вярваш или не вярваш. Както казва апостол Павел, вярата е усещане и предчувствие за неща, които не се виждат."

"БОТЕВ: ОТ ГОЛГОТА КЪМ СВОБОДА"

"Илияна Минковска и нейният син Искрен Красимиров ми предложиха да се снимам във филм за Ботев. ... Помислих, хем ми беше интересно, хем имах някакво притеснение и страх, защото това е Христо Ботев, това е национална личност от такава величина, почувствах едно сковаване... И те ми казват "Искаш ли нещо, което да желаеш като хонорар, викам, абе искам да купя едно колело за малката си дъщеря от 250 лв, те викат: "Добре". И така беше определено май месец да бъдат снимките, оставаше месец и половина и аз си оставих брадата да расте. И в интерес на истината като се погледнах, ами аз си приличах на Ботев. Съгласих се и направихме филма и слаба Богу излезе доста успешен. И след това идеята беше моя - да направим  филм за похода, но Ботев да си поведе похода. Бащата на Искрен, Красимир Стефанов,  каза "да" и ми тури заглавие "100 000 крачки с Ботев"  и направихме филм за похода... След това още един филм "Кой уби Ботев" и "В търсене на изгубения Ботев"

Просто да знаем, че българщината е била на основата на дълбока богопросветност. "



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Международен фестивал на музиката и традиционните изкуства започва в Чипровци

70 музиканти от 6 европейски държави пристигат в края на седмицата в Чипровци, за да вземат участие в Международния фестивал на музиката и традиционните изкуства и да се докоснат до магията на българския фолклор. Ментори ще им бъдат изявени български музиканти, обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер - един белгиец, който от няколко години..

публикувано на 26.07.24 в 17:32

Четем първия роман на Си Кей Макдонъл

Хана Уилис, доскоро Хана Дринкуотър, е в процес на развод с неверния си съпруг Карл, патологичен измамник, от чиито изневери ѝ е писнало и чиято къща съвсем наскоро някак случайно е подпалила. Без пари е, с незавършено образование и никакъв опит, но с гордост в излишък. И е решена да направи нещо, което никога досега не ѝ е хрумвало – да си намери..

публикувано на 26.07.24 в 17:20

Камъчета с послания ни вдъхновяват да правим добрини

Кампания насърчава хората от Видин, Враца и още 15 от областните градове и три по-малки да правят добри дела. Инициативата е на фондация "Щастъчета", която  призовава за това по нестандартен и забавен начин.  Организацията разпространи цветни камъчета - щастъчета, с изписани върху тях послания за правене на добрини. Броят на камъчетата е..

публикувано на 26.07.24 в 16:54

Нова еко дестинация ще привлича туристи по Искърското дефиле

 „Еко дестинация Искърско дефиле“ е новата инициатива, около която се обединяват Природен парк „Врачански Балкан“, Община Мездра, Народно читалище “Факел“ 1926 с. Зверино и Сдружение “Клуб Еделвайс”.  Искърското дефиле винаги е привличало интереса на пътешественици и изследователи, на писатели и духовни учители, на алпинисти и планинари. Всяка..

публикувано на 26.07.24 в 16:05

Улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение за най-малките във Видин

До събота продължава фестивалът "Дунавски вълни " в парк "Владикина Бахча", и в програмата му са заложени различни забавления за малки и големи. Днес имаше улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение, които бяха насочени към по-малката аудитория и определено доставиха радост на децата.  Вики и Лили са от София, но днес бяха в парка..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов . Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за..

публикувано на 25.07.24 в 11:23

В "Музикална зона" на 25 юли 2024 слушаме духови оркестри – 3 част

Отделяме специално внимание на духовите оркестри в Ню Орлиънс. Повечето джаз музиканти в зората на миналото столетие свирят в духови оркестри, като са родени и живеят в Ню Орлиънс. Говорим за приноса на тромпетиста  Луис Армстронг,  пианиста  Джели Рол Мортън,  тромпетиста  Бънк Джонсън,  саксофониста – кларинетист  Сидни Беше,  на най-известния..

публикувано на 25.07.24 в 09:00