Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологически обекти от Северозапада част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО?

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин


Археологическите обекти Бонония и Рациария са част от общата номинация на Дунавския римски лимес за обект на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. По този повод екип на Българската дунавска комисия към Министерството на културата извърши оглед на двата обекта във Видин и землището на село Арчар. В проекта са включени около 1/3 от обектите по целия 470-километров граничен участък на Древен Рим, част от които са на територията на Северозападна България, обясни председателят на комисията доц. Людмил Вагалински. Той поясни, че още преди няколко години българското правителство е подало предварителен списък с обектите, работи се по подготовката на документите за кандидатстване пред ЮНЕСКО:


"Трябва да се попълни и изготви една сложна документация, която е същинската номинация на тези обекти. След което документацията се проверява от специалисти на ЮНЕСКО и на място се идва да се видят някои от обектите,  за да бъдат обявени някои от тях за световно историческо културно наследство. Работим в екип, говоря за археолози от Националния археологически институт и музей при БАН, специалисти от Министерство на културата. Това е една обща национална задача. Спрели сме се на 32 обекта, това е 1/3 от възможните, подбрали сме тези, които биха издържали на строгата преценка на ЮНЕСКО, ако има само един, който не отговаря, тогава цялата документация става невалидна... Има и големи крепости, римски пътища, римска кариера... Опитали сме да има разнообразие от обекти. Четири държави работим в екип и трябва синхронно да подадем - Румъния, Хърватия, Сърбия и България... Това е транснационален огромен проект... Най-важното е да милеем и да пазим."

 

Видинският музей индиректно подпомагат реализирането на тази инициатива, като помощта му се свежда до това, че извън тези намерения, от няколко години се извършват редовни археологически разкопки, обясни археологът Ваня Ставрева:


"Нашата работа и нашата помощ се свежда до това, че ние извън тези намерения - Бонония и Рациария да станат част от световното културно наследство, работим от няколко години като извършване редовни археологически разкопки.  Мисля, че приносът ни конкретно за Бонония е голям.Това, че вече можем да покажем на терен останките от нашето  минало е един допълнителен бонус при мотивирането на това намерение за включването  им в обектите от световно значение. На територията на България се намират 471 км от границата на някогашната Римска империя, в това трасе са включени 32 обекта, които могат да попаднат в този списък на ЮНЕСКО... От тези 32 обекта 10 са на територията на Северозападна България, като почнем от Бонония и Рациария, минем през Алмус в Лом, в Долни Цибър, в Козлодуй, в Хърлец, в Оряхово, в Горни Вадин, два обекта в Долни Вадин. Много се надяваме процедурата да успее и да се похвалим, че имаме обект под егидата на ЮНЕСКО."


Документите по номинацията на обектите по Дунавския римски лимес се очаква да са готови догодина, след което четирите държави-партньори - България, Сърбия, Румъния и Хърватия, ще ги представят заедно пред световната организация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45