Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологически обекти от Северозапада част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО?

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин


Археологическите обекти Бонония и Рациария са част от общата номинация на Дунавския римски лимес за обект на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. По този повод екип на Българската дунавска комисия към Министерството на културата извърши оглед на двата обекта във Видин и землището на село Арчар. В проекта са включени около 1/3 от обектите по целия 470-километров граничен участък на Древен Рим, част от които са на територията на Северозападна България, обясни председателят на комисията доц. Людмил Вагалински. Той поясни, че още преди няколко години българското правителство е подало предварителен списък с обектите, работи се по подготовката на документите за кандидатстване пред ЮНЕСКО:


"Трябва да се попълни и изготви една сложна документация, която е същинската номинация на тези обекти. След което документацията се проверява от специалисти на ЮНЕСКО и на място се идва да се видят някои от обектите,  за да бъдат обявени някои от тях за световно историческо културно наследство. Работим в екип, говоря за археолози от Националния археологически институт и музей при БАН, специалисти от Министерство на културата. Това е една обща национална задача. Спрели сме се на 32 обекта, това е 1/3 от възможните, подбрали сме тези, които биха издържали на строгата преценка на ЮНЕСКО, ако има само един, който не отговаря, тогава цялата документация става невалидна... Има и големи крепости, римски пътища, римска кариера... Опитали сме да има разнообразие от обекти. Четири държави работим в екип и трябва синхронно да подадем - Румъния, Хърватия, Сърбия и България... Това е транснационален огромен проект... Най-важното е да милеем и да пазим."

 

Видинският музей индиректно подпомагат реализирането на тази инициатива, като помощта му се свежда до това, че извън тези намерения, от няколко години се извършват редовни археологически разкопки, обясни археологът Ваня Ставрева:


"Нашата работа и нашата помощ се свежда до това, че ние извън тези намерения - Бонония и Рациария да станат част от световното културно наследство, работим от няколко години като извършване редовни археологически разкопки.  Мисля, че приносът ни конкретно за Бонония е голям.Това, че вече можем да покажем на терен останките от нашето  минало е един допълнителен бонус при мотивирането на това намерение за включването  им в обектите от световно значение. На територията на България се намират 471 км от границата на някогашната Римска империя, в това трасе са включени 32 обекта, които могат да попаднат в този списък на ЮНЕСКО... От тези 32 обекта 10 са на територията на Северозападна България, като почнем от Бонония и Рациария, минем през Алмус в Лом, в Долни Цибър, в Козлодуй, в Хърлец, в Оряхово, в Горни Вадин, два обекта в Долни Вадин. Много се надяваме процедурата да успее и да се похвалим, че имаме обект под егидата на ЮНЕСКО."


Документите по номинацията на обектите по Дунавския римски лимес се очаква да са готови догодина, след което четирите държави-партньори - България, Сърбия, Румъния и Хърватия, ще ги представят заедно пред световната организация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложба показва архитектурното наследство на Видин

Изложбата „Архитектурното наследство на Видин и областта“ се открива във Видин. Автор на изложбата е архитект Белин Моллов.   В експозицията са включени 45 картини, които изобразяват впечатляващи сгради като Синагогата, катедралния храм "Свети Димитър", джамията на Осман Пазвантооглу, Стамбол капия, Баба Вида,  църквите в Димово, в Ново..

публикувано на 23.04.24 в 09:40

В Монтана отбелязваха Европейския ден за борба с наднорменото тегло

Европейският ден за борба с наднорменото тегло бе отбелязан в Монтана. Инициативата е на Регионалната здравна инспекция и Младежкия дом и е насочена към децата и учениците от града. Лекция, фокусирана върху темата за правилното и здравословно хранене на учениците от 7 до 19-годишна възраст, изнесе Даниела Божинова, която е главен експерт в здравната..

публикувано на 22.04.24 в 17:41

Психолог: Разводът е изпитание основно за децата

В рубриката "Децата на фокус"  ще обсъдим една тема, която за жалост, става все по-актуална в нашето общество. Разводът предизвиква изключително неприятни емоции, особено за децата, които се нуждаят от време и подкрепа, за да се адаптират към новия живот след раздяла.  Всяко решение за развод влияе върху децата, които често реагират..

публикувано на 22.04.24 в 16:00

Цените на билетите в БДЖ скачат след Великден

БДЖ променя цените на билетите за пътуване с влак . Поскъпването ще усетим веднага след Великден, а средно цената на билетите и картите ще скочи с около 20%. Без промяна остават картите за ученици, студенти и пенсионери, които са на символична стойност от 1,00 лв. Решението за увеличението в БДЖ идва заради по-високите цени на горивата, тока и..

публикувано на 22.04.24 в 15:20

Историята на Måneskin в „Музикална зона“:

 Пътят на Måneskin към световната сцена и слава започна с първото им място на Евровизия през 2021-ва с песента „Zitti e buoni“. А тяхната история – шест години преди това в Рим. Фронтменът Дамяно Давид, басистката Виктория Д'Анджело, барабанистът Етан Торкио и китаристът Томас Раджи се събират през 2016г. в група за участие в италианския конкурс..

публикувано на 22.04.24 в 09:00

"Неделник" от 21 април 2024 година

Тук е "Неделник“ брой 501. Можете да чуете за това, че Антон Оруш , най - големия колекционер и изследовател на българската техника подготвя нова книга. Книгата е посветена естествено на българската техника. Писателят от Враца Давид Давидов представи най - новата си книга „Ярмомелката“ в музея във Враца. За това как мина..

публикувано на 21.04.24 в 12:37

Стремежът към Царството Божие е радост, която изпълва човека с Богопознание

Неделята, в която се намираме е Пета на Великия пост, посветена на преподобна Мария Египетска. "За света Мария Египетска може да се каже накратко: тя била жителка на Александрия, жена с безнравствен живот, позор за своите съграждани, съблазън, погибел. Един ден тя поискала да се поклони на живоносния Кръст Господен, частица от който..

публикувано на 21.04.24 в 08:00