Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2 април - Световен ден на информираността за аутизма



На 2 април се отбелязва Световният ден на информираността за аутизма. Целта е да се повиши информираността на обществото по проблемите на децата, страдащи от нарушения в развитието.

Ана Сапунджиева е психолог и клиничен ръководител на Център за социална  рехабилитация и интеграция с приоритет аутистичен център - София . Това е единствената социална услуга без заплащане срещу специализирана грижа и терапия. Хората, които търсят услугите на центъра са много, споделя тя:


"Има програми за деца в ранна възраст, за тинейджъри и за юношеска възраст. През последните  години наблюдаваме  позитивна тенденция, свързана с все по-активната помощ за деца и семейства в детските градини и училищата... Също и в специалните училища, които са центрове и семействата  получават подкрепа. По този начин нашата работа става консултативна и се планира като интензивна и по-краткосрочна... Това, което правим - изготвяме заедно с родителите оценка на състоянието  на детето... Правим своите заключения и се договаряме върху какво ще работим в следващия период....


Наблюдава се тревожна тенденция сред родителите на деца с аутизъм, които смятат, че децата им трябва постоянно да посещават различни специалисти и с това даже прекаляват, казва Ана Сапунджиева:

"Тревога има, че с разкриването на повече услуги и частни практики родителите стават едни придружители на детето от една терапия към друга... Стараем се да постигнем баланс, кое е актуално за детето... Ако в детска възраст  нуждата е от специалисти, които да обяснят на родителите какъв е индивидуалният профил на тяхното дете... имат нужда от разбиране на индивидуалните им особености, после идва предизвикателството  от социализация, което често е по механичен и травмиращ начин...След това предизвикателството - училището с ограмотяването му... Идва преходът към младежката възраст и да се мисли как ще се реализираш..."



Ралица Иванова  е майка на 8 годишно дете с аутизъм, преминава през много препятствия и трудности, за да може да даде най-доброто за своето дете и да му помогне в емоционалното и психическо развитие:


"Първо най-трудно е осмислянето, че имаш различно дете... След като осъзнаеш проблема, идва следващата стъпка - ходене при различни специалисти... За съжаление, в България трябва да си добре финансово осигурен, за да вървиш в правилната посока... Повечето време децата прекарват в детската градина, ...Необходима е работа с логопед, с психолог, с ресурсен учител. Това е много трудно  и всеки родител трябва сам да се справя със ситуацията..В нашата градина имаше добър логопед, заплащаше се допълнително, имаше и ресурсен учител, но това беше фиктивно... При моето дете започнахме работа с психолог, логопед и ерготерапевт на 3 години. Комплексно те му помогнаха да развие реч и разбиране...Това е първият напредък с говора... За мен е най-важно в близкото обкръжение да има разбиране по въпроса..."


 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50