Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изместват ли съвременните технологии човешкия фактор?

Снимка: Радио Видин

През последните години технологиите неизбежно навлизат във всички сфери на живота ни. В сферата на обслужването вече са налице множество възможности за използване на информационни технологии, които потенциално биха довели до постигане на по- високо качество, по- голям обхват и по- висока скорост на контролните процедури. Технологиите прогресивно завземат работни места и в предприятията и заводите, защото са способни да извършват безупречна работа в огромен обем. В същото време, обаче съвременният човек става все по-чувствителен към фалшиви и лишени от оригиналност неща. Ще успеят ли новите технологии да заличат нуждата от човека, който се вълнува искрено от работата си и как ще се впише Северозапада в съвременните темпове?

Технологиите и човекът могат да работят ръка за ръка и да постигнат невиждани резултати. Има, обаче една тънка линия, която не бива да бъде прекрачена. Това обясни за радио Видин Катя Стайкова, икономист, социолог и политолог, представител на икономически клъстер, един от най- мащабните проекти в България през последните години.

"Реално новите предприятия, които се случват в България, са вече много добре автоматизирани. Все повече предприятията стават "смарт"- "умни фабрики", които използват все по- малък трудов ресурс, все по- малък персонал. За повечето хора понятието "голям завод" означава да наеме 1000- 1500 души персонал, но това не е така. Новата и съвременна индустриализация на производството води до наемане на много по- малко работници. 

Отмина ли времето на големите промишлени гиганти у нас? Защо жителите на Северозапада си спомнят с песимизъм за химическите заводи в които работеха хиляди хора- това попитахме още Катя Стайкова, икономист, социолог и политолог:

"Наистина всичко беше съсипано, предвид състоянието преди 30 години и сега, но истината е, че след съсипията винаги има възраждане. Смятам, че на Северозапада му предстои това възраждане."

Какво казват работодателите от този регион на страната? Потърсихме Диана Върганова, управител на дружество във Враца, занимаващо се с проектиране, производство и асемблиране на електронни изделия. Според нея човешкият фактор и занапред ще остане определящ в предприятията през следващите години:

"Ние непрекъснато въвеждаме нови технологии, но това не замества човешкия фактор, а облекчава дейността на човешкия фактор и съответно към него има и по- големи изисквания относно квалификация и образование, което в никакъв случай не може да се намери на нашия пазар. Това е големият проблем за производителите. Каквото и да се прави, винаги ще има нужда от хора, но тези хора трябва да имат съвсем други умения и съвсем друга квалификация и затова хората трябва да седнат и да се учат, както хората на запад се учат всеки ден, по същия начин, стъпка по стъпка, независимо от това човек на колко години е трябва да усвоява нови умения."- каза Диана Върганова.

От години във Видин работи предприятие за технологични компоненти. То е дъщерна фирма на германска компания и произвежда електроника за битови и индустриални нужди. Как съвременните технологии се вписват днес в производството- разговаряхме с директора Мартин Петров.

"Знаем, че нашият Северозападен регион е силно аграрен. В кръга на шегата, можем да си мислим, че все още сме в първата индустриална революция през XXVIII-ти век, обаче това не е така. Например стопанства, в които навремето са се трудили десетки хиляди хора, сега се оперират от двама, трима или четирима служители, благодарение на тези нови технологии ... Дори и в аграрния сектор имаме пример за едни съвременни технологии. Работните места за сметка на тези, които ще отпаднат и ще станат излишни при една такава следваща вълна на индустриализация, се очаква силен растеж, в заетостта в много от сегашните сектори, както и в нововъзникващи такива. Смятам, че Северозападът успява и ще успее да се справи с предизвикателствата на модерната индустрия."- каза Мартин Петров, директор на предприятие за технологични компоненти във Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Предизборната кампания трябва да повдигне въпроса за изказа и приличието

Парламентът обяви първия мандат за неуспешен, с което безпрецедентната ротация остава в историята.  Малко вероятни изглеждат шансовете на втората политическа сила да състави кабинет.  Защо се счупи Сглобката?  Кои са причините за разваляне на отношенията между доскорошните партньори?  Какво следва на политическата сцена?  Правителствената криза..

публикувано на 28.03.24 в 10:00

Има ли бизнесът ресурс да повиши заплатите?

Представителите на бизнеса у нас бяха песимистично настроени за 2023 година, като с подобни опасения навлязоха и в новата 2024 г. Това показват резултатите от традиционното онлайн допитване до членовете на Българска стопанска камара (БСК), проведено сред 784 микро, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на..

публикувано на 27.03.24 в 10:45

Румен Гълъбинов, икономист: Очаквам към средата на годината да сме изпълнили всички критерии за еврозоната

Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Страната ни може да стане част от еврозоната още през 2025 г. Това каза председателят на Еврогрупата Паскал Донахю, който посети София. Единствено по-високата инфлация у нас спира към момента членството на България..

публикувано на 26.03.24 в 12:29

Социален фонд за климата– подкрепа на прехода към зелена икономика

Преходът към възобновяема и чиста енергия поставя за цел българската енергетика да се декарбонизира и да стане климатично неутрална до 2050 г. Това, обаче, не трябва да се случва по несправедлив начин, особено що се касае до енергийно бедната част от обществото и домакинствата, уязвими от цената на електроенергията и горивата. За тази цел от януари..

публикувано на 25.03.24 в 13:40

Село Рабиша - с прекрасна природа, но без работа за хората

Село Рабиша се намира на път, който води към известната пещера Магурата и към красивото Рабишко езеро.  Най-близкият град е Белоградчик, на 12 км, а на 38 км е Видин.  В миналото Рабиша е било голямо село. През 1946 година жителите са над 1200, с два големи площада и с еднотипни едноетажни къщи, с няколко големи сгради, в които се помещавали..

публикувано на 22.03.24 в 12:20

Тома Ушев: Сглобката е евтин заместител на луксозен продукт от китайски сайт

Бъдещето на властта зависи от извинение към Мария Габриел.  Ще бъдат ли подновени преговорите между партньорите, които не успяха до този момент да постигнат съгласие?  Предстои ли разглеждане на неодобрения проектокабинет?  Безпрецедентната политическа ситуация дискутираме с Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Ако ми..

публикувано на 21.03.24 в 10:00

Намират ли успешна професионална реализация младите хора у нас?

Пазарът на труда в Европа става все по-динамичен, а по всичко личи, че тези процеси ще продължат и занапред. Първото голямо сътресение бе регистрирано с началото на COVID-19 пандемията, когато бяха освободени от работа много хора, а други бяха принудени да преминат към работа от вкъщи. Възстановяването и свързания с него недостиг на..

публикувано на 20.03.24 в 10:30