Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разбраха ли народните избранници посланието на избирателите?

Защо партиите в парламента не пожелаха да чуят посланието на избирателите, изпратили ги там с този изборен резултат и в тази конфигурация. С бързата промяна на Изборният кодекс, увеличението на депутатските заплати и острия дефицит на диалог ли ще запомним само това Народно събрание. Къде останаха реалните проблеми на хората, социално-икономическата криза и пандемията.

Отговор на тези и други въпроси днес дават народните представители: Росица Кирова от ГЕРБ- Видин; от Монтана- Атанас Костадинов- БСП и от Монтана - Красимир Богданов бивш депутат от ВМРО.

До момента само една партия имаше реалния шанс при тази конфигурация да състави правителство, но това не стана.

Слави Трифонов каза- Народът така пожела, не ни даде пълното право да управляваме сами- другото е да сме зависими.

Росица Кирова"Никой не очаква от "Има такъв народ" да влязат в коалиция с партиите на статуквото, те са заявили, че няма да го правят.", коментира ситуацията народният представител от ПП ГЕРБ, Росица Кирова.

"Връчването на мандата не означава задължително правенето на коалиция. Това означава да излъчиш кабинет, да потърсиш подкрепа. Там има доста партии от протеста, които седят в тяхната част на залата и с които се оказва, че имат пълно съгласие по много точки...

Аз очаквах да се гласува на Министерски съвет прехвърляне на сградата на ТМТ-то, първите два етажа, на филиала на русенския университет във Видин, за да можем да му обособим собствен кампус и вече да има възможности да разговаряме за следващите специалности- за медицински персонал, физиотерапевти и рехабилитатори, и да решаваме конкретни проблеми на Видин и региона. За съжаление, заради мораториума, който беше наложен, това не можа да се случи..."

Няма печеливш от всичко това, което се случва в Народното събрание, смята и народният представител от БСП Монтана, Атанас Костадинов.

"Нима ще правим избори, докато има една единствена политическа сила в парламента- "Има такъв народ"? Нима оттук нататък ще забравим възможните коалиции и широкото съгласие между повече от 2- 3 партии? За нас това не е невъзможно. Това трябва да е посоката, но в същото време не трябва да се правят безпринципни договорки. Аз не разбирам позицията на Трифонов. Освен това не приемам да разговаряме с един човек през Facebook. Искаме го пред нас, на живо, в реален диалог и дебат..."

Като се гледа изборния резултат и разпределението в Парламента, явно избирателите казват - в никой от вас нямаме доверие да управлява самостоятелно. Трябва да има диалог, да се уточнят основните приоритети, свързани с реалните потребности и проблемите на хората като социално- икономическата криза и пандемията, а не с Изборния кодекс и заплатите на депутатите, нито със специализираните съдилища. Да се състави коалиция или експертно управление, което да реши тези проблеми. Разбраха ли посланието на избирателите, питаме и Красимир Богданов, бивш народен представител от ВМРО"

"...Тези избори отминаха и се избра такъв състав на Народното събрание с една единствена цел- да се промени Изборния кодекс.... Не видяхме нищо градивно до този момент. Има важни теми, които засягат цялото българско общество- и управлението на проблема с коронакризата, и икономическите проблеми, които изпитва нашата държава. Още повече, заради пандемията се очаква да има и кризисни моменти, които ще засегнат много български граждани, производители и фирми. И вместо да се заемем с тези наболели въпроси, ние започнахме от най-лесното- Изборния кодекс..."

Според Конституцията, третият проучвателен мандат трябва да бъде връчен от президента на избрана от него политическа група от останалите в парламента, в случая - БСП. Ако и тази партия не успее да състави правителство, както се очаква да стане, утре вероятно тя ще получи и върне мандата. Така държавният глава трябва да разпусне Парламента и да насрочи дата за предсрочни избори. Те трябва да се проведат до два месеца. Назначава се и служебно правителство, чиято функция е да осигури провеждането на изборите.

А 45-ят парламент ще бъде запомнен като първият, който не успя да излъчи кабинет.

Целите интервюта може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59