Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще оправдае ли очакванията служебното правителство?

Снимка: БГНЕС

Вече почти седмица държавата се управлява от служебно правителство, след като 45-ото Народно събрание не успя да излъчи редовен кабинет и се разпусна по-малко от месец след като новите депутати положиха клетва. Президентът Румен Радев, изненадващо или не, назначи в служебния министерски съвет експерти от различни политически семейства. Някои анализатори видяха в този ход сигнал към политическия елит, че широка коалиция би могла успешно да управлява държавата. Основната задача на служебното правителство е да подготви и гарантира честни парламентарни избори, но правомощията му не са ограничени само до това. Първите кадрови промени в изпълнителната власт, които направиха новите служебни министри, бяха приветствани от протестно настроените и заклеймени от доскоро управлявалата партия ГЕРБ.

"Няма парламентарен контрол и затова наш ангажимент е да осъществяване някакъв контрол върху служебното правителство". Това каза пред БНР Тома Биков от ГЕРБ. Той подчерта, че критиките на ГЕРБ към кадровите промени в институциите не са заради това, че има скандални назначения: "Нормално е да бъдат сменени политическите екипи, но назначението на директор на НАП е абсолютно скандално и необяснимо, никой все още не носи отговорност за него. Ние бяхме длъжни да го посочим". Има ли участие на Васил Божков в това служебно правителство?", попита Биков.

Преди новите избори от БСП пък видяха безпринципно обединение срещу предложението на левицата за увеличение на пенсиите.

"За пореден път се видя, че всъщност има една нова коалиция между "Има такъв народ", ГЕРБ и ДПС, които в Народното събрание категорично се скриха зад процедурни тарикатлъци, за да не допуснат до второ четене нашето предложение за преизчисляване, за актуализация, за вдигане размера на пенсиите на българските пенсионери", каза Филип Попов от БСП.


Според Андрей Вълчев, народен представител от Враца в 45-ото Народно събрание от "Изправи се! Мутри вън!", парламентаризмът се е върнал на българската политическа сцена, той очаква служебното правителство да продължи да работи по дневния ред на българския обществен интерес:

"Очаквам изпълнителната власт да извърши всички проверки, които са в сферата на нейната компетентност. Служебният кабинет реално, с изключение на невъзможността да се внася актуализация на бюджета, е пълноценен субект на изпълнителната власт и очаквам от всеки един служебен министър да направи така необходимата проверка, ревизия в своето подопечно ведомство. Хората искат да има прозрачност. Най-важното е чувството за справедливост, не може да няма справедливост в нашата държава. Хората са обезверени..."

Бившият втори в ГЕРБ, а сега председател на политическа партия "Републиканци за България" Цветан Цветанов заяви във Видин, че разчита служебният кабинет да върне нормалността в политическите взаимоотношения. Той призова да бъдат преодолени червените линии, които противопоставят различните партии, в името на по-доброто бъдеще на страната:

"Убеден съм, че със служебния кабинет ще имаме една по-голяма гаранция за прозрачността на изборния процес. Убеден съм, че тази невъзможност да се състави правителство в 45-ото Народно събрание не се хареса на избирателите. Постоянно да влизаме в политическа турбулентност на избори не е най-доброто. В сегашния служебен кабинет се залага на експертиза, залага се на хора от различния спектър- ляво, център и дясно, което означава, че трябва да се търсят прагматични решения, обединяване на нацията и връщане към някаква нормалност. За голямо съжаление обаче 45-ият парламент показа невъзможност да се работи прагматично. Най-добре беше подобен кабинет, какъвто беше представен от президента, ако можеше, да бъде формиран с парламентарна подкрепа, защото е необходима актуализация на бюджета, трябва да внесем и плана за устойчивост и развитие..."

"Съставът на служебния кабинет съдържа някакво назидание към предходния парламент, защото показва какво можеше да бъде", това коментира Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл":

"Моделът, който служебното правителство очертава, може да се хареса на хората. Може да им хареса на хората тази формула– след многогодишно управление винаги има нужда от известно освежаване."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32