Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли ремонт на ремонта на Е-79?

Снимка: Колаж Цветомир Цветанов


Димитър Петров, инженер физик, от мездренското село Зверино сигнализира за рушаща се и опасна подпорна стена от новостроящия се скоростен път в участъка Ребърково - Лютидол. Според него, въпреки високата цена, която е отпусната за новия път, строителството не се изпълнява качествено. 
"Този участък е пуснат в движение ноември 2020. И вече тази подпорна стена се обръща- фугата в момента е 3 пръста, след последните заливки. Скоро ще се срине и пак Северозападът ще остане без път", сигнализира в публикация в социалните мрежи Димитър Петров:
""Красота!" -  общо взето това е новият скоростен път, който го правят Мездра - Ботевград. Рекордьор по цена на километър, 20 млн лв, представете си го, всеки метър - 20 хил лв, 20 хил лв... на всеки метър. И там има една подпора, дето са направили, една от най-бързите технологии "армиран насип", и тя вече пада. Пусната е в средата на декември, вече два пъти е пълнено, защото се обръща конзолата....Последните заливки не знам кога са били, вече има три пръста фуга там .. Това е абсолютно безобразие и след 2-3 месеца от пускането в експлоатация на тая лента... И няколко месеца това нещо тръгва да се събаря. И строителят е наясно, защото на козирката, на конзолата са й набивани вертикални анкери, за да не падне. Постарах се да проверя, армираният насип е един от най-бързите и евтини методи за укрепване. И дори и той не е изпълнен както трябва... Просто поредното  безобразие... Като падне и оставаме пак целия Северозапад без връзка с останалата част на България... Има Петрохан, но Петрохан е сезонен път, или Дефилето, но това е второкласен път..."

Потърсихме отговор от възложителя на обекта- Агенция Пътна инфраструктура. От там отговориха, че пътят не е готов и не е въведен в експлоатация:

Модернизацията на път първи клас Мездра-Ботевград в участъка Ребърково-Лютидол продължава и строително-монтажните работи не са завършили. В рамките на тези 5 км е готово едно от двете платна за движение на ниво „биндер“ и от средата на декември м. г. трафикът в отсечката се осъществява двупосочно по него с временна организация и временна пътна маркировка. Същият не е въвеждан в експлоатация, няма издадено разрешение за ползване и строителните работи продължават паралелно в съседното платно, както и по целия километраж на обекта. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание, да спазват стриктно поставената пътна сигнализация и ограничението на скоростта, тъй като преминават през участък с извършващи се строителни работи.
Трафикът в отсечката е пуснат с временна организация, за да се осигури през зимния сезон преминаването най-вече на тежкотоварните автомобили и да се избегне движението им по алтернативните маршрути през прохода „Петрохан“ и Искърското дефиле.
За осигуряване на пътната безопасност при пускане на движението в участъка през зимата са изградени частично и временни съоръжения -  тротоарните конзоли на армонасипа. До завършване на строителните дейности и въвеждането на пътя в експлоатация  предстои изграждането на още съоръжения, което изисква време, както и спиране на движението в отсечката.
Строителството на път I-1 Мездра - Ботевград не е завършило. Преди полагането на последния износващ асфалтов пласт в отсечката ще бъдат отстранени проявените дефекти по настилката на ниво „биндер“, ще се измери равността й и едва след това ще бъдат положени последният асфалтов пласт и хоризонталната маркировка, както и изпълнението на всички съпътстващи довършителни работи от пътния профил.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00