Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Програма "Хоризонт Европа" в подкрепа на ЕС за бъдещите предизвикателства

Снимка: Радио Видин

В края на април с огромно мнозинство Европейският парламент /ЕП/ прие новата програма на Европейския съюз /ЕС/ за научни изследвания и иновации "Хоризонт Европа". Тя ще разполага с бюджет от над 95 млрд. евро за периода 2021 - 2027 година. Програмата се очаква да засили ролята на ЕС в секторите на науката и технологиите с цел преодоляване на основните глобални предизвикателства в области от жизненоважно значение като здравеопазване, застаряване на населението, сигурност, замърсяване и изменение на климата. 

"Хоризонт Европа" е ключова за България, смята българският евродепутат Цветелина Пенкова. Тя поясни, че Европейският парламент, воден от събитията, случили се през последната година, е заложил два основни приоритета на програмата:

"От една страна, Парламентът настояваше да се даде приоритет на държави-членки, които до този момент са представили по-ниски резултати в научноизследователската дейност и не са били толкова активни, като идеята е да се подпомогне всъщност тяхното участие в такива научноизследователски програми. Вторият приоритет, който ЕП заложи и успя да се пребори за него, е всъщност по-активното подпомагане чрез програмата на малките  и средни предприятия в рамките на Съюза. Отново може да се досетите, чу това беше водено от развитията - икономическите и социалните, през последните 15 месеца, бих казала вече, и това, което предстои."

Бюджетът на "Хоризонт Европа" за следващите 7 години е 95,5 млрд. евро. Над 80% от тези средства ще бъдат разпределени по два от стълбовете на програмата, които са общо четири, обясни евродепутатът:

"Първият стълб "Отлични науки" - това ще представляват около 26% от програмата, като тук става въпрос основно за научните изследвания. Сами разбирате, че над 1/4 от програмата отива в тази посока. Вторият стълб "Глобални предизвикателства и европейска индустриална конкурентоспособност" ще представяла близо 56% от средствата по програмата, а това е именно насочено към подпомагане малки и средни предприятия, и като виждате, с тези два стълба сме вече над 80% от средствата. Третият стълб е "Иновационна Европа". Той до някаква степен се преплита с втория, но тук става въпрос за развитие на иновации в малко по-академична среда. За това ще бъдат отпуснати малко под 15% от средствата. За стълб 4, там говорим за много малко средства в сравнение с останалите - близо 4%. Той е за "Разширяване на участието и укрепването на европейско научноизследователско пространство". Тоест виждате, че всички стълбове до голяма степен са в посока иновации, научни изследвания, каквато всъщност е и основаната цел на "Хоризонт Европа", но в частност и наистина за подпомагане на малки и средни предприятия, което е и развитието на една конкурентоспособна европейска индустрия. Над 50% от средствата все пак отиват в тази посока."

Цветелина Пенкова, Снимка: Личен архив
Три са ключовите условия, на които трябва да отговарят проектите, за да бъдат финансирани чрез "Хоризонт Европа", обясни още Цветелина Пенкова.

"Минимум 30% от средствата трябва да са насочени за борба с климатичните промени и да отговарят на един от основните приоритети в рамките на Съюза, а именно прехода към зелена икономика. Върховенството на правото - това означава, че наистина при отпускането на средства ще се следи много стриктно във всяка една от държавите-членки до каква степени и наистина се съблюдава върховенството на правото,  за да не се допускат злоупотреби с европейските пари. Както знаете, това бяха теми, обсъждани много активно през последните години. За жалост асоциациите за нашата страна, не само за нашата, в частност, разбира се, но нас това ни касае, бяха доста негативни в тази посока и върховенството на правото влиза като основен критерий не само в "Хоризонт Европа", а във всички програми. И третият критерий отново е в тази посока. Те го определят като защита на финансовите интереси на Съюза. Това е отново едно стриктно следене по какъв начин се изразходват средствата, за да не се говори за неправилно усвояване, изразходване."

Приоритет за България трябва да е подготовката на проекти в три области - здравеопазване, бизнес и околна среда, коментираха жители на Видин:

"Най-важните сфери, в които трябва да се инвестират тези пари в България, са здравеопазването и бизнеса. Защото, както знаете, много хора останаха без работа през тези почти 2 години. Здравеопазването, защото болниците не можеха да смогнат с пациентите, да се открият повече легла за болните, повече лекари да се занимават с тях, да има повече кадри, които да могат да реагират, ако се случи пак голяма вълна. Най-важно е здравеопазването, защото човек, ако има здраве... Здравеопазването и опазването на околната среда също."

"Хоризонт Европа" се очаква да има ключова роля при възстановяването на Европа, както и да помогне на общността да посрещне бъдещите предизвикателства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво си взимаме от старата и какво очакваме от новата година

Краят на годината не е край, не е и ново начало. Това е следващата стъпка по пътя на живота ни. Но има нещо много вдъхновяващо в това да започнеш на чисто от първи януари , да отвориш нова страница от живота си и да си дадеш обещания занапред.  Истината е, че не всички го правят, пък и тези, които го направят, не винаги ги изпълняват. Но човек..

публикувано на 02.01.25 в 17:10

Мездренско училище очаква специален гост

Час по родолюбие с Наталия Киселова , председател на Народното събрание, се очаква да се проведе в ПГ "Васил Левски" в Мездра . До момента гости в часа по родолюбие на учебното заведение са били Илияна Йотова, вицепрезидент на България и министрите в предишни кабинети Димитър Стоянов, Сашо Пенов. Инициативата е от 3 години, каза за Радио ВИДИН..

публикувано на 02.01.25 в 15:55
Снимката е илюстративна.

Остават ли безнаказани чуждестранните шофьори, нарушили пътните правила у нас

Шофьори сигнализираха за множество пътни нарушения, свързани с превишена скорост, неправилни маневри и други подобни провинения от страна на чуждестранни водачи. Според шофьори , с които разговаряхме, много от нарушенията на пътя от страна на чужденци остават ненаказани, защото преминават транзит през страната и по този начин избягват санкциите...

публикувано на 02.01.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 02 януари 2025 слушаме валс мюзет

Валс мюзетът е само подстил на френското направление в музиката  Bal-musette . Говорим за самата музика, инструментите, танците, атмосферата и маниера на изпълнение. Проследяваме историята и разглеждаме останалите подстилове. Намираме мястото на акордеона в съвременната развлекателната музика. Слушайте ни всеки четвъртък след новините в 11 ч...

публикувано на 02.01.25 в 09:00
Директорът на РБ „Михалаки Георгиев“-Видин Десислава Иванова

Десислава Иванова: Видинската библиотека е единствената, която заема книги и организира събития в малките населени места

Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..

публикувано на 01.01.25 в 16:07

Астрологът Галя Георгиева: 2025 година ще е добра за България

През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година.  "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..

публикувано на 01.01.25 в 14:04
Двуметрова сурвачка беше издигната в центъра на Видин по време на фолклорния събор Бъдник

Сурвакането в миналото и днес

В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..

публикувано на 01.01.25 в 13:00