Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как иновациите в образованието изграждат модерни училища

Снимка: Радио ВИДИН

Проект на Решение на Министерския съвет за приемане на Списък на иновативните училища за учебната 2021/2022 година е публикуван на сайта за обществени поръчки. Списъкът на иновативните училища включва 509 училища от 137 общини в 28 области. Предложените иновации са свързани с нови методи на преподаване, въвеждане на иновативни елементи в организацията или съдържанието на обучението, нов или усъвършенстван начин на обучение, както и с разработени по нов начин учебно съдържание, учебни планове и програми. С проекта на Решение 75 училища получават статут на иновативни за първи път. В 437 иновациите продължават от предходни години. Проектите са одобрени от Комисията за иновативните училища към Министерството на образованието и науката. Тази година са постъпили 234 предложения. Защо има такъв интерес и какви за ползите за училищата? 

Иновацията на средно училище "Цар Симеон Велики" във Видин е посветена на това да се създаде такъв модел на работа, че да интегрира знание от различни предмети и децата да ги усвояват по интерактивен начин. Срокът на иновацията е до 4 години, в училището от една година вече се работи.

"Нашата иновация се казва "Легоритъм" и с образователни продукти, които са продукти за програмиране, това което съставят децата от частите, всъщност са специализиран софтуер, който е част от този образователен ресурс, това нещо у което те правят се превръща в робот. Така установяват различни закономерности- количествени, качествени и закономерности на взаимодействието в средата. Установяват измерване на разстояние, установяват сили на триене. От трети клас започва иновацията. Децата в трети клас като на шега научиха и са абсолютно наясно какво е това триене, изработвайки роботче", каза директорът на училището Ирена Гъркова.

Иновативният проект на видинското училище СУ "Цар Симеон Велики" цели да развие компетентностите на учениците от 3 до 10 клас в учебна среда.

Иновативно училище за втори 4-годишен период е СУ "Св. Св. Кирил и Методий"- Ново село, област Видин. Акцентът е насочен към допълнително обучение по българки език и литература. Сегашната иновация е продължение на предходната и е за учениците от гимназиален етап.

"Насочено е към професионално обучение. Нарича се "Спедитори- Ново село". Идеята е учениците да получат по-добри знания, умения, компетентности в областта на професията, която изучават. Допълнителни знания, които са насочени към международен транспорт, превоз на опасни товари, всичко, което е едно допълнение към учебния план и учебните предмети, които изучават по професионалното направление... Нашата мисия е да подготвим децата за живота", каза директорът на училището Ирена Цветкова.

Цялостната дейност на училището е насочена към децата, тъй като работят с ученици от социално слаби семейства, настанени в социални институции. Учителите често пъти са единствените, които могат да помогнат на учениците да намерят своя път в живота.

Снимка: ОУ - село ТърнакЗа над 90% от учениците от ОУ "Георги Стойков Раковски"- село Търнак, община Бяла Слатина, българският език не е майчин. Това са ученици от уязвими групи и социално слаби семейства. Целта на иновационното предложение е училището да прилага различни методи на преподаване за лесно и достъпно представяне на учебното съдържание.

"Използваме метода учене чрез правене, защото най- добре се запомня и интегрира в личния опит това, което е емоционално натоварено и преживяно. Чрез образователните игри, осигурени от софтуерните продукти учениците ще усвояват важни понятия от общообразователните предмети, а визуализирането ще спомогне за разбиране и запаметяване на учебните единици. Друг важен елемент е рисуването... Преподаване извън училището ангажира и стимулира учениците. Иновацията е въведена в 1. клас за учебната 2020/2021 година, като продължителността ѝ е 4 учебни години. Предвидени са изнесени учебни часове по изобразително изкуство и околен свят", каза директорът на училището Яница Бочева.

Чрез промяна на продължителността на учебните часове този метод на работа цели развитието на творческото мислене на децата. 

За първи път кандидатства за иновативно училище Второ основно училище във Вълчедръм "Иван Вазов". Иновацията предлага ранно кариерно ориентиране и обхваща учениците, които през учебната 2021/2022 ще бъдат в четвърти клас. Заложени са нови учебни предмети.

"В четвърти клас - млад кулинар, в пети - млад градинар, в шести - дизайнер и в седми - млад дърводелец. Вече в училището сме подготвили и оборудваме кабинет- т. нар. готварница, в която ще могат учениците не само да получават знания, но и да прилагат наученото... Ние преди всичко сме земеделски район, това са професии, които са така нужни за региона. Ще могат учениците от ранна детска възраст да придобият знания и умения, които ще им бъдат нужни не само в живота, а ще им помогнат и за ранното професионално ориентиране", заяви директорът на училището Лилия Венчова

Училището има близо 15 декара двор, като част от него ще се превърне в опитно поле. Дейността, с която ще се занимават в шести клас включва рисуване, моделиране, домашен бит и техника. За седмокласниците ще реновират дърводелската работилница. От ръководството се надяват да привлекат към дейностите и родителите.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00