Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Стефанов: Политическата власт винаги овладява Прокуратурата

Пламен Стефанов
Снимка: РАДИО ВИДИН
Въпросът за съдебната реформа е политически, не правен, каза в "Посоките на делника" юристът от Видин Пламен Стефанов.

"Съдебната реформа е политически, не правен въпрос. В България има действащо законодателство, което с изключение на някои нормативни актове от последните десетина години, е сравнително добро, обслужава добро както гражданско-правната, така и наказателно-правната сфера. Друга тема е дали законът се прилага еднакво за всички, дали се прилага в разумни срокове, дали всеки гражданин има достъп и възможност да защити правата си. В съдилищата въведоха редица електронни системи, иновативно е, но трябва да улеснява. Прост пример, на който се натъкнах: окрупняването на Прокуратурата в област Видин. Районните прокуратури във Видин, Кула и Белоградчик се обединиха под една шапка".

В края на 2019 година Венецианската комисия призова България да извърши мащабна съдебна реформа, с която да премахне недосегаемостта на главния си прокурор. Българският проблем не може да бъде решен с едно-единствено изменение в закона, а изисква систематични политически усилия, включително от големи промени в структурата на самия Висш съдебен съвет, каза тогава Институцията.

Необходимостта от въвеждането на процедура за разследване на главния прокурор беше констатирана още през 2009 г. от Европейския съд по правата на човека по делото "Колеви срещу България", образувано по жалба на бившия върховен прокурор Николай Колев, а след убийството му през 2002 г. - продължено от неговите роднини. Тогава съдът в Страсбург констатира, че йерархичната структура на държавното обвинение, на върха на която стои главният прокурор, който има власт над всички прокурори, на практика не позволява той да бъде разследван дори да има съмнения, че е извършил тежко престъпление.

В края на 2019 година Венецианската комисия призова България да извърши мащабна съдебна реформа, с която да премахне недосегаемостта на главния си прокурор. Българският проблем не може да бъде решен с едно-единствено изменение в закона, а изисква систематични политически усилия, включително от големи промени в структурата на самия Висш съдебен съвет, каза тогава Институцията.

Всяка политическа власт се опитва да владее Прокуратурата, каза още Стефанов, който коментира и предложението на партия Има такъв народ за пряко избиране на обвинител №1.

"Всеки един прокурор има своята оперативна самостоятелност, на него не може да му се налага какви решения да взима по дадена преписка. Друг е въпросът, че в йерархическа зависимост, която е централизирана, що се касае до подчинение по отношение назначението и предложението на прокурорите - тук се явява зависимостта. Не мога да преценя дали е необходима или излишна фигурата на главния прокурор. Има становища, че тя трябва да е към изпълнителната власт, да бъде независима, но аз съм привърженик на тезата, че трябва да е към изпълнителната власт. Прокуратурата е изпълнител и наблюдател на законността. Когато Прокуратурата е независима, има стремежи за овладяването от политическата власт. Тя се превръща в един вид средство за натиск, т. нар бухалка. Трябва да има форма за контрол над главния прокурор, това ни посъветва и ЕС. Не трябва главният прокурор да се избира с преки избори, това е мажоритарен вот. Така ще възникне недоразумение, хаос. Главният прокурор трябва да се избира от хора, от институции или от сбор от такива, които са запознати с неговите функции, от хора, които са професионалисти и имат добро обществено поведение и положение".

През 2016 година председателят на Венецианската комисия Джани Букикио обяви буквално, че българската прокуратура е построена по "съветски модел", който "трябва да бъде отхвърлен".

"Този модел я превръща в източник на корупция, шантаж и изнудване и създава възможност за използването ѝ за политически цели", каза Букикио.

Съдебната власт е основен елемент на правовата държава, гарантираща върховенството на правото, обуздаването на произвола на властта, налагането на правилата и справедливостта в обществото, защитата на правата и свободите на гражданите, създаването на предвидими условия за правене на бизнес.

Пътят към превръщането на България в европейска държава с достойно качество на живот минава през реформа в правосъдната система.

Съдебната реформа в България е постепенен процес с важни последици за съдебната независимост и общественото доверие, но предизвикателствата остават, пише в последния доклад на Европейската комисия. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32