Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Вулджев: Пенсионната система е фундаментално нестабилна

Георги Вулджев
Снимка: Стопкадър, bTV


Предложеното увеличение е обективно, но пенсионната система е фундаментално нестабилна, каза в "Посоките на делника" икономистът Георги Вулджев.

"В дългосрочен план е сериозно натоварване на бюджета и социалните разходи, което е въпросително колко може да си го позволи НОИ с оглед на факта, че дефицитът се увеличи още повече заради пандемията. От друга страна, е неизбежно, дълги се на демографските тенденции, които имаме в България. Ако искаме да се борим с този дефицит, да го обърнем дори, трябва да преосмислим до основи пенсионната система, която имаме. Начинът, по който функционира - да преразпределя пари от по-млади към по-стари, от работещи към пенсионери - с такива демографски тенденции, при които населението застарява постоянно, такава система е фундаментално нестабилна. Трябва да има различна пенсионна система, в която всеки има своя собствена сметка, всичко е пропорционално - колко ще получиш да зависи от това колко си спестил ти като работещ. Тази актуализация в момента не се опитва да адресира фундаменталните въпроси, а просто се опитва да повиши пенсиите по един сравнително обективен и по по-предвидим начин. 50те лева, идващи от правителството, са като подаяние, което опорочава целия пенсионен модел. Той трябва да е обективен, да е базиран на финансови формули, но политиците просто раздават пари". 

Пенсиите на над 2 млн. българи да бъдат повишени средно с 64 лв. от 1 октомври предвижда актуализация на бюджета. Според предложените промени минималната пенсия ще стане 340 лв., при 300 лв. в момента, а максималната ще нарасне от 1440 лв. на 1500 лв. Предвижда се и вдигане на коефициента за всяка година трудов стаж от 1,2 на 1,35. По този начин пенсиите ще бъдат увеличени средно с 12,5%.

Добавката от 50 лв. ще бъде включена трайно в размера на пенсиите.

"Правителството създава временен разход, който политически ще е непосилно да се премахне. От самото начало имплицитно е пернаментен разход. Политически, особено в условията на криза, никой няма да има волята да вземе тези 50 лева обратно. По-големият проблем е, че е опорочен смисълът на системата. Не е обективна, няма ясни правила. Никога не може системата да е напълно обективна, така ще спре да бъде социална. Когато говорим за пенсиите от първия стълб, трябва да внимаваме с цялото "хората да получават това, което са изработили". На фундаментално ниво не е идеята това. По-скоро е да разпределим от онези, които имат повече доходи, към тези, които са имали по-ниски, така че всички да покрият минимум. В такава система, за да не се превърне в черна дупка за бюджета, да има усещане за справедливост, трябва да има правила. Премиерът идва и казва, че ще раздава допълнително. Увеличението трябва да преминава чрез реформа. Не трябва да е "ние решаваме", "ние обещаваме". Не водим устойчив начин на политика, защото раздаването бързо се изчерпва".

Минималната пенсия да стане 369 лева, да стигне прага на бедност и да бъдат повишени всички останали пенсии или на база осигурителен доход от някоя от последните години, или с повишаване на коефициента на всяка година осигурителен стаж, се очаква да предложат в парламента депутатите от Изправи се, БГ! Ние идваме!

Експертът по социална политика и бивш министър на труда и социалната политика Хасан Адемов, който е народен представител от ДПС, предложи по-смела крачка за размера на пенсиите и окончателно отпадане на тавана за тях. С много малко допълнителен ресурс минималната пенсия може да стане 350 лв, коментира той пред Националната телевизия и поясни, че ДПС ще направят своите предложения, след като се внесе предложението на служебния кабинет в НС. 

"Увеличаването на минималната пенсия с 50 лева е много по-голям разход, отколкото е премахването на тавана въобще. Хората, които биха се възползвали, не са толкова много, по спомен - може би към 30 хиляди души. Като разход това няма да се отрази на хазната. Вдигането на минималната пенсия е вдигане за повече хора. Това не е радикална мярка. Казусът е за максималния праг и за максималния праг на осигурителния доход. Причината да съществуват тези прагове е да не се допуска безкрайно увеличаване на осигурителната тежест. За да може това да се подсигури, трябва да се сложи таван на самите пенсии. Причината да имаш таван е, че това е преразпределителна система. Целта не е всеки да получи толкова, колкото напълно е заслужил, а да се гарантира средно социално ниво за абсолютно всичко, дори за тези, които реално са се осигурявали на по-ниска база. Ако тръгнем да пипаме тези тавани, започваме да се опитваме да променяме смисъла на системата. Тя е социална, а искаме да я направим да не е - да бъде капиталопокривна, справедлива, така че всеки да си получава на колкото се е осигурявал. В по-дългосрочен план, след едно поколение, тогава може да има значително увеличие на държавните разходи поради факта, че сега си премахнал тавана на пенсиите, но сега няма как да има ефект", поясни още икономистът Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32