Видин като крайдунавски град се слави със своята Градска градина край реката и с красивите си паркове, със зеленината и редките дървесни видове. За съжаление, зелените тревни площи във всички паркове отдавна не са тучно зелени, а изсъхнали. Парк "Рова" не прави изключение, за него ни се обади наш слушател, Илиян Стаменов от Дражинци:
"Защо парк "Рова" от Балкантурист до пазара не функционира, нито веднъж не е полят, защо не работи фонтана пред Спортната зала... Всичко е обрасло в трева. Срамота! Там има шахти, помпи, всичко беше потънало във вода... Паркът е трябвало с компютър да се полива... Да се търси отговорност на тия хора, които са подписали... Имаме такъв хубав парк и е срамота да не можем да сложим помпи, които да поливат, и да бъде зеленина, цветя и да е приятно за хората."
Парк "Рова" бе реконструиран по модерен и европейски начин, но за съвременна автоматизирана поливна система парите не са стигнали - казва Герго Гергов, бивш кмет, по чието време на управление бе направен ремонтът:
"Парк Рова е част от по- голям и съществен проект... Средствата, които бяха отредени като цяло бяха недостатъчни... Екипът ни взе решение, че е важно със средствата от ЕС да направим максимум - самото изграждане на парка, в това число алеи, детски съоръжения, едно модерно осветление и един страхотен фонтан... Това, което ние направихме относно напояването на парка, е да се изгради основната и тежка магистрална инфраструктура, така че в парка да има вода. Да, средствата не бяха достатъчни за изграждане на модерна цифровизирана напоителна система. Но факт е, че вода в парка има и с ръчен труд може да бъде поливан ежедневно. Поне такива са изградените условия. От тук насетне този парк трябваше да бъде надграждан и развиван, защото е една от основните зелени магистрали в града ни..."
А ето и отговорите (без редакция), които получихме от община Видин на въпросите, които зададохме по темата:
1. Как се осъществява поливането на зелените тревни площи в парк "Рова"?
Поливането на тревните площи и декоративната растителност в парк "Рова" към момента се извършва с водоноски. Това е временна мярка, поради авария в поливната система на парка, която предстои да бъде отстранена.
2. Какво се предвижда за по-доброто и свежо състояние на зелените площи през лятото?
Зеленото богатство на града е важен фактор за атмосферата, която създава като притегателен туристически център. Поддържането и опазването на общинските зелени площи е една от приоритетните дейности на Община Видин. Градът ни е наистина наситен с много зеленина, като е необходимо да осигурим оптимални параметри за над 500 дка зелени площи - паркове, градини, зелени площи в застроените райони. Поддръжката на зелените площи в гр. Видин е комплекс от дейности, като съчетанието им е в зависимост от сезонните изисквания на парковия ландшафт и биологичните особености на растителните видове, в съответствие с изискванията и нормативите на съвременното паркоустройство. С правилното съчетаване на тези дейност, се осигурява добрия вид на общинските озеленени площи, което ги прави истинска наслада за нашите съграждани, гости и туристи през летния сезон.
Към момента с най-голям интензитет се прилагат дейности, като: косене на тревните площи, поливане, резитба на дървесна и храстова растителност, почистване на парковите площи. Приоритетно косене се извършва на детските площадки, парковите и представителни озеленени площи. Периодично се косят и кварталните озеленени площи.
Поливането на озеленените площи и растителност е друг приоритет, който е абсолютна необходимост, гарантиращ запазване и развитие на зеленото ни богатство. Сезонът за сега се очертава доста сух, което налага необходимостта от интензивно поливане.
С голям успех се поддържат с целенасочени резитби боскети, живи плетове и други растителни видове. През летния сезон се извършват също оформящи и санитарни резитби на дървесна растителност, с цел обезопасяване на околните пространства.
Обръща се голямо внимание на чистотата в парковите площи. Ежедневно се почистват кошчетата в парковете и се извършва метене на алеите. Периодично се премахва нежеланата и самонастанила се растителност в тревните площи, алеи, цветни фигури, храстови масиви и др.
3. Как се поддържат зелените площи в Крайдунавския парк през лятото?
Крайдунавският парк безспорно е зелената площ, в която са съсредоточени голям брой поддържащи дейности, разпределени оптимално в различните сезони. Това се наложено, изхождайки от факта за неговата роля не само в облика на града, но и неговата туристическа значимост - на фона на изобилието от растителни видове и форми, контрастират значими архитектурни и културни паметници, мемориални обекти, запазени панорамни и зрителни точки, създаващи визуален контакт с околната архитектурна рамка и река Дунав, много кътове за развлечения и отмора.
До края на лятото Община Видин ще реновира асфалтовите алеи, за да се подобрят качеството на чистотата и условията за разходки и отдих в парка."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали в нашите предавания, е на 43 години. Детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16..
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..