Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Стойчо Стойчев: ИТН бяга от твърд ангажимент

Стойчо Стойчев
Снимка: Личен архив


"Кабинетът е от хора, които са слабо познати. Нищо по-различно от предишното предложение, с изключението, че Николай Василев беше позната и оказа се - доста спорна фигура. Голямата въпросителна е не кои са лицата, не с какво са се занимавали, а каква ще бъде парламентарната подкрепа, колко устойчиво ще бъде парламентарното мнозинството, ако въобще се формира", каза в "Посоките на делника" политологът доц. Стойчо Стойчев относно предложения проектокабинет на ИТН.

Според университетския преподавател думата коалиция не се възприема положително.

"Формулата кабинет на малцинството е удобна за Трифонов. В България в политическия си смисъл коалицията е мръсна дума. Разбира се, опитът с Тройната коалиция е лош. От друга страна, в България няма как да се избяга от коалицията, защото пропорционалната избирателна система произвежда парламенти фрагментирани с необходимост от сътрудничество между две или три партии. Поради PR съображения или заради друга причина - от партията ИТН не искат да се обвързват с коалиционни договорености. Това може да се тълкува наивно като проява на почтеност към избирателите. Същевременно на всеки му е ясно, че за да минават предложенията за промени в законите трябва да се търси парламентарна подкрепа". 

Доц. Стойчев допълни:

"За първи път наблюдавам нещо подобно в българския политически живот. Досега винаги този, който поема отговорността, очаква твърд ангажимент от подкрепящите го политически сили. Обикновено, така беше и при ГЕРБ, преговорите завършваха или със споразумения, или с поет ангажимент по програми, по мерки. Мандатоносителят бяга от твърд ангажимент на другите партньори по отношение на правителството".

Единственият въпрос по отношение на подкрепата остава Демократична България, на мнение е политологът.

"За минаването на кабинета ДПС могат да подпомогнат, но на декларативно ниво казаха, че няма да дават подкрепа след като не се иска. Разбира се, тя може да бъде пасивна (като се намали форума). Не вярвам това да се случи. Този кабинет разчита единствено на Демократична България. БСП и партията на Манолова ще го подкрепят със сигурност. Конюнктурата е такава, че за тези партии е по-добре да сформират този кабинет. Макар острите сблъсъци, ДБ ще подкрепи този кабинет. До трети мандат стигне ли се, президентът ще го даде на БСП. Това ще обезсърчи партията".

Центърът на власт в този мандат ще бъде в Парламента, не в Министерски съвет, обясни още доц. Стойчев.

"Персонално министрите са до такава степен натоварени с административни ангажименти, че каквито и експерти да са, трудно могат да разчитат на експертизата си. По-скоро трябва да са добри администратори, да възлагат измерими индикатори, да гарантират ефективен процес по генериране на политики".

Ще се стигне до кабинет, защото опцията за нови избори не е изгодна за политическите играчи, прогнозира Стойчев.

"Твърде пресилени думи. Нито хората са нови, нито идеите са нови. Периодично през години се търсят вълните на промямата, защото се сменят поколенията. Феноменът ГЕРБ се появи със същите заявки - промяна на корупционния модел на Тройната коалиция", каза ръководителят на Лабораторията за изборни системи и технологии и преподавател по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност в катедра "Политология" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" относно обещанията за голяма промяна и нов модел.

Интервюто с доц. Стойчо Стойчев можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40