Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Стойчо Стойчев: ИТН бяга от твърд ангажимент

Стойчо Стойчев
Снимка: Личен архив


"Кабинетът е от хора, които са слабо познати. Нищо по-различно от предишното предложение, с изключението, че Николай Василев беше позната и оказа се - доста спорна фигура. Голямата въпросителна е не кои са лицата, не с какво са се занимавали, а каква ще бъде парламентарната подкрепа, колко устойчиво ще бъде парламентарното мнозинството, ако въобще се формира", каза в "Посоките на делника" политологът доц. Стойчо Стойчев относно предложения проектокабинет на ИТН.

Според университетския преподавател думата коалиция не се възприема положително.

"Формулата кабинет на малцинството е удобна за Трифонов. В България в политическия си смисъл коалицията е мръсна дума. Разбира се, опитът с Тройната коалиция е лош. От друга страна, в България няма как да се избяга от коалицията, защото пропорционалната избирателна система произвежда парламенти фрагментирани с необходимост от сътрудничество между две или три партии. Поради PR съображения или заради друга причина - от партията ИТН не искат да се обвързват с коалиционни договорености. Това може да се тълкува наивно като проява на почтеност към избирателите. Същевременно на всеки му е ясно, че за да минават предложенията за промени в законите трябва да се търси парламентарна подкрепа". 

Доц. Стойчев допълни:

"За първи път наблюдавам нещо подобно в българския политически живот. Досега винаги този, който поема отговорността, очаква твърд ангажимент от подкрепящите го политически сили. Обикновено, така беше и при ГЕРБ, преговорите завършваха или със споразумения, или с поет ангажимент по програми, по мерки. Мандатоносителят бяга от твърд ангажимент на другите партньори по отношение на правителството".

Единственият въпрос по отношение на подкрепата остава Демократична България, на мнение е политологът.

"За минаването на кабинета ДПС могат да подпомогнат, но на декларативно ниво казаха, че няма да дават подкрепа след като не се иска. Разбира се, тя може да бъде пасивна (като се намали форума). Не вярвам това да се случи. Този кабинет разчита единствено на Демократична България. БСП и партията на Манолова ще го подкрепят със сигурност. Конюнктурата е такава, че за тези партии е по-добре да сформират този кабинет. Макар острите сблъсъци, ДБ ще подкрепи този кабинет. До трети мандат стигне ли се, президентът ще го даде на БСП. Това ще обезсърчи партията".

Центърът на власт в този мандат ще бъде в Парламента, не в Министерски съвет, обясни още доц. Стойчев.

"Персонално министрите са до такава степен натоварени с административни ангажименти, че каквито и експерти да са, трудно могат да разчитат на експертизата си. По-скоро трябва да са добри администратори, да възлагат измерими индикатори, да гарантират ефективен процес по генериране на политики".

Ще се стигне до кабинет, защото опцията за нови избори не е изгодна за политическите играчи, прогнозира Стойчев.

"Твърде пресилени думи. Нито хората са нови, нито идеите са нови. Периодично през години се търсят вълните на промямата, защото се сменят поколенията. Феноменът ГЕРБ се появи със същите заявки - промяна на корупционния модел на Тройната коалиция", каза ръководителят на Лабораторията за изборни системи и технологии и преподавател по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност в катедра "Политология" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" относно обещанията за голяма промяна и нов модел.

Интервюто с доц. Стойчо Стойчев можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00