Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марая Цветкова: Част от предложените министри будят съмнение

Снимка: Личен архив


Има различни зависимости, които с времето ще излязат наяве, не е само кандидатурата на Николай Василев, коментира в "Посоките на делника" Марая Цветкова.

"Общо взето този проектокабинет преповтори първия на Николай Василев. Различното е, че се проведоха консултации, които не бяха по работата на МС, а по работата на парламентарните групи. Това доказва невъзможността и нежеланието на ИТН да обсъждат нещата, свързани с предложението за МС".

Според политолога ИТН допуска грешка, обявявайки се против коалиционните споразумения.

"Партията има малцинство от 65 депутати. В този вариант трябваше да се търси подкрепа, да се разберат с другите партии по публични политики, да се търсят гаранции за изпълнение на политики. Все още няма споразумения, няма подписани програми за изпълнение. Ако партиите подкрепят кабинета, хвърлят своята подкрепа някъде, където не е ясно. Такова правителство, предвид числен състав, бутафорните консултации, повдига въпроса, до каква степен после ще му се гласува вот на недоверие".

България се намира в момент, който изисква публична и ясна позиция по конкретни теми, която да не е обременена от зависимости:

"В този кабинет има две рокади, шест непроменени поста и осем промени с различни ведомства. Допълнен е и министър на екологията, на околната среда. Странно е как се отказват от собствените си предложения. Има доста спорни министри - премиерът Николов в "Панорама" показа, че не е вещ по темата за Северна Македония. Обърка Преспанското споразумение с Договора за добросъседство. Човекът не е достатъчно компетентен. Спорен е Петър Илиев, който от министър на правосъдието е предложен за мининистър на вътрешните работи. Момчил Иванов е друг спорен, предложен за министър на правосъдието. Така или иначе нямаме никакви позиции техни по отношение на водещите теми. Петър Илиев е обвинен в плагиатство. Не е допустимо да има такъв министър", каза още Цветкова.

Все повече кристализира връзката между ИТН и ДПС, допълни политологът.

"Партията не е достатъчно силна и самостоятелна, за да не изпадне в такива зависимости. От ИТН се постараха достатъчно да обтегнат достатъчно нервите на един от основните си партньори - ДБ. Аз не виждам причина ДБ да подкрепят този кабинет. Партията на Манолова не изглеждаше удоволетворена след обявяването на кабинета, но се оказва, че БСП ще подкрепи предложението. БСП е партия с тъмно минало и още по-тъмно бъдеще, ако го гласува. За да потвърдят, че не са от статуквото, не трябва да гласуват предложенията на ИТН. Странно е тези две партии да намират допирни точки по отношение на икономическите и социалните политики предвид факта, че Слави се обявява за десен. Спогаждат се обаче по икономическите теми с лявата партия на България. Винаги се получава така че когато една антисистемна партия се приближи до властта, тя омеква".

Интервюто с Марая Цветкова можете да чуете в звуковия файл. 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00