Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Кръстев: Историческият компромис е възможен, но с цената на унижение

Снимка: Личен архив


"В България се получава, че когато една формация, един бизнес, не желае да действа според разбиранията на една група хора, на един определен икономически и медиен кръг, веднага формацията е нарочена, че работи с ДПС. Понякога е така, в други пъти - не. Не може да се определя това кой с кого работи задкулисно от това дали се изпълняват желанията и дали се съобразяваме с опита за кадруване на една конкретна партия, един конкретен икономически и медиен кръг. Очевидно Демократична България и Прокопиев с неговите медии се чувстваха добре като предизборни партньори и като част от партиите на протеста с Трифонов. Изведнъж се оказа, че ИТН е маша в ръцете на ДПС, защото са си развалили отношенията с Демократична България", с тези думи в "Посоките на делника" журналистът Михаил Кръстев коментира политическата ситуация в страната.'

Според политическия анализатор Има такъв народ следва обявените си приоритети.

"Има голяма разлика между това, което очакват партньорите - в случая Демократична България и Изправи се! Ние идваме!- и какво желаят и очевидно предлагат Има такъв народ. Когато е подписано едно коалиционно споразумение, ние имаме коалиция. Когато е разписана програма за управление, имаме програмно управление. ИТН предлагат свой кабинет, политически, с експерти, който да управлява като кабинет на малцинството. Това са три различни формули, не разбирам откъде идва неразбирането. Трифонов предлага единственият възможен вариант за управление на политически кабинет на малцинството, който има свои приоритети, затова  при консултации не подписва споразумение - така ще постигне коалиция".

Историческият компромис в парламента не е новост, напомни още Кръстев.

"Някоя от партията ще претърпи голямо унижение, за да се стигне до мнозинство. Първоначално ГЕРБ обявиха, че ще излязат от залата, за да намалят кворума. Ако депутатите от ГЕРБ присъстват, ще е нужен по-висок кворум. За да се подкрепи един такъв кабинет на фона на нападките, на обидите, които си разменят от ИТН и ДБ, трябва да се стигне до комичен вариант, в който някоя от тези формации, заедно с ИБНИ, ще нарушат доста от принципите и говоренето си. Политическата ситуация се мени толкова бързо, че може отново да бъде намерен исторически компромис както неведнъж от различните формации са се изразявали. Такъв имаше по време на кабинета Борисов 2, това бяха думи на Радан Кънев".

По думите му България е страната на неограничените политически възможности.

"За съжаление, наистина е къса паметта. България е страна на неограничените възможности именно в това отношение, в което политици, които би трябвало да бъдат компроментирани исторически и политически, намират отново своя път към парламента. Такъв е Мая Манолова. Оглавява парламентарна група, от нейните гласове зависи дали ще бъде избран следващият кабинет. Доколко всичко ново е по-добро от старото - трябва да разсъждаваме. През 2001 новото нещо беше НДСВ. През 2005-2007 новото беше ГЕРБ, тогава отново всички положително настроени, включително кръгът Капитал. Може би е време да спрем да търсим новото, а да направим качествен и количествен анализ на свършеното, да се изведат положителните неща, които биха могли да дадат посоката на България. Революцията много често е деградивна".

Кръстев коментира и експертизата в кабинета.

"Голяма грешка е да се смята, че министрите трябва да бъдат огромни експерти. По-скоро да бъдат отлични мениджъри. Държавната администрация разполага с достатъчно експерти, които могат да осъществяват чисто техническите експерти. Министърът трябва да бъде говорител и изразител на политиката, която ще провежда даден кабинет".

Интервюто с Михаил Кръстев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00

Ще има ли пари за пенсионерите?

Прогнозите за българската пенсионна система показват мрачно бъдеще, ако не бъдат предприети драстични мерки. Според доклад на Националния осигурителен институт (НОИ), за да се гарантира стабилността на пенсионната система до 2070 година, осигуровките за пенсии трябва да се повишат повече от двойно. Настоящият процент от 16% върху осигурителния..

публикувано на 04.09.24 в 10:45

Политическите страсти се нажежиха далеч преди изборите

Политическата криза у нас премина на нов етап - пренесе се и на вътрешнопартийно ниво. В навечерието на предизборната кампания скандали разтърсиха две от основните политически сили у нас - ДПС и БСП.  От вчера сутринта Централната избирателна комисия трябваше да започне регистрацията на партиите и коалициите за участие в изборите за народни..

публикувано на 03.09.24 в 11:51

Колко сериозен е проблемът с безводието

Над 400 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим. Още 140, по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи Тома Белев- съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта на безводието у нас. Информацията не е публична, разпръсната е по..

публикувано на 02.09.24 в 15:02