Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вътрешните проверки в МВР не са ефективни

Филип Гунев: Днес полицията продължава да бъде дългата ръка на властта

Филип Гунев
Снимка: БГНЕС


"Основният проблем е политизацията. В МВР министри и зам-министри често са бивши полицаи. Това прави трудно и обективно едно разследване, защото няма ефективен граждански контрол над полицията. Министерството на отбраната упражнява граждански контрол върху армията, по подобен начин трябва да има и върху полицията", каза в "Посоките на делника" Филип Гунев, заместник-министър на вътрешните работи в три правителства.

Според него вътрешните проверки в МВР не са ефективен начин да се противодейства на нерегламентираното поведение.

"Кадрите, които видяхме, в тях границите са прекрачени, следва въпросът - какви мерки да вземем? Другият въпрос, който се очертава е, че МВР не трябва и не може да разследва, особено когато има пряка политическа намеса, трудно се разследват обективно такива случаи. В други държави има създадени комисии, които са извън изпълнителната и съдебната власт. Включително и Прокуратурата не може да бъде обективна, тъй като работи с полицията, познават се, много от прокурорите са бивши полицаи. В Белгия има постоянен комитет към парламента, който включва бивши полицаи, правозащитници, съдии, прокурори, т.е смесица от различни гледни точки, подобно е и във Великобритания, така че трябва да почерпим опит от Западна Европа в създаването на такъв орган. Другата необходима мярка са по-ясните наказания както за полицаи, които превишават правомощията, но същото важи и за другата страна, когато граждани проявяват агресия, тъй като не е ясно какво се случва, ако се хвърли яйце към органите на реда".

Полицията не трябва да бъде използвана за политически цели, посочи още експертът.

"Липсата на това разстояние е причината, че в България когато се каже МВР, хората мислят за полиция. В европейските държави, когато се каже министерство и когато се каже полиция - това са две различни неща. Министерството е форма на граждански или политически контрол над полицията, но са на една ръка разстояние. В България са слети, защото е наследство от комунизма, когато полицията е била дългата ръка на Партията, а и до ден днешен използването на полицията за политически цели е лесно, министърът има пряк контрол върху действията на полицията. Директният политически контрол върху полицията продължава да е много силен. Виждаме, че идват партии и първата им работа е да сменят главни секретари и областни дирекции. Това води до политизация. Полицаите пък чакат новото правителство, новите си политически господари, за да видят накъде да се ориентират. Политизацията е в това, че политиците си слагат своите хора. Полицаите пък търсят политическа закрила, защото го виждат, а единственият начин да оцелееш по върховете е с форма на политическа протекция". 

По темата за реформа в системата на МВР Гунев допълни:

"Не съм привърженик на реформата в Грузия. Трябва поредица от стъпки за реалната деполитизация. В Грузия проблемът беше замърсеност в системата на полицията. 97-98 година трябваше да има такава реформа, сега вече е прекалено. По-скоро са нужни малки стъпки, постепенни стъпки. Крайният резултат е да търсим полиция, която не зависи от политическите промени, не изпълнява прищевки на политици, не дава чадър на бизнеси и престъпници".

В петък, 13ти август, на заседанието на парламентарната комисия, която проверява данни за полицейско насилие на миналогодишните антиправителствени протести, бяха показани видеокадри, на които се вижда как полицаи ритат и влачат протестиращи, преди да им поставят белезници. Видеото е без звук и е от камера, разположена на сградата на Министерския съвет. Кадрите, на които униформени с надпис "Полиция", удрят с палки, влачат, ритат и блъскат протестиращи, бяха показани от адвокат Николай Хаджигенов.

Разговорът с Филип Гунев можете да чуете в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53